Genel
Giriş Tarihi : 30-07-2021 18:21   Güncelleme : 30-07-2021 18:21

“Vahşi Sulama Son Bulmalı”

Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, tarım arazilerinde uygulanan vahşi tarımsal sulamadan vazgeçilmediği taktirde önümüzdeki yıllarda su kaynağı noktasında büyük sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi.

“Vahşi Sulama Son Bulmalı”

Türkiye’de son 50 yılın en kurak yazı yaşanıyor ve kuraklık tehlikesine karşı alarm zilleri çalmaya devam ediyor. Kuraklık sıkıntısının yaşanması ve su kullanımında tasarruf çağrılarının yapılmasına rağmen kent genelinde vahşi sulama devam ediyor. Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, vahşi sulama yönteminin devam etmesi durumunda su kaynaklarının durumu ve kuraklığın şiddetinin artması ile birlikte 2035 yılında ciddi su sorunun yaşanacağını belirtti.

Kapalı sulama sistemleri içerisinde bulunan fıskiye ve damlama sistemlerinin yaygınlaştırılmasının elzem olduğunu kaydeden Başkan Başer,” Tarımda sulama, bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken miktar ve zamanda verilmesidir. Malatya’nın birçok bölgesinde kurak ve yarı kurak iklim yaşanmakta, bu kurak tarım alanlarında bitkilerin yetişme döneminde doğal yağışların yetersiz olması durumunda yüksek verim ve kalite için en uygun yöntemle tarımsal sulama yapılması gerekmektedir. Malatya’da yapılan sulu tarımın, 800 binin üzerinde olan nüfusumuzun ve hızla gelişen sanayiimizin tatlı su ihtiyacının karşılanması, yeraltı ile yerüstü tatlı su kaynaklarımızın daha etkin ve tasarruflu kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir.  Çiftçilerin bilinçsiz sulama yapması sonucunda bir yandan aşırı su verilerek toprak erozyonu, taban suyu yükselmesi ve tuzlanma veya çoraklaşma gibi çevresel sorunlara neden olunurken ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği tehlikeye girerken, diğer yandan sulamanın gecikmesiyle bitkide stres oluşturulmakta ve gereksiz verim ve gelir kayıpları ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle kapalı sulama sistemlerine geçilerek biran önce yaşanabilecek kriz engellenmelidir.” dedi.

kapalı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmaması durumunda su kaynaklarının durumu ve kuraklığın şiddetinin artması ile birlikte 2035 yılında ciddi su krizlerinin yaşanacağına işaret eden Başer,” Su krizleri kapıda. Malatya’da 8 milyon kayısı ağacı var ve tarım sektöründen geçimini sağlayan 50 bin aile mevcut. Tarım bölgelerinin az bir kısmında fıskiyeli ve damlama sistemine geçilse de, bu yeterli değil. İlçelerin tamamında acil bir şekilde sulama sıkıntıları ile ilgili kriz masası oluşturulmalı. Kapalı sulama sisteminin faydaları ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Aksi taktirde 2035 yılına kadar mevcut kaynakların durumu daha kötüye gidecek ve büyük sıkıntılar bizi bekleyecek.” ifadelerine yer verdi.

 

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER