Sağlık
Giriş Tarihi : 06-04-2021 17:21   Güncelleme : 08-04-2021 16:52

Vaka Artış Hızı Durdurulamıyor

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, son günlerde vaka sayılarında meydana gelen artışlara paralel olarak hastanelerdeki doluluk oranlarının da arttığını söyledi. Bentli, corona virüsün kapalı ortamlarda daha fazla yayıldığının altını çizerek vatandaşları bu konuda bir kez daha uyardı

Vaka Artış Hızı Durdurulamıyor

Geçtiğimiz hafta ile ilgili değerlendirme yapan Bentli, endişeli bir beklenti içinde olduklarının altını çizerek şöyle konuştu. “Geçen hafta yayınlanan yüz binlik nüfusa düşen haftalık vaka sayısı ilimiz maalesef yüzde 374’lere kadar çıkmış durumda. Bu hafta da vaka sayılarımız yükselerek devam etmektedir. Daha önce yaşadığımız 2 zirveden çok daha hızlı bir artış maalesef bizi korkutuyor. Geçen hafta vaka sayılarımızın arttığı dönemde yoğun bakımlarımız ve servis yatışlarımız biraz daha düşük iken, biriken hasta yükünün maalesef bu hafta hastanelere yansıdığını görüyoruz. Hem yoğun bakımlarımız da hem de servislerimize yatış oranları yüzde 50’nin üzerinde artmış durumda. Vatandaşlarımızın bu tedbirler konusuna çoğu kesimin riayet ettiğini biliyoruz görüyoruz. İnsanlarımızın bıktığını da görüyoruz. Ama lütfen, lütfen diyoruz gerçekten ileriki dönemlerde zorlanacağımızı düşünüyoruz.”

ÇİFT MASKE KULLANIN

Önümüzdeki günlerde Ramazan'ın etkisiyle vaka sayılarımız düşmesini bekliyoruz diyen Bentli, açıklamasının devamında ise; “Eğer bu tedbirsizliğimiz devam ederse maalesef vaka sayılarımızın, zirvenin nerede olacağını şu an için ön göremiyoruz. Bu durumun yoğun bakımlara ve servislerimize yansımasının de bizi sıkıntıya sokacak bir sürece gireceğini maalesef şu an için endişelenerek öngörüyoruz. İnşallah böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmayız. Vatandaşlarımıza son derece dikkatli olarak bu süreci İnşallah daha önce zirvedeki görmüş olduğumuz yoğunlukları çok fazla yaşamadan buna benzer yoğunluklar yaşamadan bu zirveyi de atlatırız. Aşının etkinliğini ile birlikte de sonbahara daha rahat bir sosyal hayata gireriz diye umut ediyoruz. Kapalı ortamda çok durmayın. Çalıştığınız yer kapalı ortamsa veya toplu taşımaya biniyorsanız veya bir kapalı ortama girme zorunluluğunuz var ise lütfen çift maske kullanarak dolaşın. Hiçbir şekilde maskenizi çıkarmayın. Mesafenizi koruyun diye biz de tüm ulusal basınlarda da yer alan öneriler paralelinde biz de önerilerde bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)