Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-05-2021 23:51   Güncelleme : 16-05-2021 23:51

Tütün Ekimine Başlandı

Doğanşehir ilçesinde tütün ekimine başlandı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 45 bin dönüm alana tütün ekilmişti. Bu yıl ise tütün ekimi yapılan alanın 50 bin dönüme ulaşması bekleniyor.

Tütün Ekimine Başlandı

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, bu yıl içinde yaklaşık 50 bin dönüm alana tütün ekimi hazırlıklarına başlandığını kaydederek şu bilgileri paylaştı. “İlçemizde yaklaşık 20 bin civarına ailenin tütün üretimi ile geçimini sağlıyor. Bu yıl da Ocak ayı içinde tütün tohumu ekerek tütün sediri üreten aileler ürettikleri sedirleri topakla buluşturmaya başladı. Geçtiğimiz yıl 45 bin dönüm alana tütün ekimi yapılmıştı. Bu yıl ise bu alanın 50 bin dönüm civarında olmasını bekliyoruz. Yetiştiricilerimiz ocak ayında hazırladıkları teraslara tütün tohumu ekerek sedir haline getirtirdiler. Bu esnada toprak hazırlıklarını da tamamlayan çiftçilerimiz ürettikleri tütün sedirlerini bu hafta içinde tarlalara dikmeye başladılar. Günden güne artan talep üzerine çiftçilerimizin büyük bir bölümü arazilerinde tütün ekiyor. Bölgemizde üretilen tütünler kaliteli olduğundan tercih edildiği için pazarlama sıkıntısı da olmuyor. Diğer yandan tütün bitkisi mevsimsel olarak mevsim şartlarından etkilenme olasılığı olmayan bir ürün olduğundan da yetiştiricilerimiz tarafından tercih ediliyor.” 

ÜRETİCİLERİN ÖNÜ AÇILMALI

Tütünün sadece Doğanşehir Merkezde ekilmediğini söyleyen Tanışık; “İlk başlarda Kurucaova bölgesinde ekimine başlanan tütün rağbet görmeye başlayınca Erkenek, Sürgü arazilerinde de ekilmeye başladı. Daha sonra ise Doğanşehir ilçe merkezi başta olmak üzere, Akçadağ ilçesinin bir bölümü, Polat, Fındık, Günedoğru, Söğüt, Elmalı, Kapıdere bölgesine doğru uzanan tütün ekimleri Adıyaman’ın Gölbaşı ve Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçe sınırlarına kadar uzandı. Tütün gelirinden sıcak para elde eden vatandaşların büyük bir bölümü ise bu nedenle tütün üretimini tercih ediyor. Daha önceleri de belirttiğimiz gibi Tütün bitkisi endüstriyel bir bitkidir. Bunun da kontrol altına alınarak verilecek izinlerle kontrol altına alınarak yetiştiricilerimizin bu konuda önünün açılmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)