Sağlık
Giriş Tarihi : 02-07-2014 14:47   Güncelleme : 02-07-2014 14:47

Vakalar Her Geçen Gün Artiyor

Uzm. Dr. Deniz Yardimci, cilt kanseri türleri arasinda yer alan bazolyoma adli kanser türünün görülme yasinin, günümüzde günesin zararli etkilerinden dolayi 20 yasa kadar indigini söyledi

Vakalar Her Geçen Gün Artiyor

Avrasya Hospital Dermatoloji Uzmani Uzm. Dr. Deniz Yardimci, bozulan çevresel faktörler nedeniyle cilt kanseri vakalarinin her geçen gün arttigini belirterek, “Bazalyoma, dedigimiz çok fazla saldirgan olmayan ve haftalar içerisinde büyüyen, acil müdahale edilmese bile çok problem yaratmayan ve sadece iyilesmeyen yaralar seklinde gelisen bir kanser türü var. Bunlar günesle tetiklendiginde vücutta açik bölgelerde görülür. Eskiden ileri yaslarda görülen bu kanser türü, günümüzde günesin yan etkilerinden dolayi 20 yasinda bile görülebiliyor” dedi.

Cilt kanserlerinin en önemli nedenleri arasinda yogun sekilde günes isinlarina maruz kalmak oldugunu ifade eden Deniz Yardimci, vücutta görülebilecek kanser türlerini su sözlere ile siraladi: “ Birçok faktör cilt kanserini etkiliyor. Günes isinlari ise, bunda önemli bir rol oynuyor. Cilt kanseri çesitli tiplerde karsimiza çikabiliyor. Bazalyoma, dedigimiz çok fazla saldirgan olmayan ve haftalar içerisinde büyüyen, acil müdahale edilmese bile çok problem yaratmayan ve sadece iyilesmeyen yaralar seklinde gelisen bir kanser türü var. Bunlar günesle tetiklendiginde vücutta açik bölgelerde görülür. Eskiden ileri yaslarda görülen bu kanser türü, günümüzde günesin yan etkilerinden dolayi 20 yasinda bile görülebiliyor. Epitelyoma dedigimiz cilt kanserleri ise biraz daha tehlikelidir. Bu türde de daha hizli bir sürede gelisen yaralar seklinde görülüyor. Sigara içenlerde dudakta görülebiliyor. Bu tür kanserlere daha hizli müdahale etmek gerekir. Cilt kanserleri arasinda en tehlikelisi ise malign melanomdur. Bu türde erken tani koyulmadigi takdirde hayati tehdit eder ve ölümle sonuçlanabilir.”

TEDAVIDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Cilt kanseri tedavisinin kanserin türüne göre uygulanacagini belirten Yardimci, “Bazalyomalarda patolojide tanisi koyulduktan sonra kanserli bölgenin ve etrafindan da belli bir miktar da saglam doku alinarak çikartilmasi tedavi için yeterlidir. Bazen çok küçük olanlarda yakma tedavisi de uygulanabilir. Epitelyoma dedigimiz durumlarda ise çok ilerlemis vakalarda lenf nodlarina ve malign melanomlarda ise, cerrahi ve kemoterapi bir arada yapmak gerekir. Hizli yayildigi için metastaz ( kanserli hücrelerin bulunduklari doku disinda dogrudan ya da kan-lenf damarlariyla baska bölgelere siçramalarina verilen isim.) açisindan incelemeler yapilmalidir” diye konustu.

Cilt kanserinin görülme sikligindan bahseden Yardimci, “Genel olarak cilt kanserine baktigimizda eski yillara göre daha fazla görülüyor. Bazalyomalar ve epitelyomalarda artis var. Malign Melanomlarda günese maruz kalanlarda çok sik görünüyor. Katki maddeli gidalar, yasam tarzi bütün kanser türlerinde artisi tetikliyor. Cilt kanserini diger kanser türlerinden ayiran ise zararli günes isinlarina uzun süre maruz kalmaktir” ifadelerini kullandi.

GÜNES KREMI TEK BASINA YETERLI DEGIL

Günesten korunmak için günes kreminin yeterli olmadigini ifade eden Uzm. Dr. Deniz Yardimci, “Günes isinlarini yüksek oranda hissettigimiz su günlerde günes koruyucu kremlerin yani sira açik renk ince giysiler, sapka ve gözlük gibi aksesuarla günesin zararli isinlarindan kendimizi korumamiz gerekli. Günes koruyuculari sürsek bile günesin dik oldugu saatlerde günese çikmamamiz gerekiyor. Bu saatlerde gölgede durulabilir ancak direk günesin altinda sürülen günes koruyucuya güvenerek durmak uygun degil. En saglikli saatler ise sabah saat 10.30’a kadar ve aksam 17.00’den sonra günese çikmaktir. Günesin faydasini alabilmek için çok uzun saatler günesin altinda durmak gerekmiyor. Az miktarda aldiginiz günes bile yararli olabiliyor” dedi.

CILT KANSERINDE BENLERE DIKKAT

Cilt kanseri riskinde benlere de dikkat edilmesi gerektigini belirten Yardimci, “Cilt kanserinin en önemli belirtileri arasinda benlerde görülen degisiklikler geliyor. Benlerde dikkat çeken özellikler ise, birden yeni ben olusumu, benlerin rengindeki koyulasma veya tam tersi, benden birden büyüme ve kasinti, yaralar gibi degisiklikler dikkatle takip gerektirir. Yaralar tedaviye ragmen iyilesmezse mutlaka incelenmelidir” dedi.