Genel
Giriş Tarihi : 13-01-2022 23:01   Güncelleme : 13-01-2022 23:01

Tütüncüler Kooperatif Kuracak!

Doğanşehir ilçesinde görev yapan 36 Mahalle muhtarı Tütün konusunda görüş alışverişinde bulunmak ve yol haritasını belirlemek amacıyla Doğanşehir Ziraat Odasında bir araya geldi. Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Kooperatif kurma konusunda görüş birliğine varıldı.

Tütüncüler Kooperatif Kuracak!

Toplantıya başkanlık eden Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, istişare toplantısında yaptığı konuşmada,  tütün ekiminin yasak olduğunu hatırlatarak bu güne kadar da ekimlerin devam ettiğini söyledi. Tanışık burada yaptığı açıklamada; “ Ancak şu an bir yasaklanma ile karşı karşıyayız. Ektiğimiz bu ürünlerimizi bu şartlarda nasıl satacağız. Bu gibi konuların istişaresini yaparak alınan kararları da ilgili mercilerin bilgisine sunacağız. Gerekirse ziyaret edilmesi gereken yerleri de beraber ziyaret edeceğiz. Öncelikle alınan kararın bir süre daha ertelenmesini talep ediyoruz.  Diğer yandan elimizdeki ürünün nasıl satılacağı konusunda neler yapılması gerektiği yönünde çalışmalar yapmamız gerekiyor. Eğer kooperatif kurma yönünde karar alırsak bir an önce çalışmalara başlamamız gerekir.  Ertelemesi için de elimizden geleni birlikte yapmaya sizlerle birlikte varım. Tütün bizim ekmeğimiz oldu. Bu ekmek davasında da ben de sizlerle birlikteyim. Çünkü fasulyemiz artık yok. Elmamız soğuk hava deposu olmadığından dolayı yeterince değerlendirilemiyor.  Elimizde bir tütün kaldı. Onu da nasıl daha iyi değerlendiririz bunun çalışmamızı yapmamız lazım. Çoluk çocuğumuzun ekmeği için hep birlikte koşturmamız gerekiyor. Koşuyoruz da. İnşallah bizim sesimizi de duyarlar. 50 bin kişiyi de mağdur etmezler herhalde. Ben her zaman sizlerin yanınızdayım. Birlikte hareket etmemiz lazım.  Bu konuda başta Sayın valimiz olmak üzere, Malatya ve bölge milletvekillerimize gittik çiftimizin sıkıntılarını anlattık. Konunun çözülmesini istedik. Gitmediğimiz, dosya vermediğimiz yer kalmadı. İktidardan muhalefet partisine kadar herkese de dosyamızı verdik. Şimdiki toplanmamızın amacı da ortak karar almak, yol belirlemektir. Önce sayın kaymakamımıza, daha sonra Sayın Valimize, Sonrasında da Sayın vekillerimize kadar, hatta Sayın Cumhurbaşkanımıza da bildirelim.  Diğer yandan kooperatif kurma hazırlıklarımıza da başlamamız lazım. Bunun için de altyapıyı oluşturmamız, ortak görüşlerimizi ve taleplerimizi bir araya getirmemiz lazım. Gerekirse kooperatifi de bir an önce kurmamız gerekir. Ürettiğimiz tütünler tüccar tarafından değil devlet eliyle, olmadı kooperatifler eliyle alınmalıdır.”

Mahalle muhtarlarının ortak talebi ise Önce  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanına konunun tütün satıcılarıyla değil, tütün yetiştiricileri tarafından  dile getirilmesi kararı alındı. 

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz