Eğitim
Giriş Tarihi : 04-03-2021 11:28   Güncelleme : 04-03-2021 11:28

"Ücretli Öğretmenlik Garabettir"

"Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu “adına bir grup öğretmen adayı Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez’i ziyaret ederek ek atama için destek talebinde bulundular.

Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu grup sözcüsü Melek Yıldız ziyaret esnasında yaptığı açıklamada taleplerini; “Her yıl  400 Bin' den fazla öğretmen adayının KPSS'ye giriyor. Sayıştay Raporuna göre 138 Bin öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen güçlü bir alım söz konusu olmadığından atama bekleyen adayların sayısı gün geçtikçe artıyor.  BU nedenle sizlerden ek atama yapılması için desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez ise konuyu yakından takip ettiklerini ve her zaman desteklerinin devam edeceğini söyleyerek; “Söz konusu rakamlara bakıldığında ihtiyaç varken, ihtiyacın katları aday beklerken maliyet eksenli düşünüp asgari ücretin yarısı bir ücret ile "Ücretli Öğretmenlik” adı altında bir uygulamaya devam etmek hem öğrenci hem öğretmen açısından izahı olmayan bir garabettir. Aynı okulda Kadrolu, Sözleşmeli, Ücretli gibi farklı isimlerle sınıflandırmaların olması ve emeğe adil olmayan farklı özlük haklarının tanınması da hem de öğrenci-veli gözünde farklı bakış açılarına sebep olmaktadır. Son bir yılda neredeyse 20 Bin öğretmenin emekli olduğu bir durum söz konusu iken atama bekleyen öğretmen sayısının 20’ de 1'i olan 20 Bin atama planlaması anlamsız olup en az 40 Bin ek atamanın daha planlanması gerekmektedir. Böylece Ücretli Öğretmenlik yapmak zorunda olan birçok meslektaşımız da atama şansını yakalamış olacaktır. Yapılacak her türlü faaliyet ve haklı taleplerinizde sizlerin yanında olacağız. Bu nedenle de 60 Bin Öğretmen Atanmasi için sendika olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi.

A.Vahap Kaygusuz