Malatya
Giriş Tarihi : 06-12-2021 21:08   Güncelleme : 06-12-2021 21:08

Türkiye’nin En Yaşanabilir Şehirleri Belli Oldu!

ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes tarafından, ilginç bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Türkiye'de iş yapmak ve yaşamak için en iyi şehirler listesinde Malatya 28’inci sırada yer aldı.

Türkiye’nin En Yaşanabilir Şehirleri Belli Oldu!

Türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri 94 başlıktaki veri setine göre sıralandı. Oluşan veri seti 4 ana kategoriden oluşuyor. "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" listesinde, Malatya Yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre 47,36 Genel Endeks Puanı ile 28’inci sırada yer alıyor.

Şehirler yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre sıralandı. Forbes, Türkiye'nin yaşanabilir şehirleri araştırmasını ise 7 yıldan beri yürütüyor.

94 başlık altında belirlenen tüm şehirlerin bu veriler ışığında değerlendirildiği araştırmada 4 ana kategori belirleyici oldu. Erişilebilirlik, beşeri sermaye ve yaşanabilirlik, ticaret becerisi ve üretim potansiyeli, marka becerisi ve yenilikçilik kriterleri şehirlerin belirlenmesinde etkili oldu.

Listede ilk sırayı İstanbul aldı. İkinci sırada Ankara, üçüncü sırada İzmir, dördüncü sırada Tekirdağ, beşinci sırada ise Kocaeli var. Diğer şehirler ise sırasıyla Antalya, Yalova, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Çanakkale, Sakarya, Samsun, Kayseri, Balıkesir, Aydın, Muğla, Edirne, Elazığ, Karabük, Adana, Mersin, Bolu, Konya, Zonguldak, Denizli, Kırklareli ve Malatya olarak belirlendi.

>> Ebubekir Atilla