Sağlık
Giriş Tarihi : 21-12-2016 12:48   Güncelleme : 21-12-2016 12:48

Uzun Süren Kabizliga Dikkat!

Açlik, yanlis beslenme, seyahat, ortam degisikligi ve sakatlanma gibi durumlarda pek çok kisinin bagirsak faaliyetlerinde degisiklik olabiliyor. Bu süreçlerin haricinde ortaya çikan, uzun süre devam eden ve kronik hale gelen kabizlik ise ciddi bir saglik sorunu olarak yasam kalitesini düsürebiliyor. Memorial Hastanesi Proktoloji Ünitesi’nden Prof. Dr. Bülent Mentes, kronik kabizlik ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi

Uzun Süren Kabizliga Dikkat!

Kabizlik, kisiden kisiye göre degisen bir durum oldugundan tanimlanmasinin oldukça zor olduguna deginen Mentes: “Tuvalet aliskanliklarinda birkaç aksama yasayan ve bu isleve oldukça duyarli olan kisiler bu durumu kabizlik olarak yorumlarken, bu isleve duyarsiz olan kisiler ise durumu dogal olarak yorumlayabilmektedir. Toplumumuzda oldukça sik görülen kabizligin neden oldugu sikâyetler; haftada iki veya daha seyrek diskilama, asiri ikinma, aci verecek düzeyde sert gaita çikarma ve tam bosalamama hissi olarak siralanabilir. Özellikle kadin hastalarda sik görülen yakinmalardan bir digeri, diskilama sirasinda ortaya çikan takilma hissi ve anal kanalin etrafindan veya vajenden baski uygulayarak tuvalete çikilabilmesidir. Tam ve kolay diskilayamama nedeniyle karin agrisi ve kisa araliklarla sik sik tuvalete gidilmesi de kabizligin neden oldugu diger sikâyetlerdendir. Kabizligin basariyla tedavi edilebilmesi için, nedenlerinin dogru tespit edilmesi önem tasimaktadir. Kabizlik tanisinin dogru konulmasinin yolu, bu konuda deneyimli uzmanlar tarafindan hastanin çok yönlü degerlendirilmesinden geçmektedir” dedi.

 

BESLENMEYE BAGLI KABIZLIK SORUNU IÇIN DIYET YAPILMALI

Kabizlik vakalarinin çogu, liften yoksun yanlis beslenme aliskanliklari ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çiktigina deginen Mentes sözlerini söyle sürdürdü: “ Örnegin genç, muayene sonuçlari normal ve kabizlik açisindan baska risk faktörleri olmayan bir hastanin öyküsünde liften yoksun beslenme ve hareketsiz yasam öyküsü de bulunuyorsa tedavi için sadece gerekli diyet ve egzersiz önerilerinde bulunulmasi yeterli olacaktir. Diger taraftan, ileri yasta, karin agrisi ve kilo kaybi gibi ek belirtileri olan ve kabizligi yasam tarziyla açiklanamayan hastalarda tani için kolonoskopi gibi ileri incelemelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bazi durumlarda, sindirim kanali çeperini geçen mukoza fitigi, kolon kanseri gibi daha ciddi hastaliklar nedeniyle de kabizlik gelisebilmektedir. Defekografi adi verilen radyolojik inceleme, geçis zamani ölçümleri, balon çikartma testi gibi incelemeler de bazi zorlu vakalarda taniya yardimci olmaktadir.”

 

KABIZLIK TEDAVISINDE ÖNEMLI OLAN ASAMALAR

Kabizlik tedavisinde uygulanan asamalari Mentes su sekilde siraladi: “Kabizlik nedenlerinin dogru tanisi, siniflandirilmasi ve olasi ek patolojilerin belirlenmesi. Yasam tarzina bagli kabizlik vakalarinda kolay ve pratik diyet uygulamalarinin, egzersizlerin ve dogru bagirsak aliskanliklarinin hastalara ögretilmesi ve izlenmesi, Kadinlarda bagirsak fitigi gibi önde gelen kabizlik nedenlerinin tespit edilmesi ve modern yöntemlerle tedavisi, yanlis ikinma veya diskilama tarzinda islevsel bozukluklarin tespit edilmesi ve gelismis uygulamalarla tedavisi, bagirsagin bosalma yönünde kasilmasinin azligi nedeniyle olan kabizlik vakalarinda, bagirsak geçis zamani ölçümü ve sakral sinirlerin elektromanyetik olarak uyarilmasi, özellikle ileri yas grubunda kolonda sindirim kanali çeperini geçen mukoza fitigi nedeniyle kabizlik gelisen vakalarda, diyet, ilaç ve cerrahi tedavi seçeneklerinin bütünsel yaklasimla uygulanmasi gerekir.”