Röportaj
Giriş Tarihi : 10-03-2021 17:13   Güncelleme : 10-03-2021 17:13

Turuncu Olduk Kırmızı Yolda!

Malatya Koronavirüs risk haritasında sarı renkte iken, vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle 100 binde 50 barajını geçti. Turuncu sınırına giren Malatya, kırmızı iller listesine doğru ilerliyor.

Turuncu Olduk Kırmızı Yolda!

Malatya’daki vaka sayılarını değerlendirmesi için İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ile bir araya geldik. Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya’daki vaka sayılarında son günlerde meydana gelen artışları değerlendirerek, alınan önlemlere dikkatli bir şekilde uymaları konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

Malatya şuan vaka sayısı ve risk haritasında ne durumda?

Bilindiği gibi, 5 Mart 2021 tarihinde Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısını açıklamıştı.  O açıklamada,  Malatya’nın durumu 50 barajını geçmişti ve turuncu sınırına girmiştik.  Yani 53.22 gelmişti. Maalesef üzülerek söylüyorum. Bu günlerde bu vaka sayılarımız giderek artıyor. Şu anda 4-10 Mart tarih aralığını düşünecek olursak bir hafta geriye giderek, toplam 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı, bugün itibariyle 62 çıkmış durumdayız. Bu vaka sayıları değerlendirmesi Cuma’dan, Cuma’ya açıklanacağı için, önümüzdeki bu 3 gün içerisinde eğer vaka sayımız bu sayılarda giderse bu hafta, yaklaşık 85 civarı, yani 100 bin nüfusa düşen vaka sayımız olacak. Diğer yandan Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Pazartesi günü de yine Bakanlar Kurulu toplantısı yapılarak, risk haritalandırılması tekrar güncellenecek. Orada ilimiz özelinde bu hızla gidersek, belki bu hafta da yine kırmızıyı geçmemiş olacağız. Burada sarıdan turuncuya geçmiş olacağız. Ama bu artış hızı maalesef bizi önümüzdeki bir sonraki kabine toplantısında veya bir sonraki risk değerlendirme haritasında bizi kırmızı bir il haline getirecek gibi görünüyor.

Vatandaşlar bu süreçte ne yapmalı?

Vatandaşlarımızdan özellikle tedbirler konusunu, lütfen rehavete kapılmadan devam edelim. Lütfen devam edelim, lütfen devam edelim diyorum. Bunu basında, her yerde, bütün herkes, artık kolluk kuvvetlerimiz sürekli anons yapıyor. Basında her gün bütün haberlerde yer alıyor. Kapalı ortamlarda işimiz olmadıkça durmayalım. Lütfen restoranlarda maskeyi çıkarıp yemeğimizi yedikten hemen sonra mutlaka maskemizi takalım. Restoranda kafelerde çok uzun süre kalmayalım. Artık mesai saatleri de normal eski haline geldi.  Yine çalıştığımız iş ortamlarında çalıştığımız ortamlarda da lütfen biz daha dikkat edelim.  Yine aynı odada çalışan diğer arkadaşlarda maalesef pozitif vaka görüyoruz. Bütün uyarılarımıza rağmen bunu görüyoruz. Lütfen biraz daha dikkat edelim. Biraz daha dişimizi sıkalım.

65 Yaş üstü vatandaşlar bu süreçte nasıl korunmalı?

Aşının etkinliği en azından önümüzdeki bir buçuk iki ay içinde bu 65 yaş üstünü korur hale geldikten sonra belki biraz daha hastanelerimiz rahatladıktan sonra, zaten Bakanlığımızın da alacağı tedbirleri belki de yatak doluluk oranlarını da göz önünde bulundurarak biraz daha rahatlayabiliriz.  Ama bu sabrımızın ama sonunu daha güzel bir ödülle alabilmek için sabrımıza biraz daha devam edelim. Yoksa şimdiye kadar bu kadar kısıtlama bu kadar sıkıntı yaşadığımız günler, tekrar maalesef önümüze gelebilir. Yaşlılarımıza da önerimiz,  yaşlılarımıza da yine aynı şekilde diyoruz ki zorunlu olmadıkça ki, birçok yaşlımızda gerçekten zorunlu değil. Bunu görüyoruz. Onlarla konuştuğumuzda da duyuyoruz. Yolda da sorduğumuz zaman, denetlemelerde görüyoruz. Tabii ki ticari faaliyeti olan hala 65 yaş üstü insanımız var. Bunlar bir şey demiyoruz. Bunlar da mutlaka maskeli, mesafeli ve çok dikkatli bir şekilde, zorunlu kalmadıkça,  Lütfen bu yaş grubunun dışarıya çıkmamasını ve yakınlarının da bu konuda yaşlılarını uyarmasını özellikle istirham ediyoruz.

A. Vahap Kaygusuz ile Ebubekir Atilla’nın Röportajı