Genel
Giriş Tarihi : 26-01-2018 16:08   Güncelleme : 26-01-2018 16:08

Türk Tabipleri Birligi'ne Tepki

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, “Sözde Türk Tabipler Birligi gibi bir kesim ‘savasa hayir’ diye kendine göre bir kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barisa ‘evet’ dediklerini pek duymadik. Bunlarin barisla alakasi yok” dedi

Türk Tabipleri Birligi'ne Tepki

AK Parti Genel Merkezi'nde Genisletilmis Il Baskanlari Toplantisi’nda konusan Cumhurbaskani Erdogan, Hatay’daki harekât merkezinde yaptigi incelemelere iliskin bilgi verdi. Erdogan, Türk Tabipler Birliginin (TTB) yaptigi açiklamaya da tepki göstererek, “Kandil’e kadar gidip, orada görüsmeler yapip, ondan sonra yazdiklari kitaplarla kendilerine kaynak temin etmeye çalisanlarin bu güne kadar bu teröristlerin karsisinda dikildigini duymadik” açiklamasinda bulundu. Genelkurmay Baskani Orgeneral Hulusi Akar ve basbakan yardimcilari ile birlikte Hatay’daki harekât merkezine gittigini belirten Erdogan, “Hatay’a giderek operasyonun yürütüldügü harekat merkezindeki askerlerimizi ziyaret ettik. Hatay’daki hareket merkezinde sahadaki birlikleri komuta eden 2. Ordu Komutanimiz Ismail Metin Temel Pasamizdan ve diger arkadaslarimizdan son durum ile ilgili bilgileri aldim. Canli baglanti ile Genelkurmay Baskanligimizdaki, Kara Kuvvetleri Komutanligimizdaki, Hava Kuvvetleri Komutanligimizdaki, Eskisehir Hava Muharip Komutanligimizdaki, Deniz Kuvvetleri Komutanligimizdaki harekât merkezleri ile görüsme imkanlari bulduk. Komutanlarimizdan özellikle operasyonun kendi sorumluluk alanlari ile ilgili hususlari degerlendirmelerini istedik. Somali ve Katar’daki askeri üslerimizin komutanlari ile canli baglanti ile görüserek kendilerine basari diledik ve oradaki sürecin nasil devam ettigini bizzat dinleme firsati buldum. Harekât merkezinde görev yapan askerlerimizin ve sahadaki birliklerimizin morallerinin en üst düzeyde oldugunu görmek bizleri mutlu etti. Zor bir cografyada ve çok kötü hava sartlarinda icra edilen operasyonumuzda en küçük bir aksaklik olmadigini bizzat yerinde görmekten memnuniyet duydum. Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kararliligini anlamak istemeyenler için Zeytin Dali Operasyonu açik bir ikaz, fiili bir örnek olmustur. Güya bize karsi yillardir hazirlanmis, 90 santimlik beton ile kapli siginaklari, kazilmis tünelleri, kurulmus tuzaklari birer birer imha ederek kararli ve güvenli bir sekilde ilerliyoruz. Çok yakin bir zamanda terör örgütü adeta kipirdayamaz hale getirilecektir. Terör örgütünün ve onlara akil verenlerin alçakliklari sinir tanimiyor. Türk ordusunun karsisina kendileri çikmaya yürekleri el vermeyenler çocuklari ve kadinlari öne atarak yerlesim yerlerindeki operasyonlarimizi yavaslatmaya çalisiyorlar. Bölücü terör örgütünün çocuk, kadin, yasli demeden kendisine karsi çikan herkesi katleden bir cani güruhu oldugunu biliyoruz. Bizim milletimizin ve ordumuzun elinde asla çocuk kani yoktur, kadin kani, masum kani yoktur. Hiçbir zaman da olmayacaktir. Bunlar kadim dönemlerden beri Türk askerinin kati kurallaridir. Ecdadimizdan ve inancimizdan tevarüs ettigimiz bu ahlaki gelecek nesillere de ayni sekilde aktaracagiz” diye konustu.

 “BU TERÖRIST SEVICILERIN BARISA ‘EVET’ DEDIKLERINI DUYMADIK”

Bugün operasyonun 7. günü oldugunu belirten ve 343 teröristin etkisiz hale getirildigini açiklayan Erdogan, “Bunlar tespit edilenler. Bundan rahatsiz olan sözde Türk Tabipler Birligi gibi bir kesim ‘savasa hayir’ diye kendine göre bir kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barisa ‘evet’ dediklerini pek duymadik. Bunlarin barisla alakasi yok. Bunlar bugüne kadar Güneydogu ve Dogu’da bu kadar vatandasim sehit edildi, bunlardan hiç suanda içeride olan bu terör uygulayicilarina yönelik en ufak bir açiklama duymadik. Çünkü bunlar bu isin içindeler, bu senaryonun içindeler. Kandil’e kadar gidip, orada görüsmeler yapip, ondan sonra yazdiklari kitaplarla kendilerine kaynak temin etmeye çalisanlarin bu güne kadar bu teröristlerin karsisinda dikildigini duymadik. Fakat suanda PYD-YPG, DEAS, PKK, bütün bu terör örgütlerinin sinirlarimizda yapmis oldugu taciz hareketlerine karsi bizim uluslararasi hukuktan dogan haklarimizi hazmedemeyen bu sözde dernek ve ya sözde kisiler kusura bakmasinlar, attigimiz adim kararli bir adimdir, milletin hakki olan bir adimdir. Ve mazlumlarin ve magdurlarin bu hakkini sonuna kadar koruyacagiz. Tayyip Erdogan’a ve arkadaslarina uluslararasi terör örgütleri tehditler sallayabilir, bunlar da onlarin yaninda yer alabilir, hiç önemli degil. Biz hak bildigimiz yolda sonuna kadar yürüyecegiz ve taviz vermeyecegiz. Bu beyefendiler bugüne kadar hiçbir zaman yerli ve milli olmadilar, bu ülkenin dertleri ile dertlenmediler, hiçbir zaman kalkip ta acaba bu ülkede magdur, mazlum olan insanlar, et dagitan Yasin’i öldürenler, niçin öldürüldü, Yasin Börü ne yapti da öldürüldü bunun hesabini sormadilar. 53 kisi bir günde öldürülüyor, ‘sokaga dökülün’ diyenler olmus, niye bunlar öldürüldü, bunun hesabini sormadilar. Iste biz bunlarin hesabini soruyoruz. Çok sabrettik, çözüm için çok gayret ettik, ama bunlar hiç birinden anlamadilar. Artik biçak kemige dayandi. Onun için de ayin 20’sinde adimi attik ve suanda inandigimiz bu yolda Mehmetlerimizle yürüyoruz. Milletim suanda bir bütün oldu, birlik oldu, beraberlik oldu. Analar dualari ile yemekleri hazirliyor, cepheye gönderiyorlar. Beklenen gündü bu, beklenen gün geldi çatti” seklinde konustu.

'HAREKÂT KISA SÜRSÜN' ÇAGRISINA YANIT

Zeytin Dali Operasyonu'na iliskin konusan Erdogan, “Türkiye’nin Afrin’deki operasyonu sadece ve sadece terör örgütlerine yöneliktir. AB parlamentosunda bu hareketi istila hareketi olarak göstermek isteyenlere de söylüyorum, gidin önce istilanin örneklerini geçmiste Libya’da arayin, Ruanda’da, Mali’de arayin. Hangi istila haraketini kimler nasil yapmis oralarda arayin. Hiçbir zaman Türk milleti, Türk ordusu müstemli olarak hareket etmemistir. Sivillere ve çevreye zarar vermemek için biz her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Hatirlarsaniz bölücü örgüt çukur eylemleri sirasinda da kadinlari, sivil halki da kalkan yapmaya çalismisti. Sözde tabipler odasi sen neredeydin? Sesin çikti mi? Ya bu çukurlar niye açiliyor diye en ufak bir sey söylediniz mi? Evler arasinda tüneller açilirken neredeydiniz? Güvenlik güçlerimiz bu operasyonlarda verdikleri sehitlerin önemli bölümü sivil halka zarar vermemek için, sergiledikleri titizlikten, yaptiklari fedakarliktan kaynaklanmistir.Bundan dolayi da asla bir pismanligimiz yoktur. Birileri israrla bize bu operasyon kisa sürsün, sinirli olsun diye telkinde bulunuyor. Ben de o birilerine telefon görüsmelerinde özellikle söyledim, eger biz devlet olarak sahip oldugumuz askeri gücü hoyratça kullanmaya kalksak, tanklarimizla, uçaklarimizla, helikopterlerimizle önümüze gelen her seyi dümdüz edip geçsek bu operasyon birkaç günlük istir. Biz, en az kendi askerlerimiz emniyeti kadar karsimizdaki güçlerin kalkan olarak kullanmaktan çekinmedigi masum sivillerin can ve mal güvenligini de hesaba katiyoruz. Çünkü biz Afrin’i isgale gitmiyoruz. Tam tersine orayi terör örgütlerinden temizleyerek, asli sahipleri için yasanabilir bir yer haline getirmeye çalisiyoruz” ifadelerini kullandi.

Afrin'deki operasyonun bugün 7. gününe girdigini aktaran Erdogan, “Zeytin Dali Operasyonumuzu hedeflerine ulasana kadar sürdürecegiz. Ardindan Münbiç'i, bize söz verildigi sekilde teröristlerden arindiracagiz. Kimse bundan rahatsiz olmasin çünkü Münbiç'in gerçek sahipleri bu teröristler degil oradaki Arap kardeslerimizdir. Sonra da Irak sinirina kadar, hiçbir terörist birakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettirecegiz” dedi.