Genel
Giriş Tarihi : 17-08-2021 17:16   Güncelleme : 17-08-2021 17:16

UNESCO Taahhütleri Yerine Getiriliyor

​​​​​​​ Milattan önce 5 binli yıllara dayanan Geç Kalkolitik dönemden Demir Çağı'na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe Höyüğü ‘nün kalıcı listeye dahil edilmesinin ardından UNESCO’ya verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için çalışmalara başlandı.

UNESCO Taahhütleri Yerine Getiriliyor

Arslantepe ’yle ilgili Alan Yönetim Planı çerçevesinde; kısa, orta ve uzun vadede yapılacak olan çalışmalar belirlendi. UNESCO’ya taahhüt edilen çalışmalar kapsamında Arslantepe Höyüğünde bir karşılaşma merkezi oluşturulacak. Kazı yapılan alanların çatısının tamamlanmasının da yer aldığı taahhütler kapsamında, sokak sağlıklaştırma çalışmaları da yapılacak. Öte yandan ziyaretçi planının da oluşturulacağı höyükte, ilk etapta korumaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

Korumaya yönelik çalışmaların yürütüleceği Arslantepe Höyüğünde taahhüt edilen çalışmaların ilk adımı olan yeni dönem kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmalarında, Arslantepe Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli yer alıyor.

Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli başkanlığında geçen yıl pandemi nedeniyle 20 gün süren kazı çalışmalarında Ortaçağ dönemine ait 53 mezar ile birlikte bebek mezarından cam kolye buluntuları, 5 mezardan kolye ve bilezik ile bir mezarın içerisinden milattan sonra 1050 yılına ait sikke bulunmuştu. Bu sezon kazı çalışmalarına Ağustos ayının ilk haftasında başlanarak, ekim ayı içerisinde bitirilmesinin planlandığı bildirildi.

Kazı çalışmalarının yanı sıra UNESCO’ya taahhüt edilen işlerin yapılması için hazırlıklar sürüyor. UNESCO’ya taahhüt edilen çalışmalar kapsamında yer alan sokak sağlıklaştırma çalışmaları Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi koordinasyonunda kısmi olarak başladı. Arslantepe UNESCO yolu boyunca kanalizasyon ve içmesuyu çalışmaları tamamlanarak tarihi mekandan kent merkezine ulaşana kadar olan güzergahta asfaltlama çalışmaları yapılıyor.

Ebubekir Atilla