Malatya
Giriş Tarihi : 28-08-2012 10:44   Güncelleme : 28-08-2012 10:44

“Üniversiteler kalkinma seferberliginin baslaticisidir”

Malatya Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, üniversitelerin bir kalkinma seferberliginin baslaticisi olan kurumlar olmasi gerektigine dikkati çekerek, ''Yeniden kucaklasarak, bir vicdan ve bilim muhakemesinden sonra Türkiye'ye iyi seyler vermek durumundayiz'' dedi.

“Üniversiteler kalkinma  seferberliginin baslaticisidir”

UZAY DILE GELECEK

Kentin gözbebegi Inönü Üniversitesi, yine bilimsel yönüyle dikkati çekti, topladigi kongreyle bilim dünyasinin merkezine oturdu. 300 kadar seçkin bilim insaninin katilacagi kongrede, Astronomi ve Uzay Bilimleri 5 gün boyunca tartisilacak. Rektörlük koltuguna oturdugu günden bu yana üniversiteye çag atlatan Prof. Dr. Cemil Çelik, çalismalariyla hep dikkat çekti. Çelik, yerleskede sagduyuyu, toleransi ve hosgörü kültürünü yayginlastirdi. Silik yüzünü degistiren üniversite, göz kamastirdi. Malatya, ortaya konulan emegi geç de olsa anladi, sehirle üniversite arasindaki köprü iyice saglamlasti. Çelik’le umut tazeleyen Malatya, bilimsel arenada adindan söz ettirdi. 18’inci Ulusal Astronomi ve Uzay Bilimleri Kongresi Turgut Özal Kongre Merkezinde, Prof. Dr. Zeki Aslan onuruna toplandi.

 

YINE KONUSTU

Prof. Dr. Cemil Çelik, kongrenin açis konusmada, bölgesinde sayginligi olan Türkiye'nin bilim ve teknolojide istedikleri yerde olmadigini söyledi.

Türkiye'de bilim ve teknolojinin önünü açacak kurumlar olarak görülen üniversitelerin, bir dönem ideolojik kurumlar haline getirilmeye çalisildigini anlatan Çelik, ''Belli dönemlerde bilim insanlarimizi degisik saiklerle üniversitenin disinda tuttuk. Birçok yetismis insanimiz ülkeyi terk etti. Dünyada ideolojik olan ve degil ilk 500'e, ilk bine giren bir üniversite tanimiyorum. Üniversiteler bilim ve teknoloji eksenli olarak çalisirlar'' dedi.

 

IKTIDAR GEÇER

Üniversitelerin çalistirdiklari bilim insanlarinin boyu, posu, eli, endami ve siyasi kanaatiyle ugrasmamasi gerektigini aktaran Prof. Dr. Çelik, söyle konustu: ''Siyasi iktidarlar gelir geçer. Fakat baki olan bilim anlayisidir, bilim kültürüdür, bilim ahlakidir. Dolayisiyla Türkiye üniversitelerinin en kisa zaman içerisinde bu dedigim idealist anlamda yapilanmasi gerekir. Iste bu yeni yapilanmada degerli bilim insanlarina, hepimize görev düsmektedir. Bilim ve teknoloji üretmeden, tonlarca tir dolusu meyve, sebze satarak bir kaç cep telefonu alan bir ülkenin gelismisliginden, refahindan, mutlulugundan bahsetmemiz mümkün degildir.''

 

YENIDEN…

Üniversitelerin bir kalkinma seferberliginin baslaticisi olan kurumlar olmasi gerektigini dile getiren Rektör Çelik, ''Yeniden kucaklasip bir vicdan ve bilim muhakemesinden sonra Türkiye'ye iyi seyler vermek durumundayiz'' dedi.

 

2’NCI KEZ EVSAHIBI

Kongre Düzenleme Kurulu Baskani ve Inönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuncay Özdemir, ilk kez 1968’de toplanan kongrenin 1978’den bu yana araliksiz iki yilda bir düzenlendigini belirtti.

Inönü Üniversitesi tarafindan Ulusal Astronomi ve Uzay Bilimleri Kongresinin 1992’de ilk kez ev sahipliginde toplandigini animsatan Özdemir, ikincisinin tertiplendigi kongreye TUBITAK ve Optronik firmasinin destek verdigini söyledi.

 

NE ISIN VAR

TÜBITAK Ulusal Gözlemevi'nin kurucularindan Prof. Dr. Zeki Aslan ise doktorasini bitirdiginde Ingiltere Kraliyet Gözlemevi'nde arastirmaci kadrosunda oldugunu söyledi.

Gözlemevinin müdürünün kendisinin doktora danismani olduguna deginen Prof. Dr. Aslan, söyle devam etti: ''Türkiye'ye dönmeye karar verdigimi ögrenince dedi ki, 'Ne isin var Türkiye'de- Ne yapacaksin- Teleskopunuz yok. Gözlemeviniz yok. Otur oturdugun yerde.' Ama ben Türkiye'ye döndüm. Gerçekten Türkiye'de teleskopumuz yoktu. Ilk kullandigimiz teleskop Ankara Üniversitesi'nde bir odada bekliyordu. 30 santimetrelik bir teleskoptu. Bunu Zeki Tüfekçioglu ile mevcut bir kubbeye kurduk. Otomatik gözlemler basladi. Daha sonra TÜBITAK Ulusal Gözlemevi, tüm Türkiye'ye teleskop hizmeti veren bir gözlemevi olarak kuruldu. Türkiye'ye geldigimde teleskop yoktu ama simdi bütün üniversitelere teleskop hizmeti veren bir gözlemevinin kurulmasina katkida bulunmus olmak benim için onur verici.''

 

Aslan, Türkiye'de artik TÜBITAK Ulusal Gözlemevi'nin yani sira birçok gözlemevi oldugunu ve buralarda da çok sayida teleskop bulundugunu söyledi.

Konusmalarin ardindan, Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’le Istanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer ve Prof. Dr. Zeki Aslan’a bilime katkilarindan ötürü plaket sunuldu.

18’inci Ulusal Astronomi ve Uzay Bilimleri Kongresinin 1 Eylül’de son bulacagi duyuruldu.