Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 23-01-2015 18:46   Güncelleme : 23-01-2015 18:46

Turizmde Umudumuz ARSLANTEPE

Kültür ve Turizm Bakanligi, Anadolu Efes ve Birlesmis Milletler Kalkinma Programi (UNDP) isbirliginde yürütülen “Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu” ikinci dönem projelerden biri “Malatya’nin Mirasi Arslantepe” projesi oldu. Tarihi 5 bin yil öncesine dayanan Arslantepe proje kapsaminda desteklenecek

Turizmde Umudumuz ARSLANTEPE

Projenin süreçlerinin ve hedeflerinin paylasildigi Teknik Istisare Çalistayi Malatya’da toplandi. Kentin, 5 bin yillik arkeolojik mirasi Arslantepe Höyügü, Kültür ve Turizm Bakanligi, Anadolu Efes ve Birlesmis Milletler Kalkinma Programi (UNDP) isbirligiyle Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu tarafindan desteklenecek üç projeden biri oldu.

Çalistay’da konusan Anadolu Efes Kurumsal Iletisim Yöneticisi Zümre Yildirim, “Gelecek Turizmde, özel sektör, kamu ve sivil toplum kurulusu isbirligiyle yürütülen ve tüm Türkiye’ye dokunan büyük bir proje. 7 yildir sürdürülebilir turizm modelleri ile yerel kalkinmaya destek oluyoruz. Arslantepe Höyügü’nün de Malatya’da yerel kalkinmayi saglayacak çok degerli bir miras olduguna inaniyoruz” dedi.

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, “Arslantepe dünya kültürel mirasi açisindan önemlidir. Arslantepe'nin dünya mirasi listesine girmesi için çalismalarimiza devam ediyoruz. Bu çalistay, dünya kültürel mirasina önemli bir katki saglayacak. Malatya, kimlikli ve kültürel hafizasini koruyan bir sehir olacaktir” diye konustu.

Kültür ve Turizm Bakanligi Yatirim ve Isletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan ise, Kültür ve Turizm Bakanligi olarak, toplum temelli ve sürdürülebilir nitelikli turizmin bakanlik öncelikleri arasinda yer aldigini, yerelden baslayan turizm girisimlerinin, bakanlik 2023 yili hedeflerine ulasilmasinda büyük rol oynayacagini, Malatya'nin kültür ve turizm potansiyelinin tespiti, planlanmasi ve Türkiye turizmi içinde hak ettigi yeri almasiyla ilgili yürütülen çalismalara maddi ve teknik her türlü katkiyi vermeye devam edeceklerini aktardi.

Projeyle ilgili gelistirilecek aktiviteleri anlatan Proje Danismani ve Arslantepe Kazi Heyeti Üyesi Francesca Balossi Restelli, “Arslantepe modern toplum ile ilgili bütün bilgilerimizi kökten degistirdi. Arslantepe isminin daha yaygin olmasini, Malatyalilar’in yani baslarinda duran bu hazineyi bilmelerini ve korumalarini istiyoruz” diye konustu.

Restelli, projeyle asil hedeflenenin bir Arslantepe toplumu olusturmak oldugunun altini çizdi.

 MALATYA’NIN MIRASI ARSLANTEPE HAKKINDA

Arslantepe Destekleme ve Gelistirme Dernegi ile Battalgazi Belediye Baskanligi tarafindan gelistirilen, Arslantepe’nin sosyal ve kültürel potansiyelini harekete geçirecek proje ile tarihi günümüzden 5.000 yil öncesine dayanan Malatya’nin Battalgazi ilçesindeki arkeolojik yerlesim alani olan Arslantepe Höyügü tanitilacak ve gelistirilecek. Projeyle bir yandan yöre halkinda Arslantepe’yi koruma, sahiplenme ve onunla gurur duyma hissiyati yaratilarak Arslantepe'nin tanitimina katkida bulunulmasi ve bir turistik cazibe merkezi olmasinin saglanmasi, diger yandan da ilçedeki ekonominin canlandirilmasi amaçlaniyor.

 “GELECEK TURIZMDE”YE STEVIE AWARDS’DAN IKI ÖDÜL

Gelecek Turizmde projesi basladigi 2007’den bu yana sürdürülebilir turizm modelleri yaratarak yerel kalkinmaya verdigi destekle dikkati çekti. Her yil 3 sürdürülebilir turizm fikrine fon destegi saglayan “Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu”, bu yil 6 binden fazla basvuru alarak bir rekora kosan Stevie Ödülleri’nde “Avrupa’nin En Iyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ve “Toplum Iliskilerinde En Iyi Halkla Iliskiler Projesi” olmak üzere 2 ayri kategoride bronz madalya alarak basarisini ortaya koydu.