Sağlık
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:45   Güncelleme : 07-01-2022 11:50

Vaka Sayılarının Düşük Olduğu İller Arasındayız

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, son günlerde dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de görülen Korona virüsün Omicron varyantına yönelik ciddi bir mücadele verildiğini söyledi. Vaka sayılarında düşüşün devam ettiğine dikkat çeken Bentli, Hastanelerimizde yatarak tedavi gören 14 pozitif vakanın olduğunu söyledi.  

Vaka Sayılarının Düşük Olduğu İller Arasındayız

Onuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, şöyle konuştu. “2020 yılının Mart ayından itibaren başlayan ve 2021 yılının tamamında biz sağlıkçılar olarak enerjimizin büyük bir kısmını omicron  koronavirüs mücadelesine vermiş bulunuyoruz. Gelinen süreç içinde şu ana kadar birçok vefatımız oldu.  Yüz binin üzerinde vaka gördük ve maalesef bu süre içinde maalesef 100’in üzerine vefatlarımız oldu. Birçok vatandaşımız bu süre içerisinde uzun süre yatarak servislerimizde ve yoğun bakımlarımızda tedavi gördü. Sağlık çalışanlarımız da bu süreç içerisinde büyük bir mücadele verdiler. Gerçekten yoruldular ama hala çok büyük bir gayret ile bu mücadeleyi vermeye devam ediyorlar. İnşallah önümüzdeki 2022 yılında daha az vaka ile, daha az vefat ile, İnşallah hiçbir vefat olmadan bu süreci bu yıl inşallah bitirip coronavirüs pandemi salgınını gündemimizden inşallah düşürürüz diye ümit ediyoruz.”

14 POZİTİF VAKAMIZ YATARAK TEDAVİ GÖRÜYOR

Korona virüs mücadelesinde gelinen durum hakkında da bilgiler veren Prof.Dr. Bentli; “ Şu an ilimizle ilgili son durum ile ilgili de bilgi verecek olursak Türkiye'de 66 bin lere çıkan vaka sayısı, doğu illerimizde hala düşük seviyede seyrediyor. Malatya ilimiz de vaka sayılarının düşük olduğu illerimizden birisidir.  Sayın bakanımızın açıklamış olduğu 100.000 nüfusu düşen vaka sayısı 25 Aralık öncesi haftada yüzde 11 civarı iken, şu anda biz de kısmi de olsa bir artış söz konusu. Ama batı illerindeki kadar değil. Şu anda günlük 25-30 civarında 100 bin nüfusa düşen vaka sayımız var. Biz bu vaka sayılarının omicron varyantı ile birlikte biraz daha artacağını öngörüyoruz. Ama en azından batı illerine oranladığımız veya Avrupa’daki örneklerinden gördüğünüz kadar kadarıyla hastaneye yatışları bir miktar daha az. Biz bu sayıları 0’a kadar daha düşürmeye planlıyoruz. Ama maalesef vefatlarımız da var diyebiliyoruz. Servis ve yoğun bakımlara yatışlar da maalesef devam ediyor. Şu anda bizim son durumumuzu söyleyecek olursak, toplam 14 pozitif vakamız yatarak tedavi görüyor. Bunlardan 4 tanesi serviste, 10 tanesi de yoğun bakımda tedavi görüyor. Maalesef bu hastalarımızdan 4 tanesi de entübe bir şekilde tedavi görüyor ve takip ediliyor” şeklinde konuştu.

SON 1 AY İÇİNDE 15 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Son 1 ay içindeki vaka sayılarına da değinen Prof.Dr Bentli, bu konudaki değerlendirmesinde ise; “Son 1 ay içerisinde maalesef 16 vefatımız oldu. Tabii ki Türkiye ile kıyasladığımızda düşük de görülse 1 can, 1 candır diyoruz. Bu 16 vefatımızın da yaş ortalaması 76'nın üzerinde.7 6.25 İnşallah bu omicron varyantının hem ülkemizde,  hem ilimizde çok fazla vefata neden olmadan vaka sayılarının kontrol edilebilir, hastaneye yatışların kontrol edilebilir bir seviyede inşallah sonunu görürüz. Sonrasında da inşallah gündeminizden düşer. Diğer yandan Omicron varyantı yine önceki gün açıklanan bilim kurulu sonrası raporda izolasyon süreleri 7 güne düştü. Hatta 5. Günde semptomları yoksa, testleri negatif ise izolasyon süresi sona eriyor” dedi.

AŞILANMAYI İHMAL ETMEYİN, REHAVETE KAPILMAYIN

Prof.Dr Bentli açıklamasının sonunda ise aşılanma konusundaki uyarılarını yenileyerek şöyle konuştu. “Bizim şu anda en çok dikkat etmemiz gereken şey, tabi ki 3. doz aşılarımızı mutlaka yaptırmalıyız. Ondan daha ziyade koruyucu tedbirlerimizi mutlaka çok sıkı bir şekilde almamız gerekiyor. Yani İlk günkü gibi, maske, mesafe ve hijyen kuralına çok sıkı dikkat etmemiz gerekiyor.  Şunu da belirtmek isterim ki onu omicron varyantının maalesef bulaşığı hızı çok daha hızlı ve bu bulaşıcılığı da önleyecek tek önlem ise mesafeyi korumak ve maske kuralına riayet etmektir. Kapalı alanlarda özellikle havaların soğuk olması nedeniyle çok uzun süre kalmamayı öneriyoruz. Hatta uzun süre kalınan yerlerde de sık sık havalandırmanın yapılmasını öneriyoruz. Maske ve mesafe konusunda yine, restoranlarda kafelerde gençlerimizin dikkat etmesini restoranlarda yemek yerken sadece maske çıkarılmasını yemek yedikten sonra da ortamı terk etmelerini doğru olacağını daha önce de ifade etmiştik. Omicron varyantının bulaşıcılık oranının çok daha hızlı olduğunu göz önünde bulundurarak bu konu üstünde tavsiye ediyoruz.  İnşallah 2022 yıllı bizim için çok zor bir yıl olmaz. Bu varyant da inşallah hastanelerimizde yoğun bakımlarımızda çok fazla hastaneye yatışı gerektirmeden biter diye umut ediyoruz.  Dua ediyoruz. Tüm vatandaşlarımıza İnşallah 2022'de çok daha sağlıklı huzurlu bir yıl diliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel Haber)