Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 10:49
Advert

Advert

Türk Somonu ve Alabalıklar Malatya’dan İhraç Ediliyor

Denizi olmayan kentte yıllık 9 bin ton balık üretiliyor. 2021 yılı sonu itibariyle Malatya’da 72 kafes balıkçılığı tesisinde üretilen Alabalık ve Türk Somon Balığı başta Rusya, ABD ve Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-01-2022 07:15   Güncelleme : 21-01-2022 07:15
Türk Somonu ve Alabalıklar Malatya’dan İhraç Ediliyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde deniz seviyesinden 977 metre yükseklikteki kentte, tarım ve hayvancılığın yanında kültür balıkçılığı da gelişmeye başladı. Malatya genelinde soğuk suda yetiştirilen Alabalık ve Türk Somonları, kentin ve çevre illerin ihtiyacını karşılıyor. Besin değeri ve kalitesi yüksek olan bu balıklara yurt dışından da rağbet var.

Rusya, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen bu balıklar sayesinde Malatya ve Türkiye ekonomisine 60 milyon dolar gelir elde edildi.

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, kentin su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli noktaya geldiğini, işletmelerde yaklaşık 12 bin 702 ton balık üretildiğini söyledi.

Kentin geçen yıla kadar iç sulardaki balık üretiminde 21. sırada yer aldığına dikkati çeken Macit, "Yeni yatırımlarla Malatya, balık üretiminde Türkiye 3'üncüsü olmuş durumda. Yatırımcıları davet ederek üretimi daha da ileri boyutlara taşımayı planlıyoruz. Tatlı sularda yavru üretiminde Türkiye'de birinci sıradayız." dedi.

Malatya genelinde 2021 yılında 16 yeni kültür balıkçılığı tesisinin kurulduğunu söyleyen Macit,” İlimizde Su Ürünleri Yetiştiriciliği Karada havuzlarda ve Barajda kafeslerde olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.  Karakaya Baraj Gölü üretimde önemli bir rol oynamaktadır. 2021 yılı sonu itibarıyla tesis sayımız 56 dan 72 ye, kurulu kapasitemiz 7 bin tonlardan 12 bin 702 tonlara ve üretimimiz ise 3 bin tondan yaklaşık olarak 9000 tonlara kadar çıkmıştır.” diye konuştu.

Yatırım için bekleyen 120 bin ton kapasiteye sahip tesisleşme oranının olduğunu vurgulayan Macit, ”Üretim bundan sonraki yıllarda da devam eden projelerimizle artacaktır. Yatırım için bekleyen halen 120 000 ton kapasiteye sahip durumdayız.” sözlerini kullandı.

Türk somon balığı üretiminde önemli bir yol kat ettiklerini söyleyen Macit, ”Malatya 2019 yılında bin ton Türk Somon balığı üretimiyle başlamış bu rakam 2021 yılı sonu itibariyle 6 bin tonlara kadar yükselmiştir. Alabalık ve Somon başta Rusya, ABD ve Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu ihracattan yaklaşık olarak 60 milyon dolar gelir hedeflenmektedir. “ ifadelerine yer verdi.

Üretimde hedefi her geçen yıl arttırdıklarının altını çizen Macit,”2023 yılı üretim hedefimiz Türk somon balığında 10 bin ton, Alabalık üretiminde ise 4 bin ton Toplam da 14 bin ton olarak hedeflenmiştir.” dedi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR