Malatya
Giriş Tarihi : 07-05-2017 19:19   Güncelleme : 07-05-2017 19:19

Vagon Fabrikasi’nin Akibeti

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Malatya TSO’nun ev sahipliginde Toplum Gönüllüleri Dernegi üyeleri ile bir araya geldi. Bakan Tüfenkci toplantida, Malatya ile ilgili açiklamalarda Kuzey çevre yolu ve akibeti merakla takip edilen vagon onarim fabrikasina dair de son bilgileri paylasti

Vagon Fabrikasi’nin Akibeti

>>M. ALI GÜNAYDIN

Toplum Gönüllüleri Dernegi üyeleri ile Cumartesi restoranda bir araya gelen Bakan Tüfenkci, Malatya ile ilgili kamuoyunun bekledigi Çevreyolu ve Henüz akibeti belli olamayan Vagon Onarim Fabrikasi ile ilgili bilgileri kamuoyuna paylasti. Kuzey Çevre Yolu için ihalenin tamamlandigini ve ilk kazmanin vuruldugunu aktaran Bakan Tüfenkci, “Allah’a hamdolsun Malatya’da bu dönem içerisinde birçok seyi sizlerin destegiyle basardik. Sehrimizde Kuzey Çevre Yolu’nun ihalesini yaptik ve Akçadag’in karsisinda 50 metre içeride çalismalar basladi, yol devam ediyor. Insallah belirtilen süre içerisinde de yolumuzu tamamlayacagiz” diye konustu.

“MALATYA’NIN ÇEHRESI DEGISECEK GÖRECEKSINIZ”

23 cazibe merkezi arasinda Malatya’nin çok farkli bir konumda oldugunu belirten Bakan Tüfenkci, “Biz Malatya’yi büyütmek zorundayiz. Malatyali gençlerimize is, as bulmak zorundayiz. Çünkü biz biliyoruz ki Malatya büyürse herkes büyür. Bu dogrultuda 23 cazibe merkezi arasinda Malatya’nin çok farkli bir yerde oldugunu biliyoruz ve baktigimiz zaman Malatya’ya olan talebin Diyarbakir ve Sanliurfa’dan hemen sonra 3. sirada geldigini görüyoruz. Bu Malatya için büyük bir firsat olacak ve yakin zamanda Kalkinma Bakanligimiz da desteklenen projeleri açiklayacak. Desteklenen projeler hayata geçtigi takdirde ise Malatya’nin çehresinin degismeye basladigini göreceksiniz” ifadesini kullandi.

“YATIRIM YAPANLAR 6. BÖLGE TESVIKLERINDEN YARARLANIYOR”

Konusmasinin devaminda organize sanayi bölgesinde yasanan kamulastirma sorununa deginen Bakan Tüfenkci, “Para gönderilmedigi için kamulastirma noktasinda herhangi bir ilerleme yasanmiyordu. Çok sükür bu sorunu da çözdük ve bir takvime bagladik. Artik hem kamulastirma hizli bir sekilde yapiliyor hem de isteyene su anda arsa tahsis edilebiliyor” dedi. Malatya organize sanayi bölgesinde yatirim yapanlarin 6. Bölge Tesviklerinden yararlandigina da dikkati çeken Bakan Tüfenkci, sunlari kaydetti, “Malatya organize sanayide yatirim yapanlar 6. Bölge Tesviklerinden yararlaniyor. Malatya 4. Tesvik Bölgesindeydi. Organizede yatirim yaparsaniz 5’teydi. Ama simdi 6. Bölge Tesviklerinden yararlaniyor. Yani Urfa neyse Sirnak neyse Hakkâri neyse Malatya da ayni tesviklerden yararlaniyor. Simdi bir sey daha getirecegiz ve insallah bütün bu illeri enerji tesviklerinden de daha güçlü bir sekilde faydalandiracagiz. Bu ne demek, Malatya’ya ilgiyi daha da artirmis olacagiz ve burada üretim yapanlarin rekabet sansini daha da artirmis olacagiz.”

“MALATYA LOJISTIK KÖY PROJESI…”

Bakan Tüfenkci kamuoyunda akibeti merakla takip edilen vagon onarim fabrikasina dair de son bilgileri paylasti. Fabrikaya ciddi talepler oldugunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Biz vagon onarim fabrikasini ‘lojistik merkez yapalim’ diye ifade etmistik. Bununla ilgili biz belediyelerimiz, ticaret ve sanayi odamiz ile diger paydaslarla çalistaylarimizi bir yandan yaparken fabrikaya iliskin yeni yeni talepler ortaya çikti. Bunlardan birisi de su anda Sakarya’da üretim yapan bir firma Malatya’da üretim yapmak üzere talepte bulunuyor. Firmanin bu taleple ilgili cazibe merkezi kapsaminda müracaati var. Yine Kizilay Genel Baskanimiz, hemserimiz Kerem Kinik kardesimizle bir görüsme gerçeklestirdik. Kendileri Malatya’ya geldiler ve fabrikayi gezdiler. Netice itibariyle orada prefabrik bir fabrikanin temelini atmak istediklerini dile getirdiler. Bu sadece siradan bir prefabrik fabrika olmayacak. Ayni zamanda Kizilay’in afet lojistik merkezinin de buraya tasinmasi söz konusu ve Ortadogu’ya Malatya’dan sevkiyatlar yapilacak. Dolayisiyla bu proje hem Malatya’nin lojistik köy projesine önemli bir katki saglayacak hem de yaklasik 2 bin kisilik istihdam, üretim ve yan sanayisiyle birlikte sehre ciddi bir katki saglayacak. Ama ayni zamanda Malatya’yi lojistikte bir üs haline getirecek önemli bir proje. Bizler de bu konuda her türlü destegi veriyoruz” ifadelerine yer verdi.