Genel
Giriş Tarihi : 29-10-2021 17:20   Güncelleme : 29-10-2021 17:20

Türk Kızılayı Haftası Başladı

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da yurt genelinde çeşitli etkinliklere sahne oluyor. Soykan meydanında Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliği ile kurulan ikram aracında çorba ikramı yapıldı.

Türk Kızılayı Haftası Başladı

29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatan Türk Kızılay, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan “Gönüllülük” üzerinden anlatacak. Malatya’da birçok noktada stand açan Tük Kızılayı Malatya Şubesi, Soykan Meydanına adeta konuşlandı. Çorba ikramı öncesi konuşan Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu,” Bugün iki bayramı birden kutluyoruz. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 98’inci yıl dönümü ve Türk Kızılay’ı Haftasının başlangıç günüdür. 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında 1943 yılından beri Kızılay Haftası olarak kutluyoruz. Biz bu kutlamayı yaparken Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bir birlikte bu organizasyonu yaparak hem Kızılay etkinliğini, hem cumhuriyet Bayramı etkinliklerini beraber yaşatmış oluyoruz. Türki Kızılay’ı 1868 yılından beri 152 yıllım merhamet çınarı olarak hizmetlerine kesintisi devam etmektedir. Bu tarihten bu yana ülkemizde ve Dünya’da yıldızlaşan bir hal alarak ülkemizi temsil etmektedir. Türk Kızılay’ı her alanda kendini geliştiren ve yenilikleri yaşatan bir kurum haline geldi. Veren elle alan el arasında bir köprü görevi görürken, şimdi ise yaptığı yatırımlar ile direkt olarak veren el oldu. Bu ciddi yatırımlardan birisi de Malatya’da eski VOF alanında yapılan Afet Sistemleri ve Barınma sistemleri fabrikasıdır. Bu yatırım sürecinde Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, altyapı sürecini en hızlı bir şekilde hazırlamış ve fabrikanın bir yıl gibi bir sürede faaliyete girmesini sağlamıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyoruz. 2021 yılında Kızılay Genel Başkanımız ve Malatyalı Hemşerimiz Kerem Kınık, bu yılı gönüllülük yılı olarak ilan etti. Bu gönüllülük yılı içerisinde Genç Kızılay, Kadın Kollarımız ve 170 binin üzerindeki gönüllülerimiz ülkemizin her noktasında stantlarını açarak gönüllülük temasını işliyor. Bu haftanın tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

GÜRKAN,”HERKESİ KAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM”

Kızılay Haftası dolayısı ile Türk Kızılay’ı Malatya Şubesinin faaliyetlerini yerinde inceleyen ve günlerini kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, vatandaşlara ve Kızılay gönüllülerine karanfil dağıttı. Ardından çorba dağıtımının yapılacağı standın önünde konuşan Başkan Gürkan, kan bağışının önemine dikkat çekerek,” 2021 yılı Kızılay gönüllük yılının ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Kızılay Malatya Şube Başkanımız 2021 yılının gönüllülük yılı olduğunu ifade ettiler. Gönüllülükteki temel esas tüm vatandaşlarımızın gerek yurt içinde, gerek yurt dışında, gerekse insanlığın mağdur olduğu afet, deprem, sel gibi felaketlerin olduğu yerlerde Türk Kızılay’ı dünyada kendisini kanıtlamış ve dünyadaki yardım örgütleri içerisinde en başarılı örgüt haline gelmiştir. Bu anlamda Kızılay’ın bu faaliyetlerini sürdürülebilirlik temelinde yürütebilmesi için yardımların ve bağışların Kızılay teşkilatımıza yapılması çok önemlidir. Ayrıca bu son süreçte Kızılay’a kan bağışı noktasında, Pandemi sürecinde biraz yavaşlama olduğu bilgisini aldık. Özellikle kan bağışının bir canı kurtaracağını ve kendi canımıza sağlık vereceği bilinci ile bütün hemşerilerimizi de bütün vatandaşlarımızı da Kızılay kan bağış kampanyasına dikkat etmesi ve katkıda bulunması çağrısında bulunmak istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak Kızılay Malatya Şubesi ile sürekli irtibat ve işbirliği halindeyiz. Şahsım dahil olmak üzere Belediye Personellerimiz ile birlikte gerek Kızılay’ın kan bağış noktalarına, gerekse Belediyemize gelen Kan Bağış etkinliklerine destek veriyoruz. Aynı zamanda 3 ayda bir kan bağışı veriyorum. Kendi sağlığım ve toplum sağlığı için kan bağışının önemi çok yüksek. Bütün hemşerilerimize de bu hususta çağrıda bulunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla