Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:23
Advert

Advert

Vakıf ve Derneklerin Düşük Kurban Hisseleri Piyasayı Zora Sürüklüyor

Vakıf ve Derneklerin belirlediği hisse fiyatlarının olması gerekenin çok çok altında açıklandığını belirten Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar,” Yetiştirici zarara yakın bir fiyatta kurbanlık satarken dernek ve vakıfların hisse bedellerini düşük açıklaması düşündürüyor. Bakanlığın bu konuda bir kriter belirlemesi ve daha şeffaf bir şekilde çalışmaların yürütülmesi için komisyon oluşturması gerekiyor” dedi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-06-2022 15:01
Vakıf ve Derneklerin Düşük Kurban Hisseleri Piyasayı Zora Sürüklüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kalmasına rağmen hayvan satışlarında bir değişim olmadı. Girdi maliyetlerine paralel olarak et fiyatları yükselince vatandaş kurbanını daha düşük maliyetli yöntemlerle kesmeyi planlıyor. Vakıf ve Derneklerin yüksek fiyatları fırsat bilerek hisseleri düşük limitte açıklamasının Hayvan yetiştiricilerini zora sürüklediğini kaydeden Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar, “Vatandaşlarımızın bu yıl alım gücü oldukça düştü. Bu da kurbanlıklara olan talebi azalttı.  Emeklilere verilen bayram ikramiyesinde yapılacak ciddi iyileştirme satışları hareketlendirecektir.  Vakıflar, dernekler, marketler ve bireysel gerçekleşen kurbanlık hayvan satışı, hayvan pazarları, hayvan kesimleri, hayvanın derisi, nakliyesi derken birçok ekonomik faaliyet 4 günlük süreçte gerçekleşecektir. Bu durum yasal bir çerçeveye oturtulmalıdır. Bugün kurbanlık piyasası milyarlarca liranın döndüğü bir faaliyet alanı haline gelmiştir. Ayrıca vakıf ve derneklerin yurtdışı fiyatlarını ülke içi fiyatlarına göre daha düşük tutması birçok vatandaşın ucuz diye oralara yönelmesine neden oluyor. Bu da iç pazar satışlarını olumsuz etkiliyor. Buna yönelik ciddi düzenleme yapılmalıdır. Hükümetimiz yoğun emek sarf edilen ve böylesi yüksek meblağların döndüğü bir faaliyet alanını yasal çerçeveye oturtmalıdır.” diye konuştu.

Düzenlenen kurbanlık kampanyalarının bir kurul aracılığı ile denetlenmesi gerektiğini savunan Başar, ” Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın da savunduğu üzere, bu kapsamda hazırlanacak ‘kurbanlık ticaretinin düzenlenmesi’ mevzuatıyla: İl/ilçe düzeyinde kurulacak, içerisinde Ziraat Odası, Ticaret Borsaları, Üretici Örgütleri, Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlükleri ve ilgili diğer paydaşların olduğu komisyonlar kanalıyla, üretici maliyetlerini dikkate alarak bir ‘taban fiyat’ belirlenmeli, toplu alım yapacak vakıf, dernek ve marketlerin bu fiyatın altında alım yapması engellenmelidir. Vakıf ve dernekler kesim öncesi belirledikleri alım miktarlarını bakanlığa bildirmeli, ne kadar hayvanı nereden, kaç liraya aldığını, hayvan küpesi kayıtlarıyla vekaleti nasıl paylaştırdığını, elde edilen etleri nerelerde nasıl dağıttığını belgelemesi istenmeli, kasapların kurbanlık kesim ücretleri bu komisyon kanalıyla belirlenmeli ve ücrete uyumun sağlanması denetlenmeli, vakıf ve derneklerin yurtiçi/yurt dışı olarak tek fiyat belirlemesi sağlanmalı, kurbanlık hayvan pazarlarındaki çadırların düşük ücrete kiralanması sağlanmalı, kurbanlık hayvan nakillerinde üreticilere nakliye desteği sağlanmalıdır.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR