Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
21 MAYIS Cumartesi 03:31
Advert

Advert

Üretilen Çamlar Ekonomiye Kazandırılıyor

Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, Pütürge İlçesinde yer alan ormanlık alanlarda incelemelerde bulundu.  Pütürge Orman İşletme Şefi Hasan Erkani’nin de eşlik ettiği inceleme gezilerinde bölgedeki çam ve meşe ormanlarının durumu incelendi.

Genel
Giriş Tarihi : 14-05-2022 16:46
Üretilen Çamlar Ekonomiye Kazandırılıyor

Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, geçen yıl Pütürge Arıtoprak Mahalle sınırları içinde yer alan ve geçtiğimiz yıl eğitim ve gençleştirme yapılan çam ağaçlarından oluşan ormanlık alanlarda incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından meydana gelen gelişmeyi değerlendiren Orman İşleteme Müdürü Osman Kayalar şunları söyledi. “Bulunduğumuz bölgede ilk olarak geçtiğimiz yıl eğitim sahası olarak kullanılan ve bakım çalışması yapılan bölgedeki çamlık alanlardan oluşuyor.   “Bu bölgede bulunan çam ağaçları, şayet bakım çalışması yapılmazsa ışık alamalarından dolayı gelişim seviyeleri istenilen düzeyde olmayacak.  Çamlar genelde ışık ağacı olduğu için üst kısmını tek tabaka haline getirmemiz gerekiyor.  Dolayısıyla bu alanda bulunan ağaçlar da belli bir kök gelişimi sağlayamayan yerini sevmeyen ve alt kısımlarda kalan diğer araçlara göre alt kısımlarda kalan unsurların sahadan çıkarılması lazım Biz bunları çıkararak hem arandaki bakım çalışmalarını yapıyoruz hem de elde ettiğimiz ürünlerle ekonomiye katkı sağlıyoruz. Dolayısı bakım çalışması yapacağımız bu alanda yaklaşık 100 metreküp civarında çam ağacı elde edeceğiz. Şayet bu çalışmaları yapmazsak arada  kalan zayıf ağaçlar gelişimini tamamlayamıyor. Dolayısıyla bu çalışmayı yaptığımız zaman geri kalan fertlerin yaş halkalarının daha geniş, yani büyüme imkanları daha fazla olacak. Dolayısıyla aradaki zayıf ağaçlara alarak mevcut ağaçları güçlendirmeye çalışıyoruz daha hızlı büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz.”

100 METREKÜP ÇAM TOMRUĞU ELDE EDİLECEK

Bölgedeki çalışmaya eşlik eden bütün Orman İşletme Şefli Hasan Erkani ise yapılan çalışmayı “Şu anda Pütürge ilçesi Arıtoprak Mahallesi bulunan çam ağacı sahasındayız. Bu bölgede şefliğimizin angajman planlarına dahil ettiğimiz şekilde geçtiğimiz yıl bakım çalışması yaptığımız alanda incelemelerde bulunuyoruz. Geçtiğimiz yıl burada deneme kesimleri yapıldı tatbikat yapıldı bu yıl inşallah burada toplarla 100 metreküp civarında çam üretimi yapılacak. Böylelikle hem gençleştirme yapılacak ve bakım çalışması yapacak asıl amaç bakım çalışması bakım çalışması ile beraber arada  zayıf ve fertleri olarak ekonomiye kazandırmış olacağız. Dolayısıyla bu yaptığımız çalışmalarda şu anki gördüğümüz Kapalı alan  daha da açılmış olacak. Bakımları yapılan sahalarda daha güzel daha verimli bir çam orman sahası elde etmiş olacağız.”  şeklinde değerlendirdi.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber) 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR