Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-10-2021 07:10   Güncelleme : 02-10-2021 07:10

Turşuluklar Pazara Çıktı Ama Alan Yok Fiyatlar Yüksek

Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi turşuluklar, pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Vatandaş turşuluk fiyatlarının yüksek olmasından dolayı sitem ederken, Esnaf da satış yapamamaktan şikayetçi. Esnaf ve Vatandaşın ortak isteği ise fiyatların düşmesi.

Turşuluklar Pazara Çıktı Ama Alan Yok Fiyatlar Yüksek

 

Sonbaharın başlaması ile birlikte her yıl yoğunluğun yaşandığı Yaş Sebze Halinde bu yıl sessizlik hakim. Bu durgunluk ilk bakışta pandemiye bağlansa da aslında vatandaşa sorunca bin ah işitiliyor. Fiyatların yüksek olması ile birlikte tezgaha yaklaşmayan vatandaş, alışverişten eli boş dönüyor.

Turşuluk sebzelerin satışının yapıldığı Yaş Sebze Halinde Esnaf da Vatandaş da fiyatlardan şikayetçi. Geçtiğimiz yıl 4 TL’ye satılan Turşuluk Biber 10 TL, 3 TL’ye satılan Kornişon Salatalık 7 TL, 2 TL’ye satılan Acur 6 TL, 5 TL’ye satılan Arnavut Biber 12 TL, 2,5 TL’ye satılan Domates 5 TL, 3TL’ye satılan Havuç ise 5 TL’ye satılıyor.

Fiyatların yüksek olması nedeniyle satış yapamadıklarını belirten 30 yıllık Esnaf Kadir Karadağ(51), ”Bu fiyatlar normal değil. Geçen sene bu fiyatların yarısına satış yapıyorduk. Fakir fukara ekmek yiyemeyecek galiba. Üretim maliyetleri artınca çiftçi üretimi azalttı. Mazot, gübre aldı başını gitti. Maliyetler artınca, tarladan mal çıkmayınca fiyatlar da haliyle yükseliyor. Ekim olmazsa tarladan ürün çıkmazsa ülke kalkınmaz. Vatandaş pahalılıktan dolayı olamıyor. Bizlerde satış yapamıyoruz. Fiyatların acil bir şekilde düşmesi gerekiyor.” dedi.

Pahalılık nedeniyle alışveriş yapamadıklarını söyleyen Esra Koçer(32) isimli vatandaş ise,” Kış için turşuluk malzeme almaya geldim. Geçen sene 200 TL ye aldığım sebzeleri bu yıl 500 TL ye alamadım. Fiyatlar gerçekten çok yüksek. Vatandaşın alım gücü gerçekten düştü. Her şey pahalı olurken maaşlarda değişen bir şey yok. Bu kadar yükselmesi normal eğil. Esnafa da sitem edemiyoruz. Esnafın alıp sattığı fiyat belli. Üretici kazanmadığını söylüyor. Sorunun nerede olduğu belirlenmeli ve müdahale edilmeli.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER