Siyaset
Giriş Tarihi : 08-03-2021 18:45   Güncelleme : 08-03-2021 18:45

Üç Farklı Siyasi Pencereden… “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Malatya’daki siyasi parti il başkanları ile bir söyleşi programı düzenlendi. Malatya Kent Konseyi binasında gerçekleştirilen söyleşi programına AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, İyi Parti Malatya İl Başkan Vekili Feyzi Kılıç konuşmacı olarak katılırken, programın moderatörlüğünü Kent Konseyi Gruplar Koordinatörü Hatice Albayrak yaptı

Üç Farklı Siyasi Pencereden…  “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”

Program kapsamında katılımcılara kadının toplumsal hayattaki rolü, kadınların siyasal kademelerde aktif olarak söz sahibi olması için yapılması gerekenler, kadına şiddet konusunda her anlamda alınması gereken tedbirler, kadın istihdamının arttırılmasına yönelik yasal ve yönetsel düzenlemeler, kadının aile içerisindeki rolü ile sorular yöneltildi. Program moderatörü Albayrak, kadın sorunlarına bu yıl için farklı bir pencereden bakmak ve farklı bir bakış açısı ortaya koymak için erkekler üzerinden bir program gerçekleştirerek kadın sorununa bütüncül bir anlayış kazandırmayı arzuladıklarını belirtti.

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca yaptığı konuşmasında AK Parti olarak yerel ve ulusal bazda kadının hayatını kolaylaştıracak, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal manada hak ettiği yere ulaşmasını sağlayacak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihsel sürecinden bahsederek gelinen sürecin bir hak arama süreci olarak görülmesinin, bir insan hakları süreci olarak görülmesinin 8 Mart’ı daha da anlamlı kılacağını belirterek 8 Mart’ın kadının her alanda var olma mücadelesinin, eşit olma mücadelesinin sonucu olduğunu dile getirdi.

İyi Parti Malatya İl Başkan Vekili Feyzi Kılıç ellerinin emeğini gözlerinin nuruyla birleştiren bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladıklarını belirterek, kadınların sosyal ekonomik ve siyasal hayatta daha çok yer almasına dönük çabaların olduğunu, fakat bu çabaların yeterli olmadığını söyledi. >>HABER MERKEZİ