Sağlık
Giriş Tarihi : 19-10-2021 16:37   Güncelleme : 19-10-2021 16:37

Uzayan tırnaklar Enfeksiyon Nedeni Oluyor

Damızlık sığır çiftliklerinde ekonomik kayıplara neden olan en önemli sebeplerden olan tırnak sorunları ile birçok besicinin başı dertte. Büyükbaş Hayvanlarda sıklıkla görülen tırnak çatlakları, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması gibi hastalıklar hayvanlarda verim düşüklüğüne ve enfeksiyona neden oluyor.

Uzayan tırnaklar Enfeksiyon Nedeni Oluyor

 

Büyükbaş Hayvanlarda ayak hastalıklarının süt veriminde düşme, döl tutmama, yavru atma gibi sorunlara neden olabileceğini vurgulayan Veteriner Hekim Hamza Biçer, hayvanda tırnak bakımı ve aşamaları hakkında bilgi verdi. Biçer, Yarı–açık ve kapalı sistem işletmeciliği nedeniyle gerekli tırnak bakımı yapılamayan kültür ırkı sığırlarda ayak problemlerinde artış gözlendiğini, uzayan tırnaklar arasında biriken ahır pisliklerinin enfeksiyona yol açtığını söyledi. Tırnak hastalıklarının hayvana çok acı verdiği için üzerine basamama dolayısıyla da topallama, şişlik, iltihap, ateş şeklinde kendini gösterdiğini aktaran Biçer, özellikle hayvanların hareket etmelerinin kısıtlı olduğu işletmelerde, tırnakların aşırı uzamasına bağlı olarak oluşan tırnak bozuklukları ve hastalıklarına dikkat çekti.

Erken teşhis ve zamanında yapılan bakımın Hayvan sağlığı için önemli olduğunu vurgulayan Biçer, ”Pek çok işletmede hayvanların tırnak bakımı göz ardı edilmektedir. Genellikle tırnak rahatsızlıkları ilk başladığı andan 2-3 hafta sonrasında bizim gözümüzle fark edebileceğimiz aksamalar şeklinde kendini göstermektedir. Başlıca ayak hastalıkları tırnak çatlakları, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması, tırnak taban hastalıkları taban ezikliği, taban ülserleri ve ökçe aşınması, tırnaklar arasındaki deri kısmın hastalıkları laminitisler, kıl torbası yangıları, tırnak arası yaralar, eklem şişmeleri, tendonların ayak bağlarının zedelenmesidir. Erken teşhis ve zamanında yapılan bakımın bu yönden ne kadar önemli olduğu göz ardı edilmemelidir. Tırnak hastalıkları çok acı verdiği için hayvanda üzerine basamama dolayısıyla da topallama, şişlik, iltihap, ateş şeklinde kendini göstermektedir. Acı çeken hayvan iştahsız olur yem yemek istemez, huzursuz ve sıkıntılıdır. Bunların birleşimi ile yem yemeyen inek süt üretemeyeceği için süt veriminde düşme, döl tutmama, yavru atma gibi sorunlar birbirini izleyecektir.” dedi.

Tedavi süreçleri hakkında bilgi veren Biçer, ”Tırnak bakımında işlem sırası genelde 3 aşamadır. Ancak problem varsa bir veterinerin muayene etmesi hastalığın ayak sağlığının korunmasında çok önemlidir.  İç tırnak ön uzunluğunu 7.5 cm'ye kısaltın ve tırnak tabanın yerden 5-7 mm yükseklikte olmalıdır. Dış ve iç tırnak mümkün olduğunca aynı uzunluk ve yükseklikte olmalıdır. Taban hafif eğimli olup bu şeklin korunması gerekir. Tırnak bakımı yapılırken ayak tabanı ve tırnak arasındaki hassas deri kısmı ayrıca ve dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Bu kısımda iltihap, yara veya yabancı cisim batması gibi problemler olabilir. Bunun dışında, tırnağa alt taraftan bakıldığında tırnağın arka kısmında yer alan topuğun taban kısmı vücut ağırlığının büyük bir kısmını taşıdığı için bu kısmın güçlendirilmesine dikkat edilmelidir. İki tırnak arasında yer alan kılsız deri kısım ise kirli ahır zemini ile sürekli temas halinde olduğu için havasız ve ıslaktır. Bu nedenle hastalıklara hassas olup kötü koku, yumuşaklık veya iltihaplı durum olup olmadığı kontrol edilmelidir.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER