Malatya
Giriş Tarihi : 30-11-2012 12:37   Güncelleme : 30-11-2012 12:37

“Türkiye eski kalibindan kurtuldu”

AB Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, okullarda kiyafet serbestligine yönelik olarak Türkiye'nin Avrupa Birligi (AB) standartlarinda bir ülke olmasi yolunda atilmis önemli bir adim oldugunu belirterek, ''AB üyesi ülkelerde, üyesi olmaya çalistigimiz AB'de ögrencilerin tek tip kiyafetle, üniformayla, tek tip zihniyetle yetistirildigi baska bir ülke yoktur. Türkiye de çok sükür o eski kaliplarindan kurtuldu'' dedi.

“Türkiye eski kalibindan kurtuldu”

Bagis, Malatya Valiligi ziyaretinde, gazetecilerin gündeme iliskin sorularini yanitladi. Bir gazetecinin, Van Bagimsiz Milletvekili Aysel Tugluk’la BDP'li 9 milletvekilinin dokunulmazlik dosyalarina iliskin sorusu üzerine Bagis, fezlekelerin meclisin gündemine alindiginda degerlendirilecegini söyledi.

Meclisin adi geçen vekillerin dokunulmazligini kaldirmasinin, milletvekilliklerinin bitecegi anlamina gelmedigini, milletvekili olarak yine yasama faaliyetlerine katilacaklarini aktaran Bagis, söyle konustu: ''Bir yandan da davalariyla ilgili kendilerini savunma hakkina kavusmus olurlar. Olur da bir ceza alirlarsa cezalari da milletvekillikleri bittikten sonra hayata geçer. Buna yönelik isi çok da fazla büyütmenin bir anlami yok. Bugün mecliste dokunulmazliginin kaldirilmasini talep eden çok milletvekili var. Bu konuda toplumsal bir talep var. Herkesin Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti oldugu bilinciyle hareket etmesi lazim. Bu ülkede bir sehit haberi geldigi zaman hepimizin yüregi yaniyor. Bu hassasiyeti herkesin tasimasi gerekir. Türkiye'nin kaldiramayacagi, toplumsal vicdanin kabul edemeyecegi görüntüleri bir daha yasamamayi ümit ediyorum.''

Türkiye'nin NATO'dan Patriot talebinin hatirlatilmasi üzerine de Bagis, bakanliginin ilgi alanina giren bir konu olmadigi için bilmedigini belirtti.

Türkiye'nin 60 yildir NATO'nun üyesi ve NATO'nun en büyük askeri gücüne sahip üyesi oldugunu hatirlatan Bagis, ''NATO üyeligi çerçevesinde Kore'de sehit vermisiz, Kosova'da, Bosna Hersek'te, Somali'de, Afganistan'da, Lübnan'da, dünyanin dört bir yaninda çok farkli çabalarimiz olmus. Bu kadar özverili bir NATO üyesi ülkenin güvenligi açisindan, gelecege yönelik emin adimlarla ilerleyebilmesi açisindan tabi ki her türlü koruyucu mekanizmalarla donatilmasi gerekir. Bu da bir güvenlik tedbiridir'' diye konustu.

OKULLARDA KIYAFET SERBESTLIGI

Bakan Bagis, okullarda kiyafet serbestligine yönelik degisiklikle ilgili degerlendirmesinin sorulmasi üzerine de, kararin çok dogru ve yerinde oldugunu düsündügünü belirtti.

Bunun, Türkiye'nin Avrupa Birligi (AB) standartlarinda bir ülke olmasi yolunda atilmis önemli bir karar oldugunu degerlendiren Bagis, sunlari bildirdi: ''Bugün AB üyesi ülkelerde, üyesi olmaya çalistigimiz AB'de ögrencilerin tek tip kiyafetle, üniformayla, tek tip zihniyetle yetistirildigi baska bir ülke yoktur. Onlar farkli rejimlerin uygulamalaridir. Türkiye de çok sükür o eski kaliplarindan kurtuluyor. Özgürlügü simgeliyor. Türkiye'de eskiden her seyi kisitlayan bir anlayis vardi. Simdi mümkün oldugu kadar vatandasin önünü açan, özgürlük alanini genisleten bir anlayis var. Bunun son derece yerinde bir karar olduguna inaniyorum.''

 

MALATYA BARISI YASATTI

Ramada Altin Kayisi Otel'de düzenlenen ''Illerimiz AB'ye Hazirlaniyor'' proje açilis toplantisindaki konusmasinda, AB Bakani ve Basmüzakereci Bagis, sunlari dedi: “AB bir baris projesi ise Malatya asirlardir o barisi yasatma konusunda bugün Avrupa’nin içine düstügü o karamsar tablodan kurtulmasi adina da çok önemli mesajlari barindiran bir sehrimizdir. Malatya’da büyük emegi olan Malatya’nin büyük gururu Türkiye’de statükoya karsi ilk net durusu ortaya koyan rahmetli Turgut Özal’i burada bu vesileyle anmak istiyorum. Bugün, AB sürecinin de Türkiye’de somut bir proje olmasi rahmetli Özal’in çabasiyla olmustur. Onun o vizyonuyla Türkiye, aday statüsüne kavusabilmistir. O yillarin Türkiye’sini bir düsünün. Insanlarin etnik kökenini dile getirmeye korktugu inançlarini yasamaya korktugu siyasi görüsünü dillendirmeye korktugu bir Türkiye’den bugünün Türkiye’sine gelmek kolay olmamistir.

YENILIKLERI ANLATTI

87 Türkiye’sinde, bu ülkenin vatandaslari ‘kürdüm’ diyemezken bugün devletin televizyonu günde 24 saat Kürtçe yayinlayabiliyorsa, mahkumlar ziyaret eden annesiyle ana dilinde konusabiliyorlarsa üniversitelerimizde farkli etnik kültürlerle ilgili enstitüler kurulabiliyorsa bu ülkenin Ermeni vatandaslari 112 yil sonra ak damarda Rum vatandaslari Sümela’da inanciyla dua edebiliyorsa kat sayi gibi insanlik disi bir uygulama son bulmussa devlet güvenlik mahkemelerinden bu ülkede vatandaslarini fisleyen zihniyete kadar bir çok kötü uygulama gerçekten tarihe karismissa AB sürecinin bunda çok önemli payi vardir.

ÖNYARGI VAR

Her konuda Türkiye’nin standartlarini yükseltme konusunda çok önemli bir süreci kazandirmistir. Türkiye, AB standartlarina her zamankinden daha yakin bir noktadadir. Türkiye bir çok AB standardinda birçok AB üyesi ülkeden çok daha ileri bir noktadadir. Ama Türkiye’nin AB üyeliginin bugüne kadar gecikmis olmasinin en önemli sebebi de önyargidir. Bu süreç hiçbir zaman kolay olmadi. Ne rahmetli Özal’in o adaylik statüsünü almasi ne 17 Aralik 2004’de basbakanin masaya yumrugunu vurarak, uçagi hazirlayin dönüyoruz demesi kolay süreçler degildi. Ama bugün geldigimiz noktaya baktigimiz zaman o zorluklari atlatmis olmanin kazandirdiklarinin önemini de hep beraber görüyoruz. AB sürecinde, çok daha demokratik, seffaf, müreffeh, zengin ve özgüvene sahip bir ülke haline geldi. Ama bu süreçte daha atilacak adimlarimiz var. Iste onlari burada sizlerle bugün beraber degerlendiriyoruz.

HEDEFLER ORTAYA KONDU

AB, 2006-2013’de 7 yillik bütçesinde genisleme için aday ülkeler ve potansiyel aday ülkeler için bu hazirlik fonlarina 10,2 milyar avro para ayirmis. Bu fonun 4,9 milyar avrosunu da Türkiye tek basina aliyor. Diger yarisini da Bosna Hersek, Sirbistan, Hirvatistan, Arnavutluk ve Kosova gibi diger bütün aday ve potansiyel aday ülkeler paylasiyor. Yilda 850 milyon 900 milyon avro hibe olarak ülkemize AB’den geliyor. Sadece bu sene ulusal ajansimiz 2012’de 61 bin vatandasimizin Avrupa’dan egitim almasina cebinden tek kurus çikmadan egitim almasina vesile olan projeleri baslattik. Geçen sene bu rakam 44 bindi. Hedefimiz 55 bin insanimizi Avrupa’ya gönderebilmektir. 2013 hedefimiz 70 bindir.

YILDIZ ÜLKE OLDU

Sadece Malatya’da 643 egitim projesi uygulandi, Malatya’dan giden genç yetiskinin egitimine 12 milyon avro para harcandi. IPA kapsaminda 115 proje hayata geçti, 97 milyon avro sadece Malatya’da önemli projelere fon aktarildi. AB yolunda attigimiz adimlar hepimizin hayatini etkilemektedir. Hepimizin çocuklarinin daha müreffeh bir Türkiye’de yetismesi için bu konularda birlikte çalismamiz lazim. Farkli görüslerimiz, farkli inanç mensubu olabiliriz, ama ortak paydalarimiz farkliliklardan çok daha fazladir. Farkliliklarimizin da bizim için bir ayristiran degil, birlestiren, zenginlestiren özellik oldugunu fark etmemiz gerekir. Gerçekten Türkiye’yi 21’inci yüzyilin yildiz ülkelerinden biri haline getirmek istiyorsak 2023 hedeflerimizi yakalayarak, Türkiye’yi Dünyanin en güçlü 10 ülkesinden biri olmayi istiyorsak bu konularda birlikte çalismalidir.

AVANTAJINI ANLATTI

Kimi yerde degerlerimize inançlarimiza hakaret etmeye kalkan kendini bilmezler kimi yerde Türkiye gelir yük olur diyenler kimi Türkiye üye oldugu gün bizim önümüze geçer bizi gölgeler diye endise duyanlar bin bir türlü zorluklar çikarmaya çalisiyorlar. Ama biz ise inadina demokrasi inadina seffaflik inadina kalkinma inadina büyüme diyoruz, her geçen gün Türkiye farkli bir noktaya gidiyor. Hakli olmak yetmiyor, güçlü olmak lazim. 10 yil evvel TC vatandaslarina uygulanan vizeleri gündeme getirmek istedigimizde bizimle konusmak dahi istemeyen bazi Avrupali bugün su 10 yilda kisi basina gelirimizi 3 kati arttirdigimizi gördükleri için daha biz konuyu açmadan bize vize kolayliklari sunmak istiyorlar. AB komisyonu Türkiye’ye vize süreciyle ilgili bir yol haritasi sunacak o yol haritasi üzerindeki müzakerelerimizi bitirdikten sonra TC vatandaslarinin vizesiz Avrupa sürecinin önünü açabilmek için gerekli süreci baslatacagiz."