Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-01-2021 17:29   Güncelleme : 19-01-2021 17:29

Usta Öğreticiler Aylardır Maaş Alamıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı halk eğitim merkezlerinde ek ders karşılığı çalışan usta öğreticiler, pandemi nedeniyle aylardır ücret alamıyor. Malatya Kültür, Sanat ve Turizm Dernek Başkanı Ömer Konakçı, kursları kapanan Usta Öğreticlere somut bir şekilde destek sağlanmasını istedi.

Usta Öğreticiler Aylardır Maaş Alamıyor

Mart ayından buyana etkisini gösteren Covid-19 salgını sebebiyle üniversitelerde ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda, eğitim faaliyetleri uzaktan eğitim şeklinde devam ediyor. Eğitim faaliyetlerinin durdurulduğu alanlardan biri de halk eğitim merkezleri. Halk eğitim merkezlerinde ek ders karşılığı görev alan usta öğreticiler, bu süreçte herhangi bir kurs faaliyeti gerçekleşmediğinden ücret alamıyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kültür ve Sanat etkinliklerinin durduğunu, Halk Eğitim Merkezinde çalışan Usta Öğreticilerin mağduriyet yaşadığını söyleyen Malatya Kültür, Sanat ve Turizm Dernek Başkanı Ömer Konakçı,” Ülke genelinde tiyatro ve sinema anlamında pandemi ile ilgili büyük sıkıntılar yaşıyoruz.  Sadece tiyatro ve sinema kültür ve sanatı kapsamıyor. Bağlama, Müzik, Resim, Ses ve buna benzer kurların tamamı pandemi nedeniyle iptal oldu. Özellikle Halk Eğitim Müdürlükleri ile ortaklaşa açılan bu kurslar durdu. Halk Eğitimde çalışan kıymetli hocalarımızın da büyük bir mağduriyet söz konusu. Tiyatroya emek veren, tiyatro ile geçimini sağlayan birçok insan var. Bunlar üzücü. Birçok alanı etkileyen pandemi süreci ençok tiyatro ve sinema sanatçılarını urdu. Lafta değil de icraata geçirilerek bu emekçilere destek sağlanması gerekiyor.” dedi.

Kursların kapatılmasının öğrenciler için de soru olduğunu aktaran Konakçı,” Öğrenciler bu kurslara katılamıyor ama kendi başlarına bireysel olarak evde çalışmalarına devam ediyorlar. Sosyal medyadan yada online dersler ile ilerlemeye çalışıyorlar. Bu yöntemin etkili olup olmadığını düşündüğümüzde, etkili olmadığını anlıyoruz. Pandemi sürecinin bitmesi ile en kısa süre içerisinde öğrencilerimizle kavuşmayı bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER