Malatya
Giriş Tarihi : 16-08-2012 11:46   Güncelleme : 16-08-2012 11:46

"Üreticilerimiz sorumluluklarini yerine getirmeli"

Malatya ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, "Birlik üyelerimiz 2012 yili anaç koyun keçi desteklemesinden faydalanmak için, gerekli basvuruyu yapsinlar" derken, "Üreticilerimizin üzerine düsen sorumlulugu yerine getirmesini istiyoruz" seklinde konustu.

   Basin mensuplarina iftar yemegi veren Ihsan Akin, burada koyun ve keçi yetistiriciligiyle ilgili sorunlara da temas etti. Akin, "Bu güzel iftar birlikteliginde sizler araciligiyla yetistiricilerimize yönelik dikkat edilmesi önem arz eden bazi bilgileri vermis olalim. Bu bilgiler 2012 yili anaç koyun keçi destekleme sartlarindaki uyulmasi zorunlu olan degisikliklerin bilinmesi ve yetistiricilerin magdur olmamalari için dikkat edilmesi gereken konulardir" ifadelerini kullandi.
    "Birlik üyelerimiz 2012 yili anaç koyun keçi desteklemesinden faydalanmak için, ivedi olarak bayramdan sonraki hafta baslayip 15 Ekim'e kadar devam edecek olan tarihler arasinda bagli bulundugu ilçeye giderek, adina kayitli olan güncel hayvan çiktisini alip birlige getirmelidir" bilgisini veren Ihsan Akin, sözlerini söyle sürdürdü:
   "Hayvan sevklerinde veteriner saglik raporu ile sevki, nakli yapilmayan isletmenin hayvan tespiti yapilmayacak ve destekleme alamayacaktir. Anaç koyun-keçi ölüm, kesim ve satislarda desteklemeye esas kayitlarin Türkvet (KKKS) koyun keçi kayit sistemi ve (KKBS) koyun keçi bilgi sistemi olan veri tabanlarina islenmesi için gerekli olan bilgilerin ilçe müdürlügüne bildirilmesinden hayvan sahipleri sorumlu olup, bu sorumluluklarini yerine getirmelidirler. Yetistiricilerimiz küpesiz olan hayvanlarini mutlaka müracaat ederek küpelerini taktirmali ve kaydini yaptirmalidir. Üyelerimiz isletmesinde olmayan sattigi, kestigi ve ölen hayvanlarini ilçe müdürlügüne müracaat ederek sistemden kesinlikle düsürmelidir. Yetistiricilerimiz isletmesine yeni hayvan alimi yapmis ise müracaat ederek sisteme mutlaka kaydini yaptirmalidir. Isletme sahibi üyelerimiz sisteminden adina kayitli olan hayvanlarin dogru olup olmadigini bagli bulundugu ilçe müdürlügüne müracaat ederek, eksikligini giderip dogrulugunu saglamalidir".
   "Bu ve buna benzer konularda yetistiricilerimizin magduriyet yasamamalari için bizler birlik olarak ilçe, köy, yayla bilgilendirme çalismalarimiza devam edecegiz" diyerek devam eden Akin, "Bu anlamda tüm yetistiricilerimizin bilgilendirme toplantilarina katilmalarini önemle bekliyoruz. Ayrica birlik tarafindan gönderilen cep bilgi mesajlarini okuma ve dikkate almalarini önerirken, bu konuda herkesin üzerine düsen sorumlulugu yerine getirmesini istiyoruz" dedi.