Malatya
Giriş Tarihi : 12-07-2013 12:58   Güncelleme : 12-07-2013 12:58

"Üniversite Mezunu Gençler Kayisi Pirtlatiyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Gezi Parki eylemlerinin faiz lobisi yüzünden degil, issizlik lobisi yüzünden yapildigini iddia edip, “Malatya’da üniversite mezunu issiz gençler kayisi pirtlatiyor” dedi.CHP Malatya Milletvekili Agbaba, TBMM Genel Kurulu’nda issizlik ile ilgili bir konusma yapti. Malatya'da kayisi mevsiminin basladigini, makine mühendislerinin, insaat mühendislerinin, ziraat mühendislerinin, atanamayan ögretmenlerin Malatya'da kayisi pirtlattiklarini anlatan Agbaba, Gezi Parki eylemlerine degindi.
Agbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptigi konusmada su ifadelere yer verdi:
“Gezi olaylariyla ilgili çesitli lobiler buldunuz ama ben size muhalefet milletvekili olarak yardimci olmak istiyorum. Bu faiz lobisi falan degil, bu Gezi olaylarinin arkasindaki güçler faiz lobisi degil. Gezi olaylarinin arkasindaki güç issizlik lobisidir. Bakin, sakin ola bu eylem yapan gençleri issizlik lobisi yönlendiriyor olmasin. Bu gençler önce özgürlük dediler, sokaga çiktilar, sonra siz suladikça, gazladikça büyüdüler ve bu gençler artik susmayacaklar. Bunu bilmenizi isterim ki size yardimci olmak açisindan, bu gençleri yönlendiren faiz lobisi degil, bu geçleri yönlendiren, sizin söylediginiz gibi tirnak içerisinde Musevi lobisi degil, bunu yönlendiren issizlik lobisi.”
Milletvekili Agbaba, konusmasini söyle sürdürdü:
“Türkiye'de nüfus genç diye övünüyoruz. 76 milyonluk ülkemizde 12,5 milyon genç var. Ama gençlerin gelecegi karanlik. Issizlik almis basini gidiyor. Onlarin içinde genç issizler, üniversiteli issizler çogaliyor. Ilk kez AK Parti döneminde bazi tanimlarla karsilastik, ilk kez AK Parti döneminde gazeteler manset atmaya basladi. Atanamayan ögretmenlerin sayisi 400 bini buluyor. Issiz iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlari, fen edebiyat mezunlari, ziraat mühendisleri, bilisim mezunlari, felsefe mezunlari, formasyon haklari ellerinden alinan fen edebiyat mezunlari, tibbi sekreterler, jeoloji mühendisleri, Türkiye'de üniversite açilan her bölümle ilgili atanamayan, is bulamayan gençleri saymak mümkün. Bu dönem ilk kez intihar eden atanamayan ögretmen tanimiyla karsilastik. Sayilari 50'yi bulan intihar eden atanamayan ögretmen var ülkemizde.
Malatya'da kayisi mevsimi basladi. Geçtigimiz yil da gördüm, makine mühendisleri, insaat mühendisleri, ziraat mühendisleri, atanamayan ögretmenler Malatya'da kayisi pirtlatiyor. Analar, babalar, kardesler bu gençleri üniversiteye kayisi pirtlatsin diye mi gönderdi. O analar, babalar ki kendi ekmeklerinden, kendi ocaklarindan keserek, yemeyerek, içmeyerek o gençleri okuttular. Ama bugün onlar maalesef Adiyaman'dan gelerek, Urfa'dan gelerek, Diyarbakir'dan gelerek, Batman'dan gelerek, üniversite ögrencileri, üniversiteyi bitirmis insanlar, Malatya'da kayisi pirtlatiyor ve ben de diyorum ki: Onlari bu duruma düsüren, kayisi pirtlatmak durumuna düsürenlere yaziklar olsun. Degerli arkadaslar, biz tabii birçok konuda rekor kirdik. Biz, makine mühendislerini, ögretmenleri, matematik ögretmenlerini kayisi pirtlatirken gördük ama biz gençlerimizi en çok cezaevine atan dünyadaki ülke olduk. Dünyadaki en çok tutuklu ögrenci sayisi bizim ülkemizde ve maalesef, ‘Parasiz egitim istiyorum’ diyen ögrenciler de bizim ülkemizde cezaevinde.
Üniversite mezunu issizlikte dünya rekorlari kiriyoruz. 2012 yilinda toplam nüfusun is gücüne katilimi yüzde 50, issizlik orani yüzde 9,2, tarim disi issizlik orani yüzde 11,5 iken gençlerde is gücüne katilim orani maalesef yüzde 38'de kalmis. Issizlik orani ise yüzde 17,5. Yani genç issizlik Türkiye'deki issizlik oraninin 2 kati ve yillarca okuttugumuz çocugumuzla üniversite mezunu genç kardeslerimiz issiz.