Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 17:30
Advert

Advert

Üreticilere Sıvat ve Sebze Fidesi Dağıtımı Gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile hayvan yetiştiricilerine 910 adet metal ve 330 beton sıvat dağımı ile Büyükşehir Belediyesi mevcut düzenli katı atık depolama sahasında bulunan serada üretilen 100 bin adet sebze fidelerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Malatya
Giriş Tarihi : 24-05-2022 18:27   Güncelleme : 24-05-2022 18:31
Üreticilere Sıvat ve Sebze Fidesi Dağıtımı Gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile mera ve yaylalarda bulunan hayvanların içmesuyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen 3 milyon 650 bin TL’lik projenin onuna gelindi.  Sıvatlar Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen törenle üreticilere dağıtıldı. Tarımsal destekler bununla da bitmedi. Büyükşehir Belediyesi mevcut düzenli katı atık depolama sahasında bulunan serada üretilen sebze fidelerinin dağıtımı Vali Hulusi Şahis, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı İhsan Akın, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kurum ve STK yöneticileri ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi.

Dağıtımın gerçekleştirildiği programda konuşan Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit Malatya’nın tarımsal potansiyelinden bahsederek, “Türkiye dünyada tarımsal potansiyel olarak gayri safi milli hasılada üretimde dünyada ilk 10’ların içerisindeyiz. Avrupa’da ise birinciyiz. Bunun en büyük nedeni Türk tarımının dinamik olmasından kaynaklanıyor. Malatya bitkisel üretimde belli bir noktaya gelmiş dünya markası olan kayısının bitkisel üretimde özellikle meyvecilik hızla gelişmekte ve ilerlemektedir. Bu kapsamda birçok projelerimiz mevcut. Ben bu sıvat dağıtımının ülke ekonomisine ve ilimiz ekonomisine hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı ise “2022 yılı gerçekten hem Tarım Bakanlığımız hem de Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışmaları hususunda bence önemli bir yıl oldu. Su hayattır. Özellikle etinden ve sütünden faydalandığımız hayvanların, refahları açısından hem de suya ulaşımında efor sarf etmeden bu yıl içerisinde gerek sondaj çalışmaları gerek sıvat dağıtımları ile ilgili sulama sorununu en mümkün mertebe hayvanların rahat ulaşabileceği şekilde bir imkana kavuşturma amacını güdüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçimizin yanındayız. Çiftçi bizim değil bütün Türkiye’nin dostudur. Üretim olmadan huzur olmaz, üretim olmadan sağlık olmaz, üretim olmadan bir ülkenin bekası söz konusu olmaz. O yüzden her zaman için üreticimizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Bu dağıttığımız fidelerin şöyle bir özelliği var. Malatya Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisinde kullandığımız elde ettiğimiz enerjinin seralarında üretildi. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bizler gerek sosyal belediyecilik, gerek kültürel belediyecilik, gerek hizmet belediyeciliği, gerek çevrenin korunması ile ilgili çalışmalar olsun gerek yaptığımız çalışmaların katılımcılık temel ilkesi içerisinde paydaşlarımızla paylaşma anlamında olsun hakikaten güzel örnekler veriyoruz. Bu yıl Tarım Daire Başkanlığımızın yabani alıç aşılaması, su göletleri, sulama sularının 600 bin metre sulama borularının dağıtımından tutun, diğer taraftan buğday, arpa, nohut, fasulye tohum dağıtımları ve gerekse hayvancılığın teşvikiyle ilgili ve hayvan meralarına sondaj vurularak oradaki hayvanların sulamasının giderilmesiyle ilgili çalışmalar olsun, sebze fidelerinin dağıtımı ve bugünkü sıvat dağıtımı ile ilgili olsun güzel çalışma örneği oldu. Bu yıl ekilmeyen arazilerimiz için 400 ton buğday ve arpa dağıtımı gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz. Ekimi teşvik etme noktasında da üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmemiz lazım. Özellikle çiftçilerimizden haseten rica edeceğim şudur; bir karış toprağınız varsa onu muhakkak ekelim, üretime dönüştürelim, hem bizler bir ekonomik katkı ve katma değerde bulunalım hem de çevremize bu anlamda gıda ihtiyaçlarını temin edecek yardımında bulunalım. 2.7 Kw saat elektrik ürettiğimiz katı atık tesislerinde elde ettiğimiz ısıdan oradaki görevli arkadaşlarımız 100 bin fide üretimi gerçekleştirdiler. Bu arkadaşları tebrik ediyorum. Ben bu anlamda bu çalışmaları yapan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Programa katılan Malatya Valisi Hulusi Şahin ise yapılan projelerin güzel olduğunu ve devamının gelmesi gerektiği temennisinde bulundu.

>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR