Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-09-2012 11:48   Güncelleme : 03-09-2012 11:48

Türkiye'de Kürt meselesi yok

TBMM Kibris Dostluk Grubu Baskani ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Türkiye'nin güçlendigi dönemlerde terör örgütünün eylemini arttirdigini belirterek, ''Artik, ülkede Kürt meselesi yok. Kürt sorununu istismar eden bir siyasi parti ve bir taseron örgüt vardir'' dedi.

Türkiye'de Kürt meselesi yok

TERÖRÜ ANLATTI

Türk siyasetinin yetistirdigi ender isimlerden Ömer Faruk Öz, gündemine terör ve terör olaylari aldi. Ülkede 35 yildir kan ve gözyasi akitan terörü ele alan Öz, terör sorununa nester vurdu. Milletvekili Öz, Önce Vatan Dayanisma ve Yardimlasma Dernegi'nde sehit ailelerinin sorununu dinledi. Sehit ailelerine ve gazilere karsi olan sorumluluklarin yerine getirilmesi gerektigine isaret eden Öz, Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in talimatiyla çikarilan yasanin gazilere ve sehit yakinlarina birçok konuda hak verdigini, buna ragmen yeterli görmediklerine dikkati çekti.

 

BAS BELASIDIR

Son zamanda artan terör olaylariyla ilgili çok degisik spekülasyonlarin ortaya atildigini bildiren Öz, "Önemli olan batakligi kurutmaktir. Sineklerle mücadeleyle bir noktaya varilamamistir. Terörde de öyle olmustur. 35 yildir terör bu ülkenin basinin belasidir. Bu sürede Türkiye’deki siyasi partiler, teröristlerle silahli mücadele etmistir. AK Parti’de iktidara geldigi günden bu yana terörizmle ve terörle silahli mücadelede hiç geri adim atmamis, bu konuda gerek silahli kuvvetlere gerekse de Emniyet Genel Müdürlügü’ne her türlü destegi ve yetkiyi verdi. Terörizmle ve terörle sonuna kadar mücadelemiz devam etmektedir" dedi.

 

ISTEDIKLERI IÇIN DEGIL

Türkiye Cumhuriyeti devletinin teröre hiçbir zaman boyun egmeyecegini kaydeden Ömer Öz, "Yalniz AK Parti’nin yürüttügü farkli seyler var. Degisik siyasi partiler tarafindan istismar edilebilmektedir. 'Siz bu teröristlere çok fazla yüz verdiniz' diye elestiriler aliyoruz. Bizim, yüz verdigimiz yok. Biz o bölgede bireysel hak ve özgürlüklerin kullanilmasi anlaminda oradaki ‘PKK’ denilen terör örgütü ve onlarin siyasi uzantilari istedikleri için degil, o bölgedeki Kürt kardeslerimizin haklari oldugu için hak verdik. Ama ne yazik ki terör örgütü ve onlarin siyasi uzantilari 'Bunlari biz söke söke aldik' dedi. Hiç alakasi yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiçbir zaman terör örgütüne boyun egmemistir, bundan sonra da egmeyecektir" diye konustu.

 

O EVDEN…

Milletvekili Öz, söyle devam etti: "Kürt kardeslerimizle, Güneydogu meselesiyle, PKK terör örgütünü tamamiyla ayirmamiz gerekiyor. O bölgede bir terör meselesi var. Ve o bölgedeki insanlarin çocuklari kandirilarak, tehdit edilerek daga çikarildi. Daga çikan teröristler, silahi tuttugunda Mehmetçik de geregini yerine getirmektedir, etkisiz hale getirmektedir. Bu tabloya baktigimizda bir teröristin etkisiz hale getirilmesinden mutluluk duyuyoruz. Ama sunu da unutmamak gerekiyor, öldürülen her teröristin yerine o evden 3-5 terörist dogmaktadir. Terör örgütü o eve gidiyor, 'bir oglunuz daha öldü' veya onlara göre daha baska bir sey söylemektedir, o evden vatandasin çocugunu alip götürmektedir. Dolayisiyla bu isin bitmesini istiyorsak, tabi ki silahi dogrultan teröriste çiçek verecek halimiz yok. Silahli mücadelemiz devam edecektir. Ama bizim o bölge halkini teröristlerden uzaklastirmamiz gerekmektedir. Bu isin tek çözümü o bölge halkiyla terör örgütünün arasina mesafe koymaktir. Ülkeyi bölmeye çalisanlar avuçlarini yalayacaktir."

 

YETERLI DEGIL

Gazilere ve sehit yakinina birçok hak verildigine dikkati çeken Öz, söyle devam etti: "Bu ülkede bagimsiz ve özgür yasiyorsak bunu sehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Eger bu ülkede vatanin bütünlügü esasinda bir yasam varsa daha önce dökülen kanlarla orantilidir. Biz eger sehitlere ve gazilere karsi vefa borcumuzu, onlara karsi olan manevi ve maddi sorumluluklari yerine getirmezsek, bu tam anlamiyla bir vefasizlik olur.  Geçmisten beri sehit ve gazileri hep anmisizdir. Belli zamanda, günlerde onura edilmistir, ama bunlar hep sözde kalmistir. Basbakanin talimatiyla iktidara geldigimiz günden baslamak kaydiyla sehit, gazi ve yakiniyla ilgili çok önemli bir yasa çikardik. Bu yasada ikinci yakininin ise girmesinden, TOKI’den konut verilmesinden, alacagi tazminatin, baglanacak maasin miktarindan tutun da birçok konuda sehit ve gazilere haklar verilmistir. Yeterli mi? Yeterli degil. Çünkü eger biz bu vatanda nefes alabiliyorsak, bunu sehit ve gazilerimize borçluyuz. Eksiklerimiz varsa bu eksiklerimizi de zaman içerisinde tamamlayacagiz."

 

BASKAN TAKDIR ETTI

Önce Vatan Sehit ve Gaziler Dernegi Baskani Muharrem Kibris da, hükümet çalismasinin çok memnun ettigini aktararak, "Cumhurbaskani ve Basbakanin bizlere vermis oldugu ikinci is hakki var. Bizzat bu terörün haricinde olmayan sehit anne babasinin çocuklari bir defa dahi ise alinmamistir. En azindan terörden faydalanip da, ikinci is hakkini alanlarin haricinde digerlerine en azindan birincisinin verilmesini yetkililerden arzu ediyoruz. Ikinci bir önemli konu da, TOKI olarak Türkiye genelinde yayginlasan sehit aileleri olarak kanunen hakkimizi almis oldugumuz TOKI’deki faizsiz krediden aldigimiz dairelerin haricinde, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir’la AK Parti Malatya Il Baskani Bülent Tüfenkçi’yle görüsme oldu. Bu konuda yer tespitine gitti. Bununla da bizzat Malatya milletvekilleri ve bilhassa AK Parti Malatya Il Baskaninin ilgilenmesini istiyoruz. Sehit ve gazi ailelerinin TOKI’deki faizsiz krediden biz de tekrar faydalanmasini talep ediyoruz" dedi.

 

ÖZ SÖZÜNÜ ALDI

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, esnafi gezdigi sirada bir genci elinde tabaka sigara sardigini gördü, sigarayi birakmasini istedi, gençten sigarayi birakma sözünü aldi.

AK Parti il baskan yardimcisi Murat Turgut, bazi il genel ve belediye meclisi üyeleri ve partililerle Cezmi Kartay ve Atatürk Caddesi esnafini gezen milletvekili Öz, “Teskilat mensuplarimizla esnafi ziyaret ediyoruz. Milletvekilleri olarak seçimden seçime degil, her zaman vatandaslarimizlayiz. Halkla iç içe olup, hem onlarin sorunlarini dinliyoruz hem de onlari ziyaret etmis oluyoruz” dedi.

Milletvekili Ömer Faruk Öz, bir genci elinde tabaka sigara sardigini gördü, sigarayi birakmasini istedi. Sigara içmesinin esine, kendisine, bütçesine ve sagligina zarari oldugunu söyleyen Milletvekili Öz, gençten sigarayi birakma sözünü aldi.