Malatya
Giriş Tarihi : 15-11-2021 17:53   Güncelleme : 15-11-2021 17:53

Uçak Mezar Görenleri Şaşırtıyor

Çocukken en büyük hayali pilot olmaktı, ancak o bu hayalini gerçekleştiremeden hayatını kaybetti. Babası ise oğlunun hayalini bir nebze de olsa yerine getirebilmek için uçak şeklindeki mezarı tasarladı. Pilot olma hayalini kuran Nevzat Çetinkaya’nın hayalini 2 yeğeni pilot olarak gerçekleştirdi. Yıllardır kalan mezar tahrip olunca bir süre önce Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

Uçak Mezar Görenleri Şaşırtıyor

Battalgazi İlçesi sınırları içerisinde yer alan Sancaktar Mezarlığında yer alan 79 yıllık mezarın görüntüsü görenleri şaşırtıyor. Uçak şeklindeki mezarın hikayesi ise duyanları hüzünlendiriyor. Tek hayali pilot olmaktı, bu hayalinin peşinden giderken hayatını kaybetti. 79 yıldır bu uçak şeklindeki mezarda yatıyor. Yıl 1942, hüzünlü hikayenin kahramanı Malatyalı Nevzat Çetinkaya idi. Henüz 15 yaşında olan Çetinkaya, hep pilot olmanın hayalini kurdu. Bir gün bu heyecan ile evlerinin çatısına çıktı, uçmayı hayal ederken düşerek hayatını kaybetti. Baba Paşa Çetinkaya hayali yarım kalan oğlunun mezarını uçak şeklinde yaptırdı.

Çetinkaya’nın kardeşi Fatma Zehra Baştimur şu sözleri kullandı; ”Babam çok acıdı. Bu mezarı Gaziantep’te yaptırıp getirdi. İlk yaptırdığında yolda getirirken kırıldı. İkinci sefer yine Gaziantep’e gidip tekrar yaptırdı. Kardeşimin hikayesi ile büyüyen 2 oğlum da pilot olmak istediğini söyledi bana. İlk seferide kızmıştım. Vefat eden kardeşimin hayalini yerine getirmek istediklerini söylemişlerdi. Çok şükür 2 oğlum da pilot oldu. Dayılarının hayalini onlar gerçekleştirdi.”

 

>> Ebubekir Atilla