Malatya
Giriş Tarihi : 11-05-2015 20:14   Güncelleme : 11-05-2015 20:14

Üniversiteden tarihi adim!

Inönü Üniversitesi, enerjide disa bagimlilik problemine çözüm getirmek amaciyla Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli günes enerjisi santralini açti. Bu santralle Turgut Özal Tip Merkezi'nin elektrik ihtiyacinin yüzde 33'ü karsilanacak. Yillik 2,25 milyon metreküp dogalgaz tüketimi önlenecek. Öte yandan tip egitim kompleksini de açan üniversite, bir günde iki önemli hizmeti hayata geçirmis oldu

Üniversiteden tarihi adim!

TÜRKIYEDE BIR ILK

Türkiye'nin tek projede en yüksek kapasiteli günes enerjisi santrali olma özelligiyle adindan söz ettiren Anel Grup'un basariyla tamamladigi Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi'ndeki Günes Enerjisi Santrali açildi. Anel Grup, bu projeyle Turgut Özal Tip Merkezi'nin elektrik ihtiyacinin yüzde 33'ünü karsilayacak. Türkiye'de bugüne kadar tek projede yapilan en yüksek kapasiteli günes enerjisi santrali projesi olarak adlandirilan, çevre ve canli hayatina son derece duyarli olan Turgut Özal Tip Merkezi, 5,3 MWp günes enerjisi santraliyle yilda 4 bin ton karbon saliniminin önüne geçilecek. Ayrica santral, yillik 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda yillik yaklasik 2,25 milyon metreküp dogalgaz tüketimini önleyecek.

GÖRSEL KIRLILIK MINIZE EDILDI

Turgut Özal Tip Merkezi'ne yilda 8,5 GWh büyüklügünde elektrik enerjisi olarak katki saglayan günes enerjisi santrali, görsel kirliligi de minimize edecek sekilde tasarlandi. Tasiyici sistem üzerinde bulunan, yerden sadece 1,8 metre yükseklige sahip olan günes panelleri, bölgede meydana gelen sert rüzgar yükünü karsilayacak biçimde projelendirildi. Anel Grup, imalat asamasinda 90 yerel saha çalisanina istihdam saglayan günes enerjisi santrali projesinin tamamlanmasiyla toplamda 7 tam zamanli çalisani bünyesine katti.

LISANSSIZ TEK SANTRAL

Anel Grup Enerji Proje Koordinatörü Enver Kir, “Lisanssiz elektrik üretimine iliskin yönetmelik çerçevesinde gerçeklestirilen bu projemiz, üniversite kurumu tarafindan yaptirilan Türkiye'deki tek projede en yüksek kapasiteli günes enerjisi santrali olma özelligini tasiyor. Ayrica ihtiyaç fazlasi enerjinin satisi yapilarak kar elde etmek amaçlandigindan, üniversitelere taninan haklar geregince 1 MW üzerinde kurulu güce sahip tek lisanssiz santral olma özelligini tasiyor. Anel Enerji olarak, birçok açidan örnek teskil edecek bu projenin önemini benimsedik ve santralde kullanilan tüm ekipmanlar için yüksek verimlige sahip ürünleri tercih ederek kurulumun her asamasini büyük bir titizlikle tamamladik. Ayrica projemizde, santral sahasi içerisinde insa edilen idari binada bulunan SCADA sistemi odasi ile kapsamli veri izleme, kaydetme ve haberlesme yapiliyor. Proje bu özelligi ile de farkliliklarindan birini ortaya koyuyor” dedi.

MODEL BIR ÜNIVERSITEYIZ

Rektör Cemil Çelik, “Üniversitemiz Türkiye’nin en büyük enerji ve yakit analiz laboratuvarina sahip olmanin yaninda özellikle çevreye duyarlilik alaninda model olan bir üniversitedir. Ankara’nin dogusunda ki en büyük saglik tesisinin sahip ve kapali sistem bir hastane olmasinin ortaya koydugu  fazla miktardaki enerji ihtiyacini karsilama noktasinda da kendi çözümünü üretme gayreti içerisine girmistir. 

ENERJI IHTIYACININ ÜÇTE BIRINI KARSILAYACAK

2014 yilinda taslik bir alandi. 9 ay gibi kisa bir zaman dilimi içerisinde 21 bin civarinda panelin yerlestirildigi 5.3 Megavat kapasitede, Turgut Özal Tip merkezinin enerji ihtiyacinin 3te bir ihtiyacini karsilayan Türkiye’nin en büyük günes tarlasi haline getirilmistir. Türkiye’nin bir sürü kamu kurumu var ama böyle bir projeyi hayata geçiren üniversitemiz olmustur. Devletin kaynaklarini kullanmadan ziraat Bankasi kredileriyle ise baslayan Üniversitemize sonunda 3 milyon lira maliye bakanligi tarafindan hibe edilmistir” diye konustu.

DISARIYA OLAN BAGIMLILIGIMIZ AZALACAKTIR

Vali Süleyman Kamçi, sunlari dile getirdi: “Çogu ülkede enerji üretimi için agirlikli olarak kömür, petrol, dogalgaz kullanilmaktadir. Fakat maalesef bunlar fosil yakitlardir. Dolayisiyla sinirlidir ve bir gün mutlaka tükenecektir. Üstelik rezervleri azaldikça otomatik olarak fiyatlari yükselecek ve dünya nüfusunun önemli bir kismi enerji sikintisi, hatta mahrumiyeti çekecektir. Ayrica bu kaynaklar çevre kirliligine de sebep olmakta ve dünyanin gelecegini tehlikeye atmaktadir. Pekiyi, bu sikintilari yasamamak mümkün müdür? Elbette ki mümkündür! Açilisini yapacak oldugumuz Günes Enerjisi Santrali bunun en büyük ispatidir. Ümit ediyorum ki, bu santral diger illerimize ve kurumlarimiza örnek olur ve devletimizin enerji ithali için harcadigi milyarlarca dolar ülkemizde kalir. Sayin Rektörümüzün öncülügünde hayata geçirilen bu santral bize sunu bir kez daha göstermistir ki, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarinin kullanimiyla çok kisa bir zamanda disariya olan bagimliligimiz sona erecektir.”

KAMÇI: ÜNIVERSITEMIZIN ELI DAHA DA GÜÇLENECEK

Tip egitim kompleksinin açilisinda konusan Vali Süleyman Kamçi, “Hepimizin bildigi gibi tip bilimi, çagin gerektirdigi sekilde her geçen gün hizla ilerlemekte ve yeni buluslarla insanliga hayati faydalar sunmaktadir. Bu faydalar hastaliklarin tedavi edilmesi ya da hasta olan insanlarin sagligina kavusturulmasi ile sinirli degildir. Bundan da önemlisi, insan sagliginin sürekliligini, insanlarin hastalanmadan yasayabilmelerini mümkün kilacak arastirmalar yapmak ve yeni yöntemler gelistirmektir ki, bu, tip ilminin en önemli gayesidir. Bu baglamda Malatya'nin istisnai bir sehir oldugunu özellikle vurgulamak istiyorum. Malumlariniz, Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi sundugu ciddi hizmetler sayesinde hem bölgemizin hem de ülkemizin parlayan yildizi olmustur, öyle ki, tip merkezimiz yurtdisindan hastalara bile umut isigi olmus, halkimiz sifa aramak için artik büyük kentlere gitmeye ihtiyaç hissetmemistir. Inaniyorum ki, açilisini yapacak oldugumuz Tip Egitimi Kompleksi ile üniversitemizin eli daha da güçlenecek, tip fakültemiz ve hastanemiz çok daha basarili hizmetlere imza atacaktir” dedi.

ÇIKTILARIMIZI IYI ÖLÇEMIYORUZ

YÖK Baskanvekili Safa Kapicioglu, sunlari belirtti: “Egitim kisaca ham insani yetkin kilma faaliyet ve süreçleridir diyebiliriz. Bugün burada açilisi yapilacak sistem tip egitim kompleksi ciddi paralar harcanarak ve egitimde teknolojinin de alt yapisi kullanilarak gerçeklestirilecek bir sistem. Aslinda bunlarin hepsi insana yapilan yatirimdir. Insana yapilan yatirim olmali ki biz burada kaliteyi ve yetkinligi saglayabilelim. Egitimimizin ve özellikle de yüksekögrenimimizin en önemli sorunlarindan bir tanesi çiktilarimizi çok iyi ölçemememizdir. Bu vesileyle burada kurulacak tesis ve açacagimiz kompleks vasitasiyla çikti kontrolümüzün de ve dolayisiyla yüksek ögrenimde kalite ve akreditasyona bir nebze de katki saglayacagina inaniyorum. Bu bakimdan bu arada açilacak olan tip egitim kompleksiyle ilgili alt yapinin önemli hizmetlere vesile olacagini düsünüyorum. Her seyin basi saglik diye baslariz söze ve tip egitiminin de özellikle hastane de hastayla yapilan pratik yogun bir egitim olmasi sebebiyle bu egitimin önemini hepimiz biliyoruz. Bu vesileyle kavramlarin da yerli yerine oturacagini ve insan odakli egitime ve egitimin kalitesinin yükselmesine sebep olacagini düsünüyorum.”

 

NITELIK SORUNUMUZ VAR

Tip Fakültesi Dekani ve Rektör yardimcisi Ünsal Özgen, “Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak Inönü Üniversitesinin her bir birimi kendi pozisyonunu almistir. Tip fakültesi olarakta biz de egitimdeki temel sorunlarimizi masaya yatirdik ve sunu farkettik ki nicelik olarak degil nitelik olarak sorunumuz bulunmaktadir. Türkiye genelinde tip egitiminde ciddi sorunlarimiz var. Hekimlik sanatla bilimin bir arada oldugu nadir mesleklerden bir tanesidir. Dolayisiyla usta çirak iliskisinin olmazsa olmazi olan bir meslek grubu, hata kabul etmeyen bir meslek. Bu anlamda yetistirdigimiz ögrencilerin en azindan kendimizin ya da çocuklarimizi emanet etmeyi garanti etmemiz gerektigini düsündük. Bu amaçla 90 kisilik bir ekibin çöalismasi sonucunda iki buçuk yillik bir çalismanin sonucunda tip egitimindeki nicelik kavramini nitelik kavramina dönüstürmeye çalistik. Ve çok sükür artik belli bir noktaya geldik.

TEMENNIMIZ NITELIGIN BIR DAMLA ARTMASI

Toplam 300 kisilik iki tane elektronik sinav salonu, iki tane oske klinik pratik sinav salonu, sekiz adet küçük grup çalisma salonu, sekiz kabinden olusan bir ögrenci egitim polikiniligi, bir anatomi- morfoloji alt sinifi, bir anatomi beceri labaratuvari ve bir de zengin maketparkindan olusan klinik beceri labaratuvari’nin açilislarini birlikte yapacagiz. Tüm bu alt yapinin gerçeklesmesinde Rektörümüzün egitime ayridigi yaklasik iki milyon liralik ödenekten dolayi ögrencilerim ve kurumum adina sükranlarimi arz ediyorum” dedi.

 

KIMLER KATILDI?

Açilisa, Vali Süleyman Kamçi, Yüksek Ögretim Kurumu (YÖK) Baskanvekili Prof. Dr. Sefa Kapicioglu, Inönü Üniversitesi Rektörü Cemil Çelik, Cumhuriyet Bassavcisi Mustafa Alper, AK Parti 4’üncü sira milletvekili adayi Nurettin Yasar, Tip Fakültesi Dekani Ünsal Özgen, ögretim üyeleri ve basin mensuplari katildi.