Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:59
Advert

Advert

Uzmanlardan “Sinsi Ölüm” Uyarısı

Yoğun kar yağışının yaşandığı Malatya’da kuvvetli rüzgar etkisini sürdürüyor. Kış soğuğuna karşı ısınmak için çare bulunmuş olsa da, “Sinsi Ölüm” olarak adlandırılan, sobadan çıkan Karbonmonoksit gazına karşı alınması gereken önlemler merak ediliyor.

Malatya
Giriş Tarihi : 25-01-2022 07:17   Güncelleme : 25-01-2022 07:17
Uzmanlardan “Sinsi Ölüm” Uyarısı

Kuvvetli rüzgar ve yoğun kar yağışının yaşandığı şu günlerde soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, “İhmalkârlık ölüm getirir” uyarısında bulunarak olası bir zehirlenmeye karşı alınması gereken önlemleri sıraladı. Her yıl kış dönemlerinde birçok insanın yaşamını yitirdiği kömür, şofben baca zehirlenmelerine ve yangınlarına karşı uyarıda bulunan İSG Uzmanı Fatma Akyüz, ”Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.” dedi.

Kar yağışının yoğunlaştığı ve yer yer tipinin yaşandığı şu günlerde daha da dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Akyüz, ”Rüzgârlı havalarda evlerde baca tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir. Baca gazının tepmesi sonucu gaz içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu yüzden yılda en az iki defa bacaların temizlenmesi gerekmektedir. Soba kurarken borular fazla uzatılmadan en fazla 2 dirsek ile bacaya ulaştırılmalı, ayrıca sobayı yakarken mutlaka üstte yakmak gerek, alttan yakıldığı zaman tam yanma olmuyor ve zehirli gazlar içeriye sızıyor ve bu zehirlenmelere sebep oluyor. Doğalgaz bacalarının ve kombilerinin de temizliğinin yetkili servisler tarafında yapılması gerekiyor ve her yıl yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Soba için olan durumunda diğer ısınma araçları için de olduğunu kaydeden Akyüz, ”Kombinin bulunduğu yerde dışarıya açılına bir menfez vardır bunun kesinlikle kapatılmaması gerekiyor. Yasal bir zorunluluktur da ayni zamanda yılda bir kere kullandıkları sobaların ve banyo kazanlarının bacalarını temizletmeleri gerekmektedir.  Bununla ilgili Büyükşehir Belediyemiz 2017 yılının 3. ayında meclisten bir yönetmelik geçirerek bunu akredite ettiğimiz firmalarda artık yapabiliyor. Bütün yağlı kanal kullanan is yerlerinin de hassasiyet göstermesini gerek.  Çünkü bacayı temizlemedikleri zaman yasal bir suç islemiş olacaklar, mallarına ve canlarına da zarar gelmesine neden olacaklar buna dikkat etmeleri gerek. Bilhassa konutlarda meskenlerde soba için kullanılan bacaların da özellikle temizletilmesi lazım tabi bunları yaz aylarında temizletmeli.  Çünkü içindeki kurumun en kuru olduğu zamanda temizletmek lazım. Temizlenmeyen bacada  yakıcılar eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Böylece her yıl onlarca kişi evlerinde zehirlenmekte ve hatta ölmektedirler. Bacalarda  ayrıca mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar teperek zehirlenmelere neden olur. Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla- ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR