Genel
Giriş Tarihi : 03-09-2021 16:42   Güncelleme : 03-09-2021 16:42

Turşular Kış İçin Küplere Kurulmaya Başlandı

Sonbahar geldi ve kış hazırlıkları hızlandı. Kış hazırlıklarında önemli bir yer tutan turşu yapımı da başladı.  Biz de nasıl daha lezzeti turşu yapılır ev hanımlarıyla konuştuk. Filmlere bile konu olan turşunun sirke ile mi yoksa limon ile mi daha lezzetli olduğunu sorduk ve ilginç cevaplar aldık.

Turşular Kış İçin Küplere Kurulmaya Başlandı

Kış hazırlıklarında önemli bir yer tutan turşu yapımına başlandı. Lezzeti ve sağlığa olan faydası ile kış sofralarının vazgeçilmezleri arasında olan turşu yapımını ve filmlere bile konu olan limon ile mi yoksa sirke ile daha lezzetli olduğunu ev hanımlarıyla konuştuk. İyi bir turşu için taze sebzelerin seçilmesi gerektiğini vurgulayan Köy Ürünleri Üreticisi Ayşe Kaya, “Turşunun suyunu içme suyundan hazırlamalısınız. Böylece tüm kış turşunuzu gönül rahatlığıyla tüketebilir, turşu suyunu da doya doya içebilirsiniz. Sofra tuzu ince ve narin yapısı itibariyle turşu yapımına uygun değildir. Turşu da kaya tuzu (iri tuz) kullanılır. Mide hassasiyetiniz varsa sirke yerine tabii ki limon suyu kullanabilir ya da az oranda üzüm sirkesini limon tuzu gibi mucizevi bir tatla destekleyebilirsiniz. Turşu kavanozunun dibine koyacağınız ya da aralara serpiştireceğiniz 8-10 adet nohut, turşuyu çabuk olgunlaştırır. Sirke, sarımsak, kaya tuzu, nohut gibi içerikler herhangi bir katkı malzemesi kullanmadan turşunun olgunlaşması, tazeliğini koruması ve bozulmaması için yeterlidir.
Seçtiğiniz sebzeleri aralarda boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin.  Sebzeleri güzelce yıkayıp ayıklayın. Çatalla sebzelerin ortalarına birkaç delik açın. Kavanozun dibine acurları yerleştirin. Sırasıyla aralarına ikiye bölünmüş sarımsak dişlerini yerleştirerek havuçları, yeşil domatesleri, sivri biberleri, lahanaları, maydanozları, kereviz sap ve yapraklarını ve kırmızı domatesleri kavanoza istifleyin. Turşu için kullanacağınız suya tuzu katıp kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu suya limon tuzu, sirke, şeker ve aspirini ekleyip karıştırın. Kavanoza bu suyu dökün. Üstüne de küf yapmaması için sıvı yağı ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 10-15 gün bekletin. Turşu da sabır çok önemli. ” dedi.

Turşu sirke ile mi limonla mı daha iyi olur sorusunu cevaplayan Kaya, “ aslında ikisiyle de turşu gayet sağlıklı ve lezzetli oluyor. Damak tadınıza göre yapan kişiler kendileri karar vermeliler. Ama eskiden beri sirke kullanıyoruz. Sirkeden de memnunuz. Ama limon tuzu kullanalar da var ve limon tuzu turşunun ömrünü uzatıyor. İkisini de kullanınca turşunun tadında çok büyük bir farklılık yaşanmıyor.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla - Özel Haber