Malatya
Giriş Tarihi : 21-11-2017 17:50   Güncelleme : 21-11-2017 17:50

“Ucuz Et Satilmasi Geçici Çözüm”

Et ve Süt Kurumu tarafindan Türkiye’de belirlenen bazi marketlerde etin 29 liradan satilmasini degerlendiren kasaplar, ucuz et satilarak etteki sorunun çözülmeyecegini vurgulayarak, “Bu sartlarda et sorununu çözemezler. Damizliga önem vererek desteklemeleri gerek. Nereye kadar bu sekilde ithal et satisi yapacaklar. Bu etleri ithal ederken disari verecekleri dövizi damizlik destegine vermis olsalar, üreticiyi desteklemis olsalar bu isi birkaç yil içinde çözerler.” ifadelerini kullandilar

“Ucuz Et Satilmasi Geçici Çözüm”

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Et ve Süt Kurumu tarafindan Türkiye’de belirlenen bazi marketlerde ucuz et satilmasini Kasap Murat Can’la konustuk.  Ucuz et satmanin sorunu çözmedigini vurgulayan Can su ifadeleri kullandi: “ Etin devlet tarafindan bazi marketler araciliyla ucuz olarak satilmasi bizi etkiledi ama asri bir etkilenme söz konusu degil. Bilinçli tüketici marketlerde satilan ucuz eti almiyor ithal et oldugu için. O etlerin üzerine ithal et diye yazilsa hiçbir vatandas satin almaz. O etler disaridan ithal olarak gelen karkas etlerdir. Hatta bu konuda çok fazla elestiriliyor da devlet üzerine nereden geldigi yazilmasi lazim.”

“UCUZ ETI ORTA DIREK TERCIH EDIYOR”

Can sözlerini su sekilde sürdürdü: “Bizi çok etkilemedi bilinçli tüketiciler hâlâ bizi tercih ediyor. Ama orta direk aliyor ucuz etlerden.  Bizim fiyatlarda da bir degisme oldu 2 lira kadar düsme yasandi.  Bizde su anda et 37-38 lira arasinda degisen fiyatlarda.”

“BU SARTLARDA ET SORUNUNU ÇÖZEMEZLER”

Can: “Bu sartlarla ette ucuzlamayi çözemezler. Bu sartlarla et sorununu çözemezler. Damizliga önem vermeliler büyük bir sekilde desteklemeleri gerekir. Üreticinin kapisina gidip onun yaninda olduklarini söylemedikleri müddetçe et sorunu çözülmez. Et bu sekilde ithal edilerek ucuz bir sekilde satilmaya devam ettikçe seneye etin fiyati 100 lirayi bulabilir. Çünkü son iki yildir üretici para kazanarak bu isi yapmaya baslari ama su anda yapan insanlar bile çekilecek. Ben bir üreticiyim ayni zamanda kendi çapimda üretim yapiyorum. Gelecek yillarda daha kötü sikintilar bizi bekleyecek et konusunda kökten çözüm bulunmazsa.  Damizliga önem vermesi lazim bunun baska bir alternatifi yok. Bunun için de özellikle bu is yapacak isletmeler belirleyerek bunlari takip etmeleri lazim. Her isletmeye yüzde 10-15 bazinda disi vermek sartiyla verirken de 3-5 yil vade ile verecek.  5 yil o damizlik o isletmede kalmak sartiyla takip edecek. Bu sekilde bu isi çözer. Bizim yillik 500-600 bin danaya ihtiyacimiz var fazla bir ihtiyacimiz yok. Benim dedigim sartlarda isletmelere vermis olsa sadece Malatya’ya geçen gün 7 bin tane mal geldi. Yüzde 10’u 700 tane eder. Seneye fire vereceklerini de düsünürsek 600 dana eder. 5 sene de devam edecegini düsünsek 300 bin tane Malatya’da dana demek. O da bu sadece Malatya’da Türkiye’yi söylemiyorum bile. Bu isi bu sekilde çözebilirler baskada çözemezler.  Birkaç ay sonra üçüncü dördüncü ayda ete zam gelmesini bekliyoruz. Fiyatlarda yükselme baslayacak. Tasima suyla degirmen dönmez. Nereye kadar bu sekilde ithal et satisi yapacaklar. bu etleri ithal ederken disari verecekleri dövizi damizlik destegine vermis olsalar, üreticiyi desteklemis olsalar bu isi birkaç yil içinde çözerler.” dedi.