Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-10-2013 11:24   Güncelleme : 11-10-2013 11:24

“Ülkemizde Hayvan Sayisi Yetersiz“

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Il Baskani Enver Kiraz, yaklasan Kurban Bayrami öncesinde Yesiltepe Hayvan Pazari’ni ziyaret ederek, kurbanlik hayvan alan ve satanlarla görüsme yapti.

“Ülkemizde Hayvan Sayisi Yetersiz“
 


CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Battalgazi Merkez Ilçe Baskani Abdulvahap Ayzabar, Belediye Meclis Üyesi Dogan Agdas ve parti yöneticileri, Yesiltepe Hayvan Pazari’nda kurbanlik hayvan alan ve satanlarla görüsüp, sorunlarini dinledi.
CHP Il Baskani Kiraz, hayvancilik konusunda daha ciddi adimlar atilmasini beklediklerini ifade ederek, “1980’lerde 50 milyon koyun vardi. 1980’de 45 milyon nüfusumuz vardi. Bugün 75 milyona çikti. Su anda bütün hayvanlarin toplami 50 milyon etmiyor. Koyun sayisi 50 milyon’dan 45 milyona düstü. Keçi sayisi 18 milyon’dan 6 milyona düsmüs. Büyükbas hayvan sayisi 16 milyondan 12-13 milyona düsmüstür. Hayvan varligimiz yetersizdir. Nüfusumuz artmasina ragmen hayvancilik yeterince desteklenmedigi için besicilerimiz sikintilidir. Bir zamanlar ithal hayvan ve et getirildi. Besiciler isyan etti” dedi.
Hayvan Pazari Dernegi Baskani Ramazan Kirma ise ithal hayvan ve et ile kurbanliklar getirilmesi nedeniyle besicilerin sikinti çektiklerini ifade ederek, bu yil yeterli kurbanlik bulunmasindan dolayi ithal hayvan getirilmemesinin önemini dile getirdi.