Malatya
Giriş Tarihi : 30-01-2021 20:27   Güncelleme : 30-01-2021 20:27

Ünlü Âşık’tan Diyarbakır Annelerine Türkü

Ülkemizin yaşayan âşıklarından Doğanşehirli Âşık Hanefi Ünver Diyarbakır anneleri için türkü söyledi.  Annelerin acısına ortak olduğunu vurgulayarak Diyarbakır annelerine seslenen Ünver “Kalleş terör örgütü PKK'ya karşı korkmadan ve yılmadan gösterdikleri onurlu duruş mutlaka sonuç verecek ve evlatlarına kavuşacaklar” dedi

Ünlü Âşık’tan Diyarbakır Annelerine Türkü

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde yaşayan Âşık Hanifi Ünver (73),  Diyarbakır anneleri için türkü söyledi.  Küçük yaşta gözlerini kaybettiğini bu sebeple de askerlik yapamadığını üzülerek belirten Ünver Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyarbakır anneleriyle görüşmek istediğini ifade ederek konuşmasına başladı.  Açıklamasında Ünver, “İçimi acıtan en büyük acılardan bir tanesi Diyarbakır anneleri diye adlandırılan annelerin yürek sızısı. İmkânım olursa 1 saatliğine de olsa o annelerin, o babaların yanında olmak istiyorum. Onların elini öpmek gerekirse ayaklarını öpmek istiyorum. O dağdaki kardeşlerimizin birçoğu ya kandırılmışlardır  ya da zorla dağa götürülmüşlerdir. Bununla ilgili yapmış olduğum türküde de anne ve babaların durumlarını anlatmaya çalıştım. O annelere sorarsanız belki de o anneler doğurmaz olsaydım böyle bir çocuğu diyecektir. Ben onu doğururken kardeşini öldürsün diye doğurmadım. Hangi rüyalar ve hangi hayallerde doğdu o çocuklar diyecektir. Allah herkese yardım etsin.  Bu çocukların birçoğu kandırılmış, aldatılmıştır.  Allah onların ailelerine de yardım etsin diye düşünüyorum. Bu nedenle de yetkililerimizden bir talebim var. Beni Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürsünler. Eğer Cumhurbaşkanım duyarsa, bir saatliğine de olsa ben onların yanında olmak istiyorum. Onların yanında içimi dökeyim ondan sonra beni ne yaparlarsa yapsınlar. Kurşunla mı ölüyorum, nasıl ölürsem ondan sonrası bana gam değil. Annelerin kalleş terör örgütü PKK'ya karşı korkmadan ve yılmadan gösterdikleri onurlu duruş mutlaka sonuç verecek ve evlatlarına kavuşacaklar.” sözlerine yer verdi.

Diyarbakır'da evlatları için nöbet tutan annelere hitaben oluşturduğu destek amaçlı türküde ise Ünver şu ifadelere yer verdi: “ Soğuk sıcak demediler, bu anneler bu babalar. Çok söz vardır dizi dizi. Hak mahcup etmesin bizi. Yavrular bekliyor sizi. Bu anneler bu babalar.- Acı var acıdan acı. Kimi ana kimi bacı. Hepsi HDP’ye bedduacı bu anneler bu bacılar. Yavrular dağdan gelsinler. Anne babalar gülsünler. Hepsi murada ersinler. Bu anneler o babalar. Cümle murada ersinler, hem yavru, anne babalar.  Hanifi’m yanar tüterim yaslı bülbülüm öterim. Hepsinin elini öperim. Bu anneler bu babalar. Ayaklarını öperim. O babalar, o anneler cümle murada ersinler, hem yavru, hem anne babalar.”

A.Vahap Kaygusuz- A. Nihat Yavuz