Sağlık
Giriş Tarihi : 31-12-2017 13:38   Güncelleme : 31-12-2017 13:38

Türk Dermatoloji Dernegi: Egzama Soguk Sever!

Türk Dermatoloji Dernegi Üyesi ve Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Sentürk, cilt sagliginin özellikle mevsim dönüslerinde çok etkilendigini ve birtakim sorunlara yol açabildigini söyledi

Türk Dermatoloji Dernegi:  Egzama Soguk Sever!

Yurt disinda gerçeklestirilen iki bilimsel çalismayla hava sicakligindaki düsüslerin, deride bagisiklik ve sinir sisteminde etkili olan "histamin" isimli kimyasal bilesigin salinimini artirarak, kasintiya neden oldugu ve egzamayi tetikledigi belirlendi. Kis mevsiminin gelmesi ve hava sicakliklarinin hizla düsmesiyle birlikte cilt problemlerinde artis görüldügünü ifade eden Sentürk, soguk havada en sik cilt kurulugu ile karsilasildigini belirtti. Sentürk, soguk havanin deride kizariklik, sisme, kasinti gibi belirtileri bulunan egzamada da artisa neden olduguna dikkati çekti. Soguk havanin, hassas cilt yapisina sahip kisilerde egzama gelisme riskini de artirdigina vurgu yapan Sentürk, "Egzamaya yatkin olan kisiler, düsük hava sicakligindan daha çok etkileniyor. Soguk havada disarida rüzgar, içeride de merkezi isitmanin kullanildigi yerlerde cilt kurulugu artiyor. Soguga bagli egzamada, özellikle el ya da alt bacagin yan kisimlarinda porselen çatlagi gibi kizarik zeminde ince deride çatlaklar olusur." dedi.

IKI AYRI ÇALISMA YAPILDI

Hava sicakligindaki düsüsün egzama gelisme riskini artirdigina yönelik bilimsel çalismalarin yapildigini ve bunlarin alandaki tip dergilerinde yayimlandigini anlatan Sentürk, sunlari kaydetti: "Münih Teknik Üniversitesi (Technische Universitat München) Allerji ve Dermatoloji Bölümü'nde yapilan bir arastirmada, ortam isisindaki hafif düsüslerin bile, örnegin 32'den 25 dereceye düsüs gibi özellikle egzamaya yatkin olan kisilerde deride histamin salinimini artirarak, kasintiya neden oldugu gösterildi. Bunun yani sira J Fam Health Care isimli tip dergisinde soguk havanin egzamayi tetikledigini gösteren ayri bir çalisma yayimlandi."

"KESE, LIF UYGULAMALARI CILT KURULUGUNU ARTIRIYOR"

Kis aylarinda, ciltte kurulugun artmasinda banyo aliskanliklarinin da etkili olduguna dikkati çeken Sentürk, kese, lif gibi uygulamalarin kis aylarinda yapilmasinin deride kurumaya yol açtigini söyledi. Prof. Dr. Sentürk, egzamasi olan, kasinti ve kuruluk sikayeti olanlarin, banyoda kurutucu dus jelleri yerine nemlendirici içerikli ürünleri tercih etmeleri, asiri sicak sudan, kese ve lif uygulamalarindan kaçinilmasi gerektigini aktardi. Banyo sonrasi ilk üç dakika içinde vücudun nemlendirilmesinin önem tasidigini dile getiren Sentürk, "Banyo sonrasinda vücut sert havluyla kurulanmamali. Yumusak bir havluyla vücudun nemi alinarak, ince bir tabaka halinde nemlendirici kullanilmasi, egzamayi önleme açisindan çok katki saglar, kuru kasintiyi tedavi eder. Soguk ve kuru havanin egzamayi artirdigi unutulmamali. Bu nedenle egzamaya yatkin kisilerin bu aylarda önlem almasi gerekiyor." diye konustu.

"BAGISIKLIK SISTEMI BASKILANAN HASTALAR DIKKATLI OLMALI"

Sentürk, egzamanin tedavi edilmediginde estetik açidan da rahatsiz edici sonuçlar dogurdugunu, hastanin bölgeyi sürekli kasimasina bagli olarak enfeksiyon gelismesine yol açabildigini ifade etti.

Enfeksiyonun bu kisilerde iyilesirken iz birakabildiginin da altini çizen Sentürk, "Bagisiklik sistemi baskilandigi hasta gruplarinda, kanser hastalarinda soguk havada çok daha daha dikkatli olmalari, cilt sagliklarini korumalari, ciltlerini nemlendirmeleri, egzama gelismemesi ve kasintiya bagli olusabilecek enfeksiyonlar açisindan çok daha dikkatli olmalari gerekiyor." uyarisinda bulundu.