Sağlık
Giriş Tarihi : 06-02-2018 13:24   Güncelleme : 06-02-2018 13:24

Tuzdan Uzak Durmali!

Bebeklerin beslenmesi, fiziksel gelisimleri için çok önemli. Bebeklerin mama ve ek gidaya geçis dönemlerinin ebeveynler için hassas bir süreç oldugunu belirten Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Kiliç, “Bebeklerde ek gidaya geçiste bebegin zorlanmamasi gerekiyor. Ilk olarak kasikla püre ve yogurt gibi gidalar verilebilir. Daha sonra iyi pisirildikten sonra et ve ciger de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmali” dedi

Tuzdan Uzak Durmali!

Bebek beslenmesinde en önemli konu “anne sütü”. Anne sütünün yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütünün verilebilecegini söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Kiliç, “Devam sütü anne sütünün olmadigi zamanlarda ilk 6 ayda eklenebilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanina ek gida eklenir. Devam sütünün sart olmadigini söyleyen Dr. Mehmet Kiliç, “Ancak anne sütü yeterli degilse mama da verilebilir” seklinde konustu.

SIRKÜLASYON IÇIN 2 MEME DE BOSALTILMALI

Annenin iyi beslenmesinin süt olusumu açisindan önemli oldugunun altini çizen Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Kiliç, “Anne sütü mümkün oldugu kadar, gerekirse son damlasina kadar sagilabilir. Buna ragmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir” dedi. Anne sütünün gerekirse derin dondurucuda 3 ay saklanabilecegini belirten Dr. Mehmet Kiliç, “Memede süt sirkülasyonunun saglanmasi için 2 meme de bosaltilmali. Meme bosalmazsa süt yapimi için uyari azalir. Bu nedenle bosaltmakta fayda var. Süt sagip saklanabilir. Anne sütü buzdolabinda 3 gün kalabilir” açiklamasinda bulundu. Dr. Kiliç boza gibi mayali içeceklerin sütü arttirabilecegini vurgulayarak annelere bol sivi tüketmelerini önerdi.

BEBEK BESLENMESINDE TUZDAN UZAK DURULMALI

Bebek beslenmesinin yasa ve bebegin kaç aylik olduguna göre degistigini söyleyen Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Kiliç, “Meyve püresi, sebze püresi ve yogurtla baslanir. Daha sonra yumurtanin sarisi eklenir. Biraz anne sütü biraz mamayla yumurtanin sarisini ve tam tahilli güvenilir bir ekmek ufalanarak kasik mamasi halinde püre yapilabilir” dedi. Bebek beslenmesinde tuzdan kaçinilmasi gerektigini vurgulayan Dr. Kiliç, bebe bisküvisinin de önerilmediginin altini çizdi.

KIYMA, ET GIBI BESINLER IYICE HASLANDIKTAN SONRA VERILMELI

Bebeklere ciger gibi ek gidalarin da verilebildigini belirten Dr. Mehmet Kiliç, “7 ve 8. aylardan sonra kiyma gibi ürünleri verdigimiz için ciger, inek eti, kemik suyu çorbalari tolere edildikten sonra, bebek 8-9 aylikken verilebilir” dedi. Etlerin bebege yedirilmeden önce iyice haslanmasi ve ezilmesi gerektigini söyleyen Dr. Kiliç, “Önemli olan etin iyi pismis olmasi çünkü özellikle ciger mikroorganizmalar açisindan bir kaynak. Güvenilir ise çocuga tavuk cigeri verilebilir” açiklamasinda bulundu.

BEBEKLER IÇIN 12 BESLENME ÖNERISI

Mamanin güvenilir marka olup olmadigina ve bebege dokunup dokunmadigina bakilmali. Bebegin sevecegi ve bebege gaz, alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadir. Hiç anne sütü yoksa, sadece mama ile besleniyorsa ek gida biraz daha erkene çekilerek 4. ve 5. ay gibi ek gidaya geçilebilir.

Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katki maddesi içermeyen, taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiginden yapilan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadikça verilmemeli. Bebeklere gece mamasi verilmesi sart degil. Bebek açsa verilir, degilse verilmez. Gece mamasi ve emzirmesi için bebegi uyandirmak gerekmiyor. Kucaga alinip bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir. Biberona alisan bebek tekrar memeye alistirilabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenmeli. Biberondan mama emmek kolay, memeden daha zor. Biraz zor da olsa asilabilir. Bebek doymadiginda aranir, huzursuzlugu gitmez, her seyi yeme istegiyle agzina götürür. Bu tabii bebegin kaç aylik olduguna göre degisir. Ilk 6 ayda bebek huzursuz olup aglayarak bunu belli eder ve sürekli aranir. Mama bebegin yasina uygun seçmeli. Ilk 6 ay için 1 numara mama seçilebilirken, inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmeli. Mamalar çocuga göre seçilmeli. Anason çayi bebeklere önerilmez. Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gida verilmez. Bebek açsa verilir, degilse verilmez. Bebeklere genelde büyük, kilçiksiz, somon gibi omegasi yüksek baliklar verilebilir.

6 Aylik Bebek Beslenmesi: Mevsim sebze-meyve püreleri ve yogurt verilebilir.

9 Aylik Bebek Beslenmesi: Yumurta, peynir, pekmez, biraz ceviz ezilebilir, yanina muhakkak mama ihtiyaci olur. Illa domates, peynir, zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunlarin yaninda meyve de yedirilebilir.

2 Yasindaki Çocuk Beslenmesi: 2 yas kahvaltisinda peynir, yumurta, biraz bal ya da pekmez olabilir. Bunlarin yanina findik, ceviz gibi kuruyemis ya da kuru kayisi, kuru üzüm de konabilir. Kuru yemisler ezilerek verilir. Aksi halde akcigere kaçma riski olabilir. Çocuk istedigi kadar domates ve salatalik da yiyebilir. Yumurta omlet ya da haslanmis sekilde tüketilebilir. Ancak çocugun sosis, salam gibi islenmis gidalardan uzak durmasi öneriliyor. Süt ya da meyve suyu da verilmeli.