Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 02-07-2021 17:37   Güncelleme : 02-07-2021 17:40

Vakıflar Deprem Hasarlarını Onarmaya Devam Ediyor

Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 3 bin 294 taşınmaz mülkü ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda onarıma alınan Battalgazi Ulu Camii yılsonu itibariyle ibadete açılacak

Vakıflar Deprem Hasarlarını Onarmaya Devam Ediyor

Bölge Müdürlüğüne bağlı iller içinde yar alan Malatya iline özel olarak yapılan vakıf faaliyetleri hakkında bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, Müdürlüğün bölgemizde yer alan 3 bin 294 tane taşınmazın takiplerini yaptıklarını kaydetti. Doğan, değerlendirmesinde; “ Gerek bu taşınmazların takibi gerekse de zaman içerisinde kaybolmuş Vakıf mülkiyetlerine araştırıp tekrar vakfa kazandırılması yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu Vakıf taşınmazlarından akar mahiyetinde ki taşınmazlar kirada olup Bölgemizde 828 kiracımız bulunmaktadır. Bu eserlerin kiralanması, değerlendirilmesi anlamında, gerekli çalışmalarını arkadaşlarınız yürütüyor. Ayrıca en önemli işlerimizden bir tanesi de restorasyon çalışmalarıdır.  24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremin ardından birçok tarihi yapımızda hasar meydana geldi. Bunun üzerinde Elazığ ve Malatya illerinde bu depremden etkilenen yapılar ile alakalı eylem kararı alarak yapılarda çalışmalara başladık” ifadelerini kullanarak kurumun yıl içindeki çalışmalarını özetledi.

BÖLGEYE 50 MİLYON MALATYA’YA 35 MİLYON HARCAMA YAPILACAK

Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, açıklamasının devamında ise yapılan çalışmaları şu şekilde değerlendirdi. “Bu kapsamda 2021 yılı için Malatya'da yaklaşık 35 milyon civarında bir harcama yapıyoruz. Gerek Bölge Müdürlüğü hizmet binası yapımı, gerek eklenecek birkaç onarım çalışmalarımızla birlikte yaklaşık ilimize 50 milyonluk bir onarım yatırımı yapılacak. Şu anda yapmış olduğumuz çalışmalarda sadece depremin izlerini silmek değil bir yandan da yapıların ne tür bir ihtiyacı varsa onları giderme mahiyetinde de çalışıyoruz. Bu kapsamda da bölgemize  son 2 yıl içerisinde bu anlamda büyük bir yatırım kazandırdığımızı düşünüyoruz. Konuya Malatya İli üzerinde bakacak olursak Şahabe-i Kübra Medresesi kazı çalışmaları bitirildi. Şu anda rölöveleri çiziliyor. Ayrıca Melik Sunullah Camii ve minaresinin bakımı bitmek üzere. Kısa süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Restorasyon işlemimizi tamamlayıp bir ay içerisinde halkımızın istifadesine sunacağız., Malatya Arapkir’deki Yeni Cami işlerimiz devam ediyor. Bununla birlikte proje işlerimizin büyük bir bölümünü tamamladı devam eden projelerin de tamamlanması yönünde çalışmalarımız devam ediyoruz.

Battalgazi Ulucami’de yürütülen restorasyon çalışmalarına da değinen Doğan; “ Battalgazi Ulu Cami’deki deprem sonrası meydana gelen hasarın ardından başlatılan restorasyon süreci belli bir aşamaya geldi. Şu anda gerekli sökümler yapıldı. Duvarlar da derz açımları yapıldı.   Beden duvarları içerisine enjeksiyonlama yöntemleri kullanılarak ilgili bölümlerin güçlendirmesi yapılıyor. Üst Örtü şu anda sökülmeye başlanıyor. Üst örtü ile ilgili bir eylem kararı almayı planlıyoruz. Ulu Cami’deki süreci ve bu yılsonu itibarıyla, restorasyonu bitirip orayı da ibadete açmak için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz ( Özel Haber)