Malatya
Giriş Tarihi : 01-12-2012 11:43   Güncelleme : 01-12-2012 11:43

“Türkiye bugünkü Anayasa'siyla Avrupa Birligine giremez”

Avrupa Birligi (AB) Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, “Türkiye bugünkü Anayasa'siyla Avrupa Birligine giremez” dedi.

“Türkiye bugünkü Anayasa'siyla Avrupa Birligine giremez”

Bakan Bagis, Milli Türk Talebe Birligi (MTTB) Malatya Subesi tarafindan gerçeklestirilen “Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Yeni Gençlik” konulu konferansa katildi. Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçeklestirilen konferansta konusan Bagis, AB sürecinde yeni bir anayasanin önemli oldugunu kaydederek, “Ben umutluyum. Umutlu olmak durumundayim çünkü benim görev alanim olan Avrupa Birligi (AB) süreci açisindan yeni bir anayasa tahmin edilenden çok daha önemli. Türkiye bugünkü Anayasa'siyla Avrupa Birligine giremez” dedi.
Mevcut Anayasa'nin darbeci zihniyet tarafindan hazirlandigini savunan Bagis, sunlari ifade etti: 
“Üzerinde yamali bohça misali degisiklikler yapilmis olmasina ragmen hala o darbeci zihniyetin izini tasiyan Anayasa'yla bizim AB standartlarina kavusabilme ihtimalimiz yok. Düsünün öyle bir anayasa yazmislar ki, içerisinde Cumhurbaskanini seçmek için Meclis'in kaç kisiyle toplanmasi gerektigine dair tek satir bilgi yokken, kooperatiflerin nasil yönetilmesi gerektigiyle ilgili 2,5 sayfa metin var. Anayasa degil, aspirin prospektüsü mübarek.”
Baskanlik sistemine de deginen Bakan Bagis, “Istikrarin güvence altina alinmasini saglayan çok zekice bir sistem. 1923’ten bugüne 61 hükümet degismis ama bugünkü Cumhurbaskanimiz 11’nci Cumhurbaskanimiz. Hükümetlerin ortalama ömrü 16-17 ay olmus. Ama baskanlik sistemi olsaydi ve seçilmis baskanin Meclis onayiyla atadigi hükümeti görev basinda 5 yil istikrarli bir sekilde, araliksiz görev yapabilmis olsaydi, su an tahminen 18 ya da 19’ncu hükümet is basinda olmus olurdu. 61’nci hükümete gelmemiz 300 küsür yil sürecekti. Aradaki fark, Türkiye’nin kaybettigi zamandir. Sizlerden çalinan zamandir. Çocuklarinizdan, torunlarinizdan gasp edilmis zamandir. Buna kimsenin hakki yok” diye konustu.
Bakan Bagis’a konusmasinin ardindan MTTB Malatya Subesi tarafindan plaket ve kayisi takdim edildi.