Siyaset
Giriş Tarihi : 28-08-2021 07:04   Güncelleme : 27-08-2021 17:51

Uçkan: “Malatya’da Büyük Bir Potansiyel Var”

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Ahmet Erşan Uçkan, Malatya’nın tarım, sanayi ve sağlık turizmi gibi alanlarda potansiyelinin olduğunu ancak bu alanlarda projelerin üretilmediğini aktardı. Gelecek Partisi olarak üretim, istihdam ve ihracata dayalı ekonomi projeleri ürettiklerini ve bu vizyonda Malatya için de çalışacaklarını kaydeden Uçkan, Kayseri, Konya ve Gaziantep’in şehircilik bakımından rol model alınması gerektiğini söyledi

Uçkan: “Malatya’da Büyük Bir Potansiyel Var”

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Ahmet Erşan Uçkan, il temasları kapsamında Malatya Sonsöz Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Er’i ziyaret etti. Burada Partisinin vizyonu ve projeksiyonları hakkında bilgi veren Uçkan, hem Malatya hem de ülke genelinde potansiyellerin kullanılmadığını iddia etti. Uçkan açıklamasında, ”Gelecek Partisi Malatya İl Başkanlığı şahsımıza tevdi edildi. Geniş bir profil ile en güzel bir şekilde il teşkilatımızı kuracağız. Bu anlamda bütün STK’ları, bütün basın yayın organlarını ziyaret ediyoruz. Bu çerçevede Sonsöz Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Er beyefendiyi makamında ziyaret ettik. Malatya ile ilgili ciddi projeksiyonlarımız var. Yönetimimiz olduktan sonra bunları kamuoyu ile paylaşacağız. Türkiye ile ilgili vizyonumuz şudur: Ak Parti’nin ilk 2 dönem çalışmaları Türkiye’de umut verici şeyler yapıldı. 2011’den sonra ciddi sıkıntılar başladı. Gerek ekonomik, gerek sosyal ve siyasal anlamda çok ciddi problemler oldu. Ülkenin gayrisafi milli hasılası 1 Trilyon dolara yaklaşmış iken, bugün 600 Milyar dolara indi. Kişi başına düşen milli gelir 2013 ila 2014 te 12 bin 500 dolara çıkmış iken, bugün 7 in dolar civarına indi. 2023 hedefi olarak ilk 10 ekonomiye girme ve 2 Trilyon dolar hedefi konmuş iken maalesef bugün ilk 10 ekonomiyi bırakın, ilk 20 düştük. Gayrisafi milli hasıla ile birlikte ihracatımız düştü. Bugün Türkiye’deki ekonomi israf, beton ve yolsuzluk ekonomisi ile yürüyor. Biz Gelecek Partisi olarak iktidara geldiğimizde vizyonumuz üretim, istihdam ve ihracata dayalı ekonomi olacaktır. Bilişim teknolojisi, yazılım ve tarım ile ilgili projelerimiz var. Bunun dışında ağır, orta ve hafif sanayi ile ilgili projelerimiz mevcut. Bunları inşallah zaman içerisinde kamuoyu ile başlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Malatya ile ilgili yerel yönetimlerin çalışmalarını inceleyeceklerini ve yapıcı muhalefet ilkesi ile değerlendireceklerini belirten Uçkan, ”Malatya ölçeğinde Büyükşehir ile ilgili bir projeksiyonum yok. Buraya yeni geldiğimiz için izlenim ve analizlerimizi yapacağız. Gelir gelmez eleştirmek biraz acımasızca olur. Malatya’daki yerel yönetimleri gözlemleyeceğiz. Eksikleri varsa bunları söyleyeceğiz, artıları varsa da bunları dile getireceğiz. Bizim kimseye minnetimiz de müdanamız da yok. Biz muhalefet partisiyiz. Muhalefet demek her şeye karşı olmak mantığı ile yapılmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için, ülkenin kalkınması için yapılan doğru işlerde biz her zaman destek oluruz. Yanlış olan işleri de uyarırız. Buna da yapıcı muhalefet deniyor. Yıkıcı muhalefet değil de yapıcı muhalefet yapacağız inşallah.” dedi.

Malatya’nın tarım, sanayi ve sağlık turizmi sektörlerinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin kullanılmadığı aktaran Uçkan, ”Malatya’nın en büyük sıkıntısı rahmetli Turgut Özal’dan bugüne kadar vizyonlu, projeksiyonlu siyasetçilerin gelmemesidir. Malatya’da o kadar büyük sahalar var ki. Bugün Hollanda ile yarışa bilecek bir organik tarım sahamız mevcut. Bu denli geniş kapasiteye sahip bir şehiriz. Bugün bir baraj gölümüz var ve bunu sayfiye olarak kullanma imkanımız var. Nemrut gibi bir potansiyelimiz var. Bugün Nemrut Dağına Malatya’dan bir hava taksi projesi yapılsa, bu turizmi çok ciddi anlamda artırabilir. Arslantepe Höyüğü bilindiği üzere tescil edildi.  Bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Malatya’da sağlık turizmi açısından projeler üretilebilir. Kültür Kongre Turizmi açısından ciddi bir merkez yapılabilir. Çok ciddi bir potansiyeli olan bir ilimiz. ama maalesef olması gereken yerde değil. Bizim Malatya ile ilgili vizyonumuz, projeksiyonumuz ve baz aldığımız il olarak Kayseri, Gaziantep ve Konya ölçeğinde baz alırız. Malatya vizyonumuz budur. Malatya’nın bu şehirler gibi gelişmiş olması gerekiyor. Şehir, sanayi ve ihracat bakımından rol model alınması gerekiyor. Malatya’nın bu noktada potansiyeli var. Bunun değerlendirmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER