Malatya
Giriş Tarihi : 18-11-2016 20:20   Güncelleme : 18-11-2016 20:20

Ümmü’l-Kitap: Fatiha

Diyanet isleri baskanligi Türkiye’deki tüm camilerde okuttugu Cuma hutbesinde, Fatiha Suresinin Kur’an-i Kerimdeki yeri ve önemine deginildi. Cami imamlari, “onun adi, Ümmü’l-Kitap’tir, yani Kitab’in anasidir. Rabbimiz, Kerim Kitabina onunla baslamistir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, bütün namazlara onunla baslamamizi istemistir. Allah Resûlü, Fâtiha’nin, Rabbimiz ile aramizda bir konusma, bir diyalog oldugunu haber vermistir” dedi

Ümmü’l-Kitap: Fatiha

Diyanet isleri baskanligi Türkiye’deki tüm camilerde okuttugu Cuma hutbesinde, Fatiha Suresinin Kur’an’i Kerimdeki yeri ve önemine deginildi. Cami imamlari hutbenin basinda sunlari söyledi, “Cumaniz Mübarek Olsun Aziz Kardeslerim! Yüce Kitabimiz Kur’an-i Kerim’de bir sure vardir ki; onun adi, Ümmü’l-Kitap’tir, yani Kitab’in anasidir. Rabbimiz, Kerim Kitabina onunla baslamistir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, bütün namazlara onunla baslamamizi istemistir. Kardeslerim! Iste bu sure, hepimizin bildigi Fatiha’dir. Allah Resûlü, Fâtiha’nin, Rabbimiz ile aramizda bir konusma, bir diyalog oldugunu haber vermistir.”

O, RAHMAN VE RAHÎMDIR

Bizlere sayisiz nimetler bahsettigi ve bizleri muhatap kabul ettigi için Fâtiha’nin hemen baslangicinda Rabbimize hamd ederiz diyen cami imamlari sunlari hutbeye söyle devam etti, “Hamd, övgü, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.’ dedigimizde, Âlemlerin Rabbi, Kulum bana hamd etti.’ buyurur. Bizler, ‘O, Rahman ve Rahîmdir.’ dedigimizde, Yüce Allah, ‘Kulum bana senâ etti. Beni övdü, methetti.’ buyurur. Bizler, ‘O, hesap gününün, âhiret gününün sahibidir.’ dedigimizde, Rabbimiz, ‘Kulum beni yüceltti.’ buyurur ve Fâtiha’nin bu ilk bölümünde bizim kendisine hamd-ü senâ etmemiz vesilesiyle hosnutlugunu ifade eder. Fâtiha’nin ikinci bölümünde ise halimizi ve isteklerimizi Rabbimize arz ederiz. ‘Yalniz sana ibadet eder ve yalniz senden yardim dileriz.’ dedigimizde, Rabbimiz, ‘Bu, kulum ile benim aramdadir. Kulumun istegine icabet edecegim.’ buyurur. ‘Bizi dogru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba ugrayanlarin ve sapmislarin yoluna degil.’ dedigimizde, Allah Teâlâ, ‘Iste kulumun bu talebi karsiliksiz kalmayacaktir. Kulum ne istiyorsa onundur.’ buyurur.”

FATIHA, YARATILISIN GAYE VE HIKMETIDIR

Cami imami insanoglunun yaratilis gaye ve hikmetine deginerek sunu vurguladi, “Aziz Kardeslerim! Fatiha, Kerim Kitabimizin muhteviyatinin, insanliga gönderilis amacinin özü ve özetidir. Yaratilisimizdaki gaye ve hikmetin bir beyanidir. Bizler, nazm-i celili açtigimizda evvela Fatiha’yi okuruz. Her gün bes vakit namazda Rabbimizin huzuruna Fatiha’yla çikariz. Kelime-i sehâdetle Allah’a verdigimiz kulluk misakimizi, her gün onunla tazeleriz. Mümin olma ve kalma suurumuzu, Fatiha ile diri tutariz. Allah’in yüceligi, adaleti, engin merhameti ve sonsuz kudretini tekrar tekrar onunla idrak ve ikrar ederiz. Rabbimize sükrümüzü, hamdimizi, övgümüzü, minnetimizi her gün onunla dile getiririz. Bir beser olarak kusurlarimizi, niyazimizi, magfiret talebimizi her gün Rabbimize onunla arz ederiz. Gönüllerimize Fatiha’yla sifa dileriz. Dert ve sikintilarimiza onunla deva arariz. Hâsili yaratilisimizi ve varligimizi anlamlandiran Fatiha, kalplerimize dermandir. Akillarimiza rehberdir. Bitmez tükenmez bereketlere açilan rahmet kapimizdir.”

“AMAÇ KAVRAMAK VE HAYATA YÖN VERMEKTIR”

Imam Fatiha Suresindeki amacin onu derinden kavramak ve hayatimiza yön vermek olduguna degerek su hususlari vurguladi, “Kardeslerim! Namazlarin her rekâtinda Fatiha’yi okumamizin istenmesi, sadece dilimizle onu terennüm etmek için degildir. Bilakis, onu derinden kavramak ve hayatimiza onun anlamiyla yön vermek içindir. Zira Fâtiha’nin her ayeti, her kelimesi, mümince bir bilinç, mümince bir durus, mümince bir hayat bahseder bizlere. Gönüllerimize ferahlik verir. Gözlerimizin ve zihinlerimizin önünde muazzam bir ideal ve ufuk açar. Fatiha, her gün bizim için yeni bir canlanisa, yeni bir dirilise vesile olur. Rabbimize sundugumuz özlü bir dilekçemizdir o. Besmele ile dilekçeyi sundugumuz makami belirtiriz. Hamd ile o makamin sahibini yüceltiriz. “Rahman” ve “Rahim” isimlerinin verdigi ümit ile ‘din gününün sahibi’ ifadesinin verdigi korku arasinda Rabbimizin huzuruna çikariz.”

YEGÂNE GÜÇ VE KUDRET O’DUR

Tüm acizlik ve güçsüzlügümüzle arzu halimizi Rabbimize sunariz diyen imamlar hutbeyi su sözlerle bitirdiler, “Biliriz ki; siginagimiz, dayanagimiz, tükenmeyen ümidimiz yalnizca O’dur. Kendisine kullukta bulunulacak, el açilip medet umulacak yegâne güç ve kudret O’dur. Bizi sirât-i müstakiminde, yani Kur’ân’in, peygamberlerin, sehitlerin, Salihlerin, iyilerin dosdogru yolunda sabit kilacak O’dur. Bizi gazap ve azabindan koruyacak, bu yolun sonunda ebedi nimetlere ulastiracak olan da yine yalnizca Yüce Rabbimizdir. Kardeslerim! Siirt ilimizin Sirvan ilçesinde bulunan maden ocaginda dün gece heyelan nedeniyle olusan göçükte hayatini kaybeden kardeslerimize Yüce Rabbimizden rahmet, yakinlarina sabr-i cemil niyaz ediyorum. Göçük altindaki kardeslerimizin de salimen kurtarilmasini diliyorum. Rabbimiz, ülkemizi, milletimizi her türlü kaza ve musibetlerden muhafaza eylesin. Hutbemizi su dua ile bitirmek istiyorum: Rabbimiz! Bizi ve nesillerimizi, Fâtiha’nin hakikatlerinden ayirma! Bizleri Fâtiha’nin bereketinden mahrum birakma! Ya Rabbi! Fatiha’yi çokça okuyan, anlayan ve hayatina yansitanlardan kil bizleri!”