Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-04-2021 01:48   Güncelleme : 19-04-2021 01:48

Üreticiden Düşük Fiyatlarla Alınan Etler Sofraya 2 Katına Geliyor

Üreticilerin beklentisi karşılıksız kaldı, kesimhanelerin açıkladığı rakamlar besicileri kara kara düşündürdü. Market ve Kasaplarda et fiyatlarının yüksek olması vatandaşı bezdirdi.

Üreticiden Düşük Fiyatlarla Alınan Etler Sofraya 2 Katına Geliyor

 

Malatya’da kesimhanelerde oluşan Karkas Et kesim fiyatları üreticinin yüzünü güldürmedi. Cins ve fiyat tablosunda paylaşılan tarifede üreticiler neredeyse 1 TL karla hayvanlarını satmak zorunda bırakılıyor. Kesimhanelerin güncel fiyatlarına göre Yerli Tosun 40 TL’ye, İthal Tosun 39 TL’ye, Düve 37 TL’ye, İnek 34 TL’ye, Koyun 37 TL’ye,  Kuzu 49 TL’ye kilogram hesabı kesimi sağlanıyor.

Sofralara gelene kadar etin kilogram fiyatı neredeyse 2 katına çıkıyor. Muhabirlerimizin yaptığı fiyat araştırmasına göre, Malatya’da kasaplarda ve marketlerde etin ortalama fiyatı, Dana Rosto 68 TL, Kuzu Kuyruk Yağı 50 TL, Kuzu Kuşbaşı 80 TL, Parça Et 65 TL, Kuşbaşı Et 64 TL, Kıyma 62 TL, Dana Bonfile 85 TL, Dana Antrikot 72 TL olarak değişiyor.

Üreticiden alınan fiyatlar ile Kasap ve Marketlerde satılan fiyatlara bakıldığında dudak uçukluyor. Üretici hakkını alamazken, tüketici fazla ücret ödemekten şikayet ediyor.

Saman ve takviye besi yemi fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu ve hayvandan kar edilen tutarın olası bir hastalık vurması durumunda kalmadığını belirten Besiciler, biran önce bu duruma bir el atılmasını istiyor. Et fiyatlarının yüksek olmasında kendilerinin bir etkisinin olmadığını, Kasap reyon fiyatlarını düzeltilmesi ve yem fiyatlarındaki fahiş artışa müdahale edilmesiyle fiyatların düzeleceğini vurgulayan Besiciler, vatandaşın bu isyanında haklı olduğunu söyledi. Vatandaş ise evine ucuz et götürmek istiyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER