Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-06-2012 16:40   Güncelleme : 06-06-2012 16:40

Üreticiye kredi destegi

Türkiye Is Bankasi ve Malatya Ziraat Odasi arasinda kayisi üreticisine kredi desteginde düsük faiz ile kredi protokolü imzalandi

Üreticiye kredi destegi
Türkiye Is Bankasi ve Malatya Ziraat Odasi arasinda kayisi üreticisine kredi desteginde düsük faiz ile kredi protokolü imzalandi. 
Kredi destegi protokol imzasina, Is Bankasi Kayseri Bölge Müdürü Ibrahim Hamarat, Is Bankasi Malatya Merkez Sube Müdürü Ismet Bozkurt, Ziraat Odasi Baskani Bayram Polatbas, Türkiye Muhtarlar Dernegi Malatya Sube Baskani Mustafa Eren ve Is Bankasi temsilcileri katildi.
Ibrahim Hamarat, "Malatya’da 60 bin civarinda kayisi üreticisi var. Toplam 650 bin civarinda yas kayisi üretiliyor. 150 binde kuru kayisi üretiliyor. 350 milyon dolar civarinda bir ihracat girdisi var. Biz Malatya halkina, tüm kayisi üreticilerinin ekonomik sorunlarina çözüm bulabilmek adina, kayisi üreticilerine kredi tahsis ettik. 30 bin liraya kadar 10 dönüm ve üzeri bahçesi olan tüm kayisi üreticilerine bu krediyi kullandiracagiz. Kayisi üreticilerinin sorunlarina çözüm olacagiz. Malatya’ya hayirli olsun" diye konustu.
Ziraat Odasi Baskani Bayram Polatbas, "Sezon bitiminde bizleri yillardan beri birkaç kisiye muhtaç ettiler. Sezon bittiginde üreticilerimiz isçi parasini ödeyecek ve her seyini ona göre ayarlamis, sezon bitiminde bu kayisiyi satmak zorunda. Kayisinin destegi olmadigi için herkes bir anda kayisiyi pazara sürüyor. Aracilarda pusuda bekler gibi bekliyor. Üreticimizin elinden bu mali yok pahasina aliyorlar. Is Bankasi bizlere düsük bir faiz ile kredi imkani sagliyor ve bu imkani bütün çiftçilerimize ulastirip sezon bitiminde ürününü piyasaya sürmemeleri için elimizden gelen çabayi sarf edecegiz" dedi. 
Konusmalarin ardindan Ibrahim Hamarat ile Bayram Polatbas protokolü imzaladi.