Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:25
Advert

Advert

Ulaştırma Bakanından Malatya Paylaşımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en uzun demiryolu köprüsü olan 2 bin 30 metre uzunluğundaki Fırat Demiryolu köprüsüne ait videoyu paylaştı. Video Malatyalılar tarafından beğeni yağmuruna tutulurken, bu paylaşımın Malatya’da kurulması istenilen Lojistik Merkezine bir gönderme olabileceği düşünülüyor

Malatya
Giriş Tarihi : 22-06-2022 10:06   Güncelleme : 22-06-2022 10:26
Ulaştırma Bakanından Malatya Paylaşımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sosyal medya hesabında “Malatya’dan Elazığ’a… Fırat Demiryolu köprüsü” ifadesiyle, Karakaya Bar Gölü üzerinde bulunan Fırat demiryolu Köprüsünün Videosunu paylaştı. Video da Malatya’dan Elazığ istikametine Kurtalan Ekspresi ’nin köprüden geçiş detayı ile birlikte köprüye ait detaylar yer aldı.

Malatya’da son günlerde Lojistik Merkez kurulmasının gerekliliğinde demiryolu faktörü tekrar gündeme gelmişti. Bu tartışmaların sürdüğü ve Lojistik Merkezinin demiryolu altyapısı ile oluşturulmasının gerekliliği savunulurken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ’nun bu paylaşımı yeni bir yatırımın Malatya’ya gelebileceği şeklinde yorumlandı.

Türkiye’nin en uzun demiryolu köprüsü olan Fırat Demiryolu Köprüsü Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Fırat Tren İstasyonu ile Elazığ’ın Baskil ilçesinin Kuşsarayı Tren İstasyonu arasında bulunuyor.  2.030 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde ve 30 adet betonarme ayağın üzerine kurulu alan Fırat Demiryolu köprüsü, Karakaya Baraj Gölünün su tutması ile birlikte Köprü 16 Haziran 1986 tarihinde ulaşıma açılmıştı. Köprünün açılışını merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal yapmıştı.

 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR