Malatya
Giriş Tarihi : 24-10-2017 16:54   Güncelleme : 24-10-2017 16:54

Uymayanlar Yandi!

Okul servislerine iliskin yeni yönetmelik ve bu kapsamda ögrencilerin güvenligi için alinan önlemler açiklandi. Yeni yönetmelige göre, servis araçlarinda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu olacak. ’Cinsel istismar, uyusturucu ve cinayet’ suçlarindan hüküm giymis kisiler soförlük yapamayacak

Uymayanlar Yandi!

Açiklama, çalismalari da birlikte yürüten Milli Egitim Bakani Ismet Yilmaz, Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Ahmet Arslan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Betül Sayan Kaya tarafindan yapildi.

UYMAYANLARIN IZINLERI IPTAL EDILECEK!

Yeni yönetmelige göre, servis araçlarinda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu olacak. ’Cinsel istismar, uyusturucu ve cinayet’ suçlarindan hüküm giymis kisiler soförlük yapamayacak. Servis araçlarinda güvenlik kamerasi bulundurulacak, cam filmi kullanilmayacak. Servis soförleri Milli Egitim Bakanligindan sertifika ve her yil aile hekiminden saglik raporu alacak. Bu kurallara uymayanlarin izinleri ise iptal edilecek.

YILMAZ: SADECE EGITIM KALITESI YETMEZ

Bakan Yilmaz'in açiklamasinda su ifadelere yer verdi; “Sadece okulda verilen egitimin kaliteli olmasi yetmez. Iyi sartlarda tasinmasi kaliteli egitimin olmazsa olmazlarindandir. Saglikli, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin saglanmasi için tüm görevlilerin uyum içinde olmasi ve servis denetiminin de aksatilmadan yürütülmesi esastir. Komisyonda ögretmen ve veliler olacak. Araçlarda bulundurulacak personelin egitimi, Milli Egitim Bakanligi'nca yerine getirilecek. Bu sistemde de eksiklikler olabilir. daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir sikayet varsa bizim bakanligimizin iletisim merkezi var 147. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarimiza daha iyi bir hizmet veririz. “

SOYLU: ÖNEMLI OLAN UYGULAMAKTIR

Bakan Soylu da  açiklamasinda, “ Önemli olan uygulamaktir. Buna geçiste çok zorlayici degil, dikkatli ve güvenli bir takim kuralar olusturulmus. Velilerimiz, vatandaslarimiz rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumlulugumuzdur. Denetim görevinin büyük bir bölümü Içisleri Bakanligimiz olarak bize birakilmaktadir. Burada müsamaha gösteremeyiz. Kimse bize darilmasin, gücenmesin. Bedelini toplum olarak agir ödüyoruz. Tüm personelimize çok tesekkür ediyoruz. Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptilar. Bunu peyderpey devam ettirecegiz. Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düsen bütün sorumlulugu yerine getirmeye devam edecegiz.” Diye konustu.

KAYA: KAYGI DEGIL GÜVEN DUYGUSU IÇINDE OLMALILAR

Bakan Kaya ise, “Evlatlarimizin güvenligi için 4 bakaniniz olarak buradayiz.” Diyerek su açiklamalarda bulundu; “ Uzunca bir süredir yapilan çalismanin neticesini sizlerle paylastik. Velilerimizin huzur içinde olmalari ve evlatlarinin okul dönüsünü beklerken kaygi degil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalismamizin temelini olusturuyor. Bu yönetmeligin en önemli farki tasima faaliyetinin güvenli hale getirilmesi. 0-3 yas arasi kreslerin bakimlari Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi'na ait.