Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-01-2021 15:48   Güncelleme : 13-01-2021 17:55

Üreticilere 1 Milyar 125 Milyon Liralık Hibe Desteği

TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı IPARD II programı kapsamında ilimizde yapılacak olan Hayvancılık projelerinde ilimize 125 Milyon Euro’luk destek verileceği belirtildi. Yapılacak desteklerde KDV muafiyeti olduğu hatırlatıldı. Projelerin alımına ise 15 Şubat tarihinden itibaren başlanacak

Üreticilere 1 Milyar 125 Milyon Liralık Hibe Desteği

Konuyla ilgili olarak, il binasında gazetecilere açıklama yapan Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, il binasında yaptığı basın açıklamamasında 2020 yılında başarılı çalışmalara imza attıklarını kaydederek 2021 yılı içinde yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Tunç yaptığı açıklamada 10. Çağrı ilanında hayvancılık ve hayvancılıkla alakalı işleme testlerine yönelik kredilerin mevcut olduğunu aktararak şöyle konuştu. “2021 yılına yeni bir çağrı ilanına birlikte başladık. 2020 yılı Malatya için verimli bir yıl oldu. 2020 yılında TKDK açısından birçok projenin yapımına ve hayata geçirmesine vesile olduk.  Bundan sonraki hedeflerimiz de, tabii ki daha fazlasını yapabilmek daha iyilerini hayata geçirebilmek. Bugün de bahsedeceğimiz konu IPARD II’nin 10. Çağrı ilanına çıkmış bulunmaktayız. 10. Çağrı ilanında hayvancılık ve İşleme testlerimiz mevcut. Hayvancılık projelerimizde et, süt, büyük ve küçükbaş, kaz- hindi yetiştiriciliği ve bir de bizim broilerde sadece tadilata desteğimiz mevcut. Bu desteğimizle yüzde 50 ile yüzde 70 arasında hibe şeklinde olmakta ve KDV muafiyetimiz mevcut. İşleme tesislerinde de bu dönemde et süt işlemesi, beyaz et işlemesi, balık işleme ve gıda işlemeleri ile ilgili bir de yaş sebze meyve işlemesi mevcut. Tabii gıda işlemesine girdiği zaman birçok alana giriyor. Mesela bu alanda sadece et, süt değil, işte baklagiller de girmekte. Birçok alana da destek vermekteyiz. Özellikle biz bu alanda Malatya Kayısı bölgesi olduğu için kayısı işletmeleri bizim için daha da önem arz etmektedir.  Buradaki hibe miktarımızda yüzde 40 ile yüzde 50 arasında ve KDV muafiyeti de bulunmaktadır.

15 ŞUBAT’TA PROJELERİN ALIMINA BAŞLANACAK

15 Şubat tarihinden itibaren projelerin alımına başlanacağını söyleyen Tunç, açıklamasının devamında ise; “Bu yıl ki çağrı ilanımız, Bakanımızın geçen hafta yaptığı toplantı ile başladı. 15 Şubat'ta projelerin alımına başlayacağız. Bir kısmını 16 Mart'ta bir kısmı da 23 Mart'ta projelerin alımını sonuçlandıracağız. İnşallah 10. Çağrı ilanı Malatya’mız için hayırlara vesile olur. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bu tür alanlarda proje yapmak isteyenlerin muhakkak bizlerden buluşmasını istiyoruz. Hibe miktarları bahsettiğim gibi hayvancılıkta yüzde 50 ile 70 arasında hibe veriyoruz ve KDV muafiyeti var. İşleme tesislerinde de yüzde 40 ve 50 arasında hibemiz var. Orada da KDV muafiyeti var. Şu anda çıktığımız çağrı'nın toplam miktarı 125 milyon avro. Yani 125 milyon avroluk bir çağrıya çıktık. Yani geçen sene bizim Malatya da dağıttığımız miktarını Malatya'da 30 milyonun üzerinde para dağıttık. Bu yıl dağıtacağımız 125 milyon Avro’nun tamamı hibe olarak dağıtılacak” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz