Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:48
Advert

Advert

Vahap Küçük Dualarla Anıldı

Vefatının ikinci yıl dönümü nedeniyle Doğanşehir Eski Belediye Başkanı Merhum Vahap Küçük için Mevlid-i Şerif programı düzenlendi.

Malatya
Giriş Tarihi : 18-06-2022 18:53   Güncelleme : 18-06-2022 18:59
Vahap Küçük Dualarla Anıldı

Doğanşehir Eski Belediye Başkanı Merhum Vahap Küçük vefatının ikinci yıl dönümü nedeniyle Doğanşehir pazar alanında düzenlenen Mevlid-i Şerif programıyla anıldı.  Programa Malatya Valisi Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ak Parti milletvekilleri, Doğanşehir Belediye Başkanı  Durali Zelyurt ve diğer ilçe belediye başkanları, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, bazı STK kuruluşlarının temsilcileri, Küçük Ailesi ve yakınları, köylüleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Küçük ailesi tarafından düzenlenen programda Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın başkanlığında bir grup tarafından Kur’an’ı Kerim okunarak meali açıklandı, dualar edildi,  Mevlidi Şerif ve ilahiler okundu. Programda konuşan oğul Vahap Küçük:   “Rahmetli babamın 2. ölüm sene-i devrîsinden dolayı buradayız. Uzaktan gelen misafirlerimiz var. Herkesin ayaklarına sağlık. Allah razı olsun. Ben rahmetli babamı anlatmakla ifade edemem. Babamı benim kadar Malatyalı, Doğanşehirli hemşerilerim de tanıyor. Babam hakikaten bu toprakları seven, bu topraklarda yaşamayı kendine ilke edinen birisiydi. Zamanın birinde bir kış, zar zor İstanbul’da ağırladık. Ama en son ‘Oğlum İstanbul’un tapusunu da verseniz ben burada duramam. Ben her gün rüyamda Doğanşehir’i görüyorum.’ diyerek ‘Doğanşehir’e tekrar döneceğim.’ dedi. Öncesi ve sonrasında hep Doğanşehir’e hizmet etmenin aşkıyla yaşadı. Babam bir gönül adamıydı. Çocukla çocuk, büyükle büyük olurdu. Her kesime uzanmaya ulaşmaya çalışırdı. Her görüşe saygı gösterir, her görüşle diyalog kurardı. Babamda kin yoktu. Haksızlık edenlere iyilikle muamele ederdi. Babam cömertti. Sadece var iken değil babam yok iken de veriyordu. Eminim ki çok şahit olmuşuzdur. Elinde olmadığı zamanlarda bile gider birilerinden borç alır fakir fukaranın işini görürdü. Babamın sofrası herkese açıktı. Misafir olmadığında evde huzursuzluk olurdu. Ya yoldan birini getirirdi ya da bir misafir gelmesini beklerdi ki sofraya öyle otura.  Babam iyi bir mümindi. Aklım yetti yeteli dini vecibelerini yerine getirmeye çalışırdı ve bize örnek oldu. İyi de bir dava adamıydı. Aklım yetti yeteli inandığı davanın çizgisinden dışarı çıkmadı. Burada 30-40 yıllık dava arkadaşları var. Ömrünün sonuna kadar da o çizgiden dışarı çıkmadı. Bizlere oğlum okul dedi. Hayır demedik. Oğlum Yurt dedi. Hayır Demedik. Oğlum sağlık ocağı dedi hayır demedik. İyi ki dememişiz. Şimdi onun mutluluğunu yaşıyoruz. Ruhu şad olsun diyoruz.  Babam arkasından dua edilen bir kişiler olarak okunan dualara amin diyorsunuz. Hepinizden Allah razı olsun. Hocalarıma, Müftülüğümüze, Belediyemize, Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Emekleri geçen herkesten Allah razı olsun hakkınızı helal edin ömrümüz yettikçe bunun devamlarını da yapalım diyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE HAYIR ABİDELERİ UNVANLARINI ALMIŞLARDIR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise: “Rahmetli Vahap amcamızı rahmet minnet ve şükranla yad ediyoruz. Vahap Amaca ile söylenmesi gereken en güzel sözelleri evlatları aktardı. Hocalarımız da buradaki ifadelerinde bir kişi ölürse arkalarından amel defterlerinin açık olması sadakai caire diye tabir ettiğimiz bütün unsurları rahmetli Vahap amca bize bıraktı. Okullar, yurtlar, dini eğitim kurumları, eserleri var ve hayırları da devam ediyor. Evlatları bunları ifade ettiler. Vahap Amca bizim yanımızda çok kıymetli. Çok değerliydi. Bizi de çok severdi. Biz de onu çok severdik. Onu rahmet ve minnetle yad ederken biz Malatya’mıza onun adına hayır çarşısı açtık. Haftanın 7 günü ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız 24 saat kim ne isterse rahatlıkla bedava  alışverişini yapabiliyor. Bu da Vahap Amcanın cömertliğinin en güzel göstergesidir. Evlatlarına burada şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Çünkü evlatları da onun yokluğunu aratmadan her şekilde hayır işlerine devam ediyorlar. Bu hayırları sadece Bir Doğanşehir bir Malatya boyutuyla değil Türkiye’nin her yerinde hayır abideleri unvanlarını almışlardır. Sadece Türkiye’de değil tüm mazlum coğrafyalarda da hayırları devam ediyor. Biz her gittiğimiz yerde de şunu gördük. Vahap Küçük , LCW bütün giyimleri kuşamları gönderiyor deniliyor. Böyle güzel evlatlar bıraktığı için Vahap amcayı hayırla yad ederken Vahap Amcaya da Allahtan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.” şeklinde konuştu.

“O GÖNÜLLERİN BAŞKANI OLDU”

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise şunları söyledi: “ Çok kıymetli Vahap Küçük dostları. Hepimizin gönlünde iz bırakmış bir büyüğümüzü rahmetle anıyoruz. İnanıyorum ki hepimizin gönlünde yer eden Vahap Küçük Baba olunca elimizdeki tüm işleri bırakarak burada olmayı arzu ettik. Vahap amcayı tanıdığımızda o sadece siyasi bir aktör değildi. Burada babasının adını şerefle taşıyan bizim de çok kıymetli abimiz Vahap Küçük abi, Vahap amcanın yaptıklarının sadece milyonda birini paylaştı. Partimize dokundu, partinin kurucu ilçe başkanıydı. Doğanşehir’e, Malatya’ya dokundu ve 81 il de nerden telefon gelirse Vahap amcanın eli oraya uzandı. 20 yıl önce partimiz kurlunca ben de varım diyerek elini uzattı. Bana özel emeği ve desteği var. Bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum.  20 yıl önce  14 Ağustos 2001 partimiz kurulduktan sonra 2002 temayüller yapıldı. O temayüllerde bütün ilçeler her birinden delegelerimiz vardı. Doğanşehir’in 250 delegesi vardı. O gün o temayülde 250 delegenin temayül desteğinin tamamını bana vererek Ali Osman Başkandan sonra 2. olmama vesile olmuştu. Bu olay da benim siyasi hayatımın belki de mihenk taşıydı. Siyasete sayın Cumhurbaşkanımızın gönlümde özel iz bırakmıştı. Cumhurbaşkanımız kendisini ziyaret etmiş, Ne zaman bir Malatya konusu geçse sayın Cumhurbaşkanımız Vahap Baba ne yapıyor diye bana sorardı. Vahap abinin hiçbir makama ihtiyacı yoktu. O gönüllerin başkanı oldu. Hayırseverliği Doğanşehir’e yaptıklarıyla her alanda hizmetlere imza attı. Ben Vahap Amcayı Rahmetle anıyorum.”

“MERHUM VAHAP KÜÇÜK ESERLERİNDE YAŞIYOR”

Vali Hulusi Şahin de şunları aktardı: “Bugün Merhum Vahap Küçük başkanımızın vefatının seneyi devriyesi münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Bu gün aynı zamanda üniversite sınavı vardı. Saat 13.00 itibarıyla sınav bitti. Şimdi öğrencilerden biri dese ki ‘aklıma bir soru geldi ben şunu da işaretliyeyim’  böyle bir imkan var mı. Böyle bir imkan yok. İnsan hayatı da böyledir. Bizler bir sınav içerisindeyiz. Ölüm günü, ölüm geldiği zaman bize de kağıdı kalemi bırak diyecekler. Dolayısıyla ondan sonra yeni bir sevap yapma imkanımız kalmayacak. Bunun sadece ve sadece tek bir istisnası var. Hayatımızda eğer bir şeyler yaptıysanız ve sizin ömrünüzden daha uzun devam ediyorsa o yazılmaya devam ediyor. Rahmetli Vahap Küçük başkanımızın yapmış olduğu eserler, onun ömründen daha uzun yaşayacak eserler.  Onlar yaşadıkça amel defterindeki sevaplar da artıyor. Eğer iyi evlat yetiştirirseniz o çocuklarınız, torunlarınız, memlekete, millete, fakire, fukaraya hizmet etmeye devam ederlerse sizin amel defterleriniz yine kapanmıyor. Onların yaptığı güzel hayırlardan siz de istifade ediyorsunuz. İşte Rahmetli Vahap  Başkanımız bunu başardı. Bu çok önemli bir şey. Bizlere de örnek olsun. Bundan sonra bunu başarabilirsek, iyi evlatlar yetiştirebilelim ki bizden sonra da onların yaptıkları iyi şeyler bizlere yazılsın. Vahap Küçük ailesi şu anda Türkiye’de sayısız insana, yardım ediyor. Sayısız öğrenciye burs veriyor. Sosyal yardımlaşma Vakıflarından devletin resmi kayıtlarını esas alarak yardımlar yapıyor. Sayısı belli değil. Bu hayırların hepsi merhum Vahap  Küçük başarmış. Benim kendisiyle tanışma imkanım oldu. Sanki yıllardır tanıyorum gibi bana geliyor. Çünkü ‘Ayineysi iştir kişinin lafa bakılmaz’ diye bir atasözümüz var.  Merhum Vahap Küçük de eserlerinde yaşıyor. Bize düşen bu hayatı yaşarken hala sınavı bitmemiş olan sınav bitti düdüğü çalmamış olan bizlere düşen , sınavın bittiği anda artık keşke dememek. Buradan benim aldığım pay bu. Buradan Rahmetli Başkanıma rahmet diliyorum.”

>>A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR