Malatya
Giriş Tarihi : 16-08-2021 19:13   Güncelleme : 16-08-2021 19:13

Vali Aydın Baruş Kendisi İle İlgili Yapılan Açıklamalara Sert Cevap Verdi

Malatya 1. OSB Müteşebbis Heyeti seçimi dün Vali Aydın Baruş Başkanlığı’nda yapılan toplantı ile gerçekleştirildi. Toplantıya Malatya TSO tarafından temsilci gönderilmediği duyuruldu. Kendisine ithafen yapılan açıklamalar ile ilgili sert konuşan Vali Baruş,” Kendi bir takım hesapları organize sanayide gerçekleşmemesi nedeniyle onu küskünlüğe vurup, dargınlığa vurup, ben oynamıyorum demenin hiç bir alemi yok. Herkes sorumluluğunu, haddini, hududunu bilecek” dedi.

Vali Aydın Baruş Kendisi İle İlgili Yapılan Açıklamalara Sert Cevap Verdi

Vali Aydın Baruş, Hürriyet Parkında gerçekleştirilen bir etkinlik sonrası yaptığı açıklamada Malatya 1. OSB Müteşebbis Heyeti seçimlerinin gerçekleştirildiğini duyurdu. Gerçekleştirilen seçimde Malatya Ticaret ve sanayi Odası tarafından temsilci gönderilmediğini belirten Vali Baruş,” Şunu söylemekten dolayı üzgünüm, MTSO kasten organize sanayi bölgesinde temsilcisiz bırakılmıştır. Bunun sebebini anlamakta zorlanıyorum. Çünkü yönetimde bulunan insanlar Malatya sanayisini, ticaretini temsil ediyor. Böyle bir şeye hakları yok.” sözlerini kullandı.

“Herkes haddini, hududunu bilecek!” diyerek sert konuşan Vali Baruş, ”Kendi bir takım hesapları organize sanayide gerçekleşmemesi nedeniyle onu küskünlüğe vurup, dargınlığa vurup, ben oynamıyorum demenin hiç bir alemi yok. Herkes sorumluluğunu, haddini, hududunu bilecek, ona göre çıkıp açıklama yapacak. Benim şahsımın arkasından sanayicilere Valilik istemediği için size arazi tahsis edilmedi yalanlara başvurmanın alemi yok. Çünkü ben her zaman sanayicilerimiz ve ilimize yatırım gelmesi için mücadele ediyorum. Mücadele verirken, hak ve adalet gözeterek çalışıyorum. Dolayısıyla organize sanayi bölgesi bundan sonra da sanayicilerimize layık bir şekilde göreve devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Yönetim kurulu üyelerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Son günlerde Malatya gündeminde yer alan açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Baruş, şu ifadelere yer verdi,” Valiliğimizin hiç bir kurumla gerginlik yaşaması söz konusu değil. Çünkü biz devleti temsil ediyoruz, toparlayıcı olmak zorundayız, Malatya'nın insanının refahı için çalışmak zorundayız. Burada bunu söylerken, şu konuda vatandaşı bilgilendirmek istiyorum; Malatya 1 OSB dört kurucu ortaktan oluşuyor. OSB Müteşebbis heyet tarafından ana karar alma Müteşebbis heyet tarafından temsil ediliyor. Müteşebbis heyette kuruluşuna katılan pay koyan kurumlar temsil ediliyor. 1 OSB'de dört kuruluşumuz var. Birincisi Malatya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı yüzde 25 paya sahip, ikincisi Malatya Büyükşehir Belediyesi yüzde 25 paya sahip, üçüncüsü Malatya Ticaret ve Sanayi Odası o da 25 paya sahip, ve Malatya 1.Organize Sanayi İş Adamları Derneği oda yüzde 25'e paya sahip. Bu paydaşların her 4 yılda bir kendilerini temsil edecek heyet üyelerini bildirmeleri gerekiyor. Geçen dönem görev yapan heyetin süresi 13 Ağustos'ta sona erdi. 13 Temmuz'da biz bütün kurumlara bir yazı yazdık, yönetim kurulu başkanı olarak benim imzamla yazıldı. Lütfen 13 Ağustos'a kadar kurumunuzu temsil edecek müteşebbis heyeti üyelerini seçerek bize bildiriniz diye. Hatta TSO 'ya 9 Ağustos'ta bir daha yazdık. Temsilcilerinizi bildirin diye ama TSO 13 Ağustos'a kadar temsil edecek üyeleri bildirmedi. Dolayısıyla bugün yaptığımız müteşebbis heyet toplantısında üç kurumumuzu temsilen 11 üye ile kanunda öngörülen salt çoğunluğu sağlayarak, yönetim kurumumuzu seçtik. Yönetim kurulunda başkan olarak ben vali olarak yer alıyorum. Yine Büyükşehir Belediye Başkanımız üye olarak yer alıyor. Malatya 1.Organize Sanayi İş Adamları Derneği Başkanımız Mehmet Akif Baştürk başkan vekili olarak görevlendirildi. Derneğimizdeki sanayicimizden iki üyemizde Mustafa Özhüsrev ve Mahmut Topgül ’dür. Kendileri sanayicidir bunlarda yönetim kurulu üyeleri olarak 5 asıl üye seçildi. Bundan sonra bu üyelerimizle göreve devam edeceğiz.”

Ebubekir Atilla