Malatya
Giriş Tarihi : 17-06-2013 15:26   Güncelleme : 17-06-2013 15:26

Üreticiye yardim amaçli kuzu tartimi yapildi

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, teknik elemanlari ile birlikte halk elinde islah projesi kapsaminda 3’ncü kuzu tartimlarina Yama Dagi’nda basladi.

Üreticiye yardim amaçli kuzu tartimi yapildi

Hem tartim hem bilgilendirme yapmak için sahada olduklarini söyleyen Ihsan Akin,
“Yazihan Ilçesi yetistiricilerimizin kullandigi Yama Dagi yaylamizda bulunmamizin birinci sebebi yetistiricilerimize teknik elemanlarimizla birlikte halk elinde islah projesiyle alakali üçüncü tartimlari yapmak” dedi.
Akin, konusmasina söyle devam etti:
“Tartimlarimiza basladik. Insallah bu tartimlarimizi biran önce bitirip proje liderimiz ve proje koordinatörümüze bu sonuçlari rapor halinde sunacagiz. Projenin amaci et ve süt verimini yükseltmek. Hayvanlara özellikle kuzulardaki ek gida ek besinle birlikte et ve süt verimini yükseltmek. Tabi gördügünüz gibi sari küpeler dogrudan gelir destegiyle alakali kayit altina almak içindir. Birde mavi küpelerimiz var bu mavi küpelerimizde proje küpelerimizdir. Bu küpelerimizdeki asil amaçta hangi hayvanin kaç kiloya geldigi, kaç kilo olduguyla alakali o projedeki mavi küpelerimizle birlikte bunlari alip defterimize kayit ediyoruz. Yine bu küpe numaralarini bilgisayarimiza kayit edip, proje liderimize, proje koordinatörümüze gönderiyoruz. Teknik eleman ve birlikteki arkadaslarimizla beraber oba oba gezerek çalismalarimizi insallah biran önce tamamlayip bütün yetistiricilerimizin hayvanlarinin üçüncü tartimlarini yaparak bu isi daha yaygin hale getirecegiz” diye konustu.
Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Proje Teknik Elemani Veteriner Hekim Murat Parlakdemir ise, hem tartim yapti hem yetistiricileri bilgilendirerek üçüncü tartimdaki Yama Dagi yetistiricilerinin ortalamasinin yaklasik 33 kilo civarinda oldugunu söyledi.
Birlik teknik personeli hem bilgilendirme hem de birlik tarafindan yapilan koyun keçicinin el kitapçigi ve defter dagitimi yapildi.