Röportaj
Giriş Tarihi : 28-07-2021 18:12   Güncelleme : 28-07-2021 18:14

Üniversite Adayları İçin Tercih Maratonu Başlıyor

YKS sonuçları 28 Temmuz Çarşamba günü sabah saatlerinde açıklandı. Milyonlarca adayın katılımı ile düzenlenen 2021 YKS sınav sonuçları AİS ekranı üzerinden ilan edildi. Artık öğrencilerin önünde hayatlarının geri kalanını belirleyecek bir tercih dönemi var. Peki, üniversite tercihlerinde nelere dikkat edilmeli?

Üniversite Adayları İçin Tercih Maratonu Başlıyor

YKS 2021 sonuçları açıklandı. Şimdi adayları tercih maratonu bekliyor. Üniversite adayları, resmi tercihlerini 5 Ağustos ile 13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapabilecek. Sonuçları bu kadar erken beklemediklerini belirten uzmanlar, başarı sırasıyla tercih yapılmasının öneminin altını çiziyor. Uzmanlar, adaylara üniversiteleri ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulunuyor. Bu haftaki röportaj konuğumuz Eğitimci Uzman Osman Doğan oldu.

Tercih yaparken puan mı önemli yoksa sıralama mı?

Geçen yıla göre başarı sıralarında bir farklılaşma var ama biz bu sene yine başarı sıralarıyla tercih yapacağız. Başarı sırası çok önemli. Her sene puanlar değişiklik gösteriyor ama başarı sıralarıyla tercih yapmak çok daha doğru. Bu sene yine başarı sıralarına bakacağız ve elimizde olan veride 2020 yılının başarı sıraları kılavuzda da zaten bu başarı sıraları var. Bu başarı sıralarına göre tercih yapacağız. Nasıl tercih yapacağız? 24 tane tercih hakkımız var. Bu 24 tercihin tamamını doldurmak zorunda değiliz ama benim öğrencilere önerim başarı sırasının yarısı kadar üst tercih yarısı kadar da alt tercih. Tabii ki istedikleri bölümler olması önemli.

Üniversite tercihi yaparken isim önemli midir?

Öncelikle üniversitelerin isimleri yani marka değeri kesinlikle tercih sebebinizin altında yatan ana etken olmasın. Her üniversitenin başarılı olduğu birbirinden farklı bölümler var. Hiç bilmediğiniz ve aklınızdan geçmeyen bir üniversitenin alakalı olduğunuz bölümünden başarılı ve sektörde yer edinmiş insanlar çıkmış olabilir. 24 tercih hakkımız var. Ama öncesinde bir liste ve sıralama yapsınlar. Sonra üniversitelere gidip akademisyenler, tercih uzmanları ve öğrencilerle görüşüp kendilerine en uygun bölümü ve programları belirleyip yavaş yavaş bu listeleri eleyerek karar verebilirler. Burada öğrencinin ilgi alanına ve kendine uygun bölümleri belirlemesi çok önemli.

Tercih Listesinde özel koşul ve açıklamalar ne kadar önemli?

Üniversitelerin özel koşul ve açıklamaları mutlaka okunmalı. Bu açıklamalarda hazırlık sınıfı ile ilgili bilgiler bulunuyor. Okuyacağı bölümün yerleşkesinin şehir dışında mı şehrin merkezinde mi olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Bazı bölümlerin birtakım kuralları var. Kıyafet, stajlarla ilgili kuralları var. Aday öğrencinin bunların hepsinin kendine uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor. Bunlar neden önemli? Çünkü öğrenci özel koşul ve açıklamalardaki şartları sağlamıyorsa eğer yerleşmiş olsa bile maalesef kaydını yaptıramaz. Bu kritik bir nokta. O yüzden mutlaka özel koşul ve açıklamaları okumaları gerekiyor.

Tercih ederken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nedir?

Staj imkânlarına ve üniversitelerin diğer şirketlerle olan ilişkilerine maksimum hassasiyet göstermeye çalışın. Bu şirketlerde yapacağınız stajların kariyerinizde ve CV'nizde önemli bir yer teşkil edeceğini unutmayın. Seçtiğiniz üniversitenin kampüsünün şehre yakınlığına dikkat edin. Ulaşım ve konaklama imkânlarını mutlaka araştırın. Bazı üniversitelerin ana kampüsleri şehir içinde olsa da fakülteleri farklı yerlerde olabiliyor. Sonradan ''Hani bu üniversite deniz kenarındaydı?' diye hayıflanmayın. Gitmek istediğiniz üniversitenin burs olanaklarını araştırın. Eğer özel bir üniversite tercih edecekseniz başarı,yurt veya yemek bursuna sahip olmak kolaylık sağlayacaktır.  Tercih edeceğiniz okuldan mezun olmuş kişilerle irtibata geçin. Onlardan alacağınız tavsiye ve öneriler okul yaşamınızda sizlere yardımcı olacaktır. Her üniversitenin olmasa da bazı okulların mezunlar dernekleri var. Onlarla da iletişime geçebilirsiniz. Özellikle tercih döneminden önce aklınızdan geçen üniversitelerin sosyal medya hesaplarını takip edin. Oralardan bilgi edinmeye çalışın. Üniversitelerin Öğrenci Konseyleri bu konuda biçilmiş kaftan. Onlara ulaşarak okul hakkında bilgi edinin.

 

Ebubekir Atilla’nın Röportajı